ATLETELE de la CSU Galaţi au CÂŞTIGAT titlul de CAMPIOANE NAŢIONALE la semimaraton

Veronica Marinescu

Atleţii gălăţenii s-au comportat foarte bine la Campionatul Naţional de semimaraton (21,5 km.), care a avut loc la Cluj-Napoca. Fetele de la CSU au confirmat aşteptările, devenind campioane naţionale în întrecerea pe echipe.

Gălăţencele au fost urmate pe podiumul de premiere de Panduri Tg. Jiu şi CSM Craiova. Pentru CSU au punctat Magdalena Luca (locl 8 la individual), Veronica Budileanu Marinescu (locul 9), care este şi antrenoarea fetelor, şi Ana Maria Petrea (locul 10). Din echipă au mai făcut parte Alina Tecuţă Gherasim şi Andreea Lazăr. Echipa CSU Galaţi este o „abonată” la locurile fruntaşe în probele lungi, anul trecut fiind campioană la maraton şi medaliată cu bronz la semimaraton.

Echipa masculină a aceluiaşi club s-a clasat pe locul patru. Cea mai bună clasare individuală a avut-o Ionuţ Ghiţă (locul 8). Din echipă au mai făcut parte Cristinel Irimia (locul 13), Maricel Laza (locul 20), Ionuţ Enache, Ştefan Popa şi Artur Miklos.

Citit 1221 ori Ultima modificare Duminică, 21 Septembrie 2014 17:07