Liderul și-a respectat statutul: CSM Arcada - Baia Mare 3-0

(11 voturi)

Ultima rundă a Diviziei A1 de volei masculin n-a adus modificări semnificative în clasamentul finalului de sezon regulat. La Galați, campionii de la CSM Arcada au primit vizita unei echipe ambițioase, de care au trecut cu 3-0 (25-22, 25-16, 25-14).

"N-a fost un joc deloc ușor, în ciuda scorului final. Știința Baia Mare reprezintă o echipă bună a campionatului nostru, are un succes clar în deplasarea de la Zalău, având mai multe rezultate de remarcat. Noi am început mai greu, dar până la urmă băieții și-au făcut jocul și am încheiat sezonul regulat cu o victorie clară", ne-a declarat Sergiu Stancu.

CSM Arcada a încheiat cu un succes obţinut fără probleme, așa cum îi stă bine unui lider. Primul set a demarat cu ceva probleme puse de oaspeți: 4-4, 10-10, 18-18. De aici și-a intrat în rol căpitanul Marian Bala, cu câteva reușite formidabile, dar s-a ajuns din nou la egalitate, la 22. Sprintul final le-a aparținut gălățenilor.

Interesant a fost și actul al doilea, însă egalitatea a fost mai scurtă și a ținut doar până la 10-10. S-a făcut 14-10, iar de aici jocul a curs pe făgașul normal și s-a încheiat convingător, 25-16. Tot așa a continuat până la fluierul final: 4-1, 8-3, 15-7, iar setul al treilea și meciul s-au încheiat cu ușurință: 25-14

Cea mai mare parte a meciului s-a jucat cu ”sextetul”: Woch, Butnaru, Bala, Nikula, Javad, Hamacher - Toman (libero). Pe parcurs au mai intrat: Aldea, Lescov, Gergye, Mihălescu, Lopez, Cristudor și Talpă.

A fost a 19-a victorie din acest campionat, succes care plasează echipa campioană pe primul loc la finele sezonului regulat. Clasament: 1. Arcada 56 puncte, 2. Rapid 55 p, 3. Corona 53 p, 4. Dinamo 45 p, 5. Craiova 40 p, 6. Steaua 39 p, 7. Constanța 31 p, 8. Zalău 27 puncte.

Iată și celelalte rezultate din ultima rundă a sezonului regulat: Unirea Dej - Steaua 0-3, Dinamo - UV Timișoara 3-0, ”U” Cluj - Rapid 0-3, SCMU Craiova - Rapid 0-3, CSM Constanța - Corona Brașov 0-3.

Ultima fază a campionatului va continua fără pauză, începând din weekend. CSM Arcada va juca vineri, 22 martie, cu SCM Zalău, întrucât Sala Sporturilor va fi ocupată sâmbătă cu un spectacol de muzică ușoară.

Citit 982 ori Ultima modificare Duminică, 17 Martie 2024 19:04