X

Acest site foloseste cookies. Navigând în continuare, îti exprimi acordul asupra folosirii cookie-urilor. Afla mai multe detalii....

 22:40 Duminica, 23 Noiembrie 2014

Impotenţă cronică: Oţelul nu mai bate pe nimeni

Autor:   Marian Căpăţînă
Publicat Luni, 24 Septembrie 2012 03:00
Voteaza!
(0 voturi)


Impotenţă cronică: Oţelul nu mai bate pe nimeni Iorga a irosit ocazia meciului la scorul de 0-1

Doar egal şi cu penultima clasată, nou-promovata CS Turnu Severin * Trupa gălăţeană este fără victorie de opt etape * Greu de admis, dar asta-i realitatea: roş-alb-albaştri sunt cu adevărat sub pericolul retrogradării


Oţelul ajunsese în faţa unui program avantajos, cu meciuri în faţa unor adversari accesibili, moment de la care toată lumea aştepta saltul spre partea fără de ruşine a ierarhiei, însă s-a continuat călcatul cu crampoanele prin străchini. Iar în loc de revenire, s-a ajuns la ceea ce era de neimaginat acum două luni, Oţelul a devenit o echipă care gâfâie chiar şi în lupta pentru evitarea retrogradării. Greu de crezut, greu de acceptat, dar asta-i realitatea generată de jocul modest şi de cifrele din clasament.

Egal acasă cu Gloria Bistriţa, ultima din ierarhia Ligii I, egal cu puştii de la Viitorul Constanţa, acum tot doar egal şi cu penultima din clasament, CS Turnu Severin. Dacă nici cu ei nu câştigi, atunci cu cine?
Toată lumea din jurul şi din interiorul echipei, conducere, jucători şi suporteri, nu concepea de la disputa de sâmbătă altceva decât victoria care să însemne restartul acestui sezon. Erau ultimele secunde, scor egal şi mingea la Perendja, se dorea încercarea unui ultim atac fundaşul central a trimis direct la adversar. Nimic nu poate fi mai elocvent decât această fază pentru nivelul jenant la care a ajuns Oţelul, pentru neputinţa roş-alb-albaştrilor.
Că e deranj mare prin defensivă chiar şi în faţa modeştilor adversari din Turnu Severin s-a văzut din primele minute, când la un corner Golici a reluat cu capul, impardonabil de singur în centrul careului, noroc că a dat direct în braţele lui Brăneţ. Totuşi, lucrurile părea să se regleze, după ce Băjenaru a centrat perfect iar Punosevac n-a avut decât de pus latul pentru a deschide scorul. Apoi, Iorga a scăpat singurul doar cu portarul în faţă (34’) dar în loc de golul care să închidă meciul a ieşit doar un şut pe lângă. Cam atât, Oţelul n-a mai fost în stare să-şi creeze alte ocazii iar gazdele au profitat din plin de anemia roş-alb-albaştrilor şi au egalat în prelungirile primei reprize. Nici după pauză n-a apărut o reacţie adevărată din partea gălăţenilor, doar un şut frumos al lui Stromajer (68’), scos de portar. Ba chiar s-a trecut pe lângă înfrângere, noroc că Brăneţ a avut un reflex salvator şi a scos cu piciorul la o fază în care iniţial respinese în faţă. Nouă etape, doar şapte puncte şi locul 15! Campioana României din 2011 s-a transformat supărător de repede în campioana dezamăgirilor!


CS TURNU SEVERIN - OŢELUL GALAŢI 1-1 (1-1)
Meci disputat sâmbătă, în etapa a 9-a din Liga I;
Stadionul Municipal din T. Severin; spectatori 2.500;
Au marcat: Thomas (45’+1), respectiv Punosevac (20’);
Cartonaşe galbene: Golici '73 / Viglianti '5, Băjenaru '29;
CS Turnu Severin: Marinescu - Buleică, Bălău, Dandea, A. Giurgiu - Moutinho, Golici, Olah, Zaharia - Thomas (Arnăutu '88), Vancea (Neacşa '72). Antrenor: Nicolo Napoli;
Oţelul Galaţi: Brăneţ - Râpă, Perendija, Costin, Cucu - Neagu (Filip '66), G. Giurgiu - Iorga, Viglianti (Stromajer '60), Băjenaru - Punosevac (Inkango '79). Antrenor: Viorel Tănase;
Arbitri: Istvan Kovacs (central) - Marius Nicoară, Alexandru Cerei (asistenţi).

1497 afisari  |  Ultima actualizare Luni, 24 Septembrie 2012 09:19

12 comentarii

  • 0
    0
    Link
    smecher Marți, 25 Septembrie 2012 18:19 postat de smecher

    pai cum dracu sa mai bata pe cineva daca nu au jucatori si antrenor cum trebuie e vai de mama lor chiar nu stiu ce se va intampla cu soarta acestei echipe care se zbate in mizerie

  • 0
    0
    Link
    geo Marți, 25 Septembrie 2012 09:55 postat de geo

    cine a crezut ca daca schimba antrenorul schimba (si) ghinionul trebuie sa dea explicatii. tase nu este (inca) antrenor de Otelul...ati vazut Brasovul ce a zburdat pe teren dupa demiterea lui Ionut Badea...nu are idei tactice Tase, nu ii iese echipa, schimbarile sunt anapoda...Inkango a intrat bine in meciul cu Viitorul - a fost notat cu 7 de gsp - insa la Severin a jucat mai putin de 15 minute intr-un joc in care contraatacul ar fi trebuit sa functioneze...

  • 0
    0
    Link
    TOM Marți, 25 Septembrie 2012 08:36 postat de TOM

    Eu cred ca trebuie facuta ceva curatenie in lotul echipei de fotbal .Sa lase amintirile si sa puna osul la treaba !

  • 0
    0
    Link
    marius Luni, 24 Septembrie 2012 22:14 postat de marius

    Ar fi bine pentru Tase sa moara pe mana lui.Daca tot vrea sa arate ce antrenor este ar trebui sa mai si umble la alcatuirea echipei.Merge pe sistemul lui Dorinel si pe acelasi lot.Trebuie cautati tineri care sa moara pe teren.Sa uite de bani si sa ii intereseze doar munca la echipa.

  • 0
    0
    Link
    smecher Luni, 24 Septembrie 2012 20:54 postat de smecher

    ar trebui renuntat la multi jucatori daca intradevar se vrea performanta la aceasta echipa antrenorul nu stiu daca trebuie schimbat nu cred ca are vreo vina oricum daca nu se va descurca probabil va demis

  • 0
    0
    Link
    Sf. Petru Luni, 24 Septembrie 2012 16:35 postat de Sf. Petru

    Dar de ce trebuie sa bata pe cineva ?! Nu-i pacat ???

  • 0
    0
    Link
    craciun viorel Luni, 24 Septembrie 2012 12:20 postat de craciun viorel

    daca nici acum,in situatia in care suntem nu se face o restructurare masiva la nivelul echipei atunci degeaba a venit Tanase.in primul rand tot compartimentul defensiv,cu perendija cu greseli repetate si care este depasit in multe situatii,cu costin care apierdut puncte facute de echipa prin greseli personale impardonabile cu rapa care face figuratie de mult timp ,iar pe partea sa este un adevarat bulevard si cu indepartarea lui grahovac de la echipa pentru obraznicia cu care trateaza pr toata lumea si lipsa de valoare pe care o are .trimiterea lui punosevac oriunde numai la Otelul nu nici macar la Otelul ll !inlocuitori :Cojoc,Cucu,Sipovic,Murgoci,Mardare si bineinteles Sarghi cand va fi apt!

  • 0
    0
    Link
    mihai Luni, 24 Septembrie 2012 12:15 postat de mihai

    din pacate tanase nu e antrenor bun, a fost bun ca jucator , dar ca antrenor .... daca vor sa schimbe ceva , sa aduca un antrenor calumea , care sa stie sa ii mobilizeze pe baieti. parerea mea.

  • 0
    0
    Link
    RADU Luni, 24 Septembrie 2012 09:36 postat de RADU

    si tot din cauza lui nu sau adus alti jucatoti de valoare prin blocarea fondurilor (banii din cupele europene) nu sau datsalariile sau primele ce au facut ca acesti jucatori sa plece sau sa vina la noi la clubul nostru.Aceasta tergiversare prin cele doua audite care au durat un an de zile

  • 0
    0
    Link
    un parinte Luni, 24 Septembrie 2012 09:33 postat de un parinte

    un parinte,in data de 22 09.2012 la terenul siderurgistul sau prezentat un grup de 12 juniori legitimati la clubul f.c.metalosport galati a solicita sprijin din partea conducerii a li se permite participarea la jocurile organizate de ajf galati,in urma careia antrenorul florea rica a hotarat retragerea jucniorilor a nu mai activa neprezentanduse la doua jocuri. pun intrebarea ce lege dispune ca un antrenor pe funtie fara pregatire,fara carnet de instructor,fara sa fi activat ca fotbalist sa dispuna de libertatile minorilor detinand cotrol total neconstitutional obligandui a fi prezenti la biserica evanghelista in caz de lipsa eliminandui din activitatea sportiva, organele de conducere sportiva a acestui oras are cunostinta de aceste abuzuri,ne intrebam sub ce forma organele in drept dau bani din buget acestui om.

  • 0
    0
    Link
    RADU Luni, 24 Septembrie 2012 09:28 postat de RADU

    da BORS e de vina ca a creat aceasta confuzie la nivelul conducerii clubului, si din cauza asta au plecat jucatori de valoare precum ANTAL sau SALAGEANU

  • 0
    0
    Link
    Tot Bors este de vina ?!? Luni, 24 Septembrie 2012 08:20 postat de Tot Bors este de vina ?!?

    Tot Bors este de vina ?!?