Două oferte pentru proiectul de 170 milioane de euro al AFDJ Galaţi

Două oferte pentru proiectul de 170 milioane de euro al AFDJ Galaţi
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)

Ministrul Transporturilor, Ciprian Şerban, a anunțat că s-au depus două oferte în cadrul licitaţiei pentru proiectarea şi execuţia proiectului „Fast Danube 2”, care vizează revitalizarea sectorul româno-bulgar al Dunării pe 470 de kilometri. Proiectul are o valoare de 170 milioane de euro și a fost depus de Administrația Fluvială a Dunării de Jos (AFDJ) Galați, în colaborare cu omologii bulgari de la IAPPD Ruse.

Economedia scrie că ofertele au fost depuse de olandezii de la Van Oord Dredging and Marine Contractors BV și de Concivia SA împreună cu patru asociați.

Van Oord Ddredging a lucrat anterior la protecţia şi reabilitarea litoralului românesc al Mării Negre în zona Eforie, pentru reducerea eroziunii costiere și extinderea plajelor.

Pe de altă parte, Concivia este o firmă românească ce a fost controlată anterior de fostul președinte al CJ Brăila, Gheorghe Bunea Stancu.

„Fast Danube 2 va permite creşterea perioadei de navigaţie de la 280 la 340 de zile pe an şi va genera o majorare estimată de 20% a volumului de mărfuri transportate pe fluviu. Proiectul prevede 110 km de şenal navigabil dragat, lucrări de inginerie (nouă epiuri şi patru chevroane), 5,45 km stabilizări de mal şi realizarea unei insule artificiale, în 12 puncte critice dintre care Bechet, Belene și Popina sunt cele mai complexe.

Proiectul are ca principale obiective stimularea și creșterea atractivității transportului fluvial, reducerea presiunii asupra infrastructurii rutiere, precum și a timpului și costurilor pentru transportul de marfă, dar și consolidarea rolului Portului Constanța și poziționarea acestuia ca nod strategic de transport în regiunea de sud-est a Europei.

Urmează etapa de evaluare a ofertelor, iar ministrul precizează că semnarea contractului este prevăzută cel târziu în luna iulie a acestui an. Sursa de finanțare este asigurată din fonduri europene nerambursabil prin cadrul Mecanismului pentru Interconectarea Europei (CEF) și cofinanțat din bugetul de stat, prin Ministerul Transporturilor și Infrastructurii.

Citit 270 ori Ultima modificare Marți, 10 Februarie 2026 23:58

Lasă un comentariu

Utilizatorul este singurul responsabil de conţinutul mesajelor pe care le postează şi îşi asumă toate consecinţele.

ATENTIE: Comentariile nu se publică automat, vor fi moderate. Mesajele care conţin cuvinte obscene, anunţuri publicitare, atacuri la persoană, trivialităţi, jigniri, ameninţări şi cele vulgare, xenofobe sau rasiste sunt interzise de legislaţia în vigoare, iar autorul comentariului îsi asuma eventualele daune, în cazul unor actiuni legale împotriva celor publicate.

Prin comentariul meu sunt implicit de acord cu politica de confidenţialitate conform regulamentului GDPR (General Data Protection Regulation) şi cu Termeni si condițiile de utilizare ale site-ului www.viata-libera.ro