Un explorator al zonelor subpolare și polare, la Galați

Un explorator al zonelor subpolare și polare, la Galați
Evaluaţi acest articol
(4 voturi)

Ultima săptămână de școală din modulul II s-a încheiat, pentru elevii de la Colegiul Naţional "Vasile Alecsandri" (CNVA), cu o întâlnire de seamă în cadrul proiectului "Interferențe culturale - întâlniri alecsandrine", unde a fost invitat medicul Mircea Cotolan, membru al Programului Român de Cercetări Polare în anii '90.

Originar din frumoasa zonă subcarpatică a Câmpulungului Muscel, invitatul sosit la Galați a absolvit, în urmă cu câteva decenii, cursurile Liceului "Dinicu Golescu", studiile superioare finalizându-le în 1976 la Facultatea de Medicină din București, oraș în care locuiește şi în prezent.

Afectiv, a rămas legat în continuare de zona natală (unde, cândva, tatăl său, Călin Cotolan, a practicat avocatura), casa străbunilor săi (mărturie frumoasă de arhitectură musceleană) fiind, însă, strămutată la Muzeul Etnografic Golești, aflat în apropiere de Pitești.

Specializat în neurochirurgie și, apoi, în neurologie (prilej cu care i-a cunoscut pe alţi medici români celebri, precum Vlad Voiculescu, Vlad Ciurea, Leon Dănăilă ș.a.), doctor în științe medicale, medicul Mircea Cotolan se asociază frumos surorii sale, doamna Ruxandra Cocea, de asemenea medic neurolog, stabilită la Pitești.

„Cea mai mare parte a carierei profesionale  (35 de ani) a oaspetelui nostru a fost legată de Spitalul Clinic "Colentina", de unde s-a pensionat în urmă cu câțiva ani. În anii' 90, într-un anumit context, Mircea Cotolan l-a întâlnit pe inginerul chimist Teodor Negoiță, care era implicat în punerea la punct a acelui proiect excepțional care a purtat numele de Programul Român de Cercetări Polare. Prin eforturi deosebite, inginerul Negoiță a reușit să dea viață proiectului respectiv, obținând diverse finanțări şi determinând specialiști în anumite domenii să i se alăture. Ca atare, în perioada care a urmat au avut loc mai multe expediții științifice în zone din Arctica, precum Groenlanda, Arhipelagul Svalbard, Insulele Baffin și Bylot etc., dar și din Antarctica, ceea ce a conferit prestigiu științei românești, inclusiv geografiei. De altfel, în acei ani, România, prin Teodor Negoiță, a intrat în rândul națiunilor ai căror reprezentanți au ajuns la Polul Nord, respectiv, la Polul Sud.

Printre cei care au rezonat la ideile inginerului Negoiță (plecat din această lume în 2011, la o vârstă când era încă în putere) s-au numărat medicul Mircea Cotolan, profesorul universitar ieșean Constantin Rusu ș.a. În luna februarie a anului 1994, cei trei români au plecat din țară într-o expediție științifică care a avut drept destinație Groenlanda (în special, partea nord-vestică a acestei insule) și insula Spitzbergen, cea mai întinsă dintre insulele componente ale Arhipelagului Svalbard”, a povestit profesorul Ion Cioroiu, cadru didactic la CNVA și organizator al evenimentului, care, cu ocazia întâlnirii oaspetelui cu elevii săi, a rememorat imaginea amfiteatrului plin în care, student fiind în anii' 90 la Facultatea de Geografie și Geologie din Iași, îl asculta pe profesorul Constantin Rusu relatând despre cercetările efectuate în Groenlanda și Spitzbergen.

Pentru elevii de la CNVA participanţi la întâlnire, a fost un moment bun să afle detalii despre proiectul ştiinţific la care Mircea Cotolan a luat parte şi, de ce nu, să viseze, la rândul lor, la participarea, pe viitor, la asemenea expediţii de succes.

Citit 1320 ori Ultima modificare Marți, 06 Ianuarie 2026 14:06

Lasă un comentariu

Utilizatorul este singurul responsabil de conţinutul mesajelor pe care le postează şi îşi asumă toate consecinţele.

ATENTIE: Comentariile nu se publică automat, vor fi moderate. Mesajele care conţin cuvinte obscene, anunţuri publicitare, atacuri la persoană, trivialităţi, jigniri, ameninţări şi cele vulgare, xenofobe sau rasiste sunt interzise de legislaţia în vigoare, iar autorul comentariului îsi asuma eventualele daune, în cazul unor actiuni legale împotriva celor publicate.

Prin comentariul meu sunt implicit de acord cu politica de confidenţialitate conform regulamentului GDPR (General Data Protection Regulation) şi cu Termeni si condițiile de utilizare ale site-ului www.viata-libera.ro