Voleibaliştii de la Arcada s-au apropiat de lider înaintea meciului direct

Echipa masculină Arcada Galaţi şi-a arătat încă o dată valoarea ridicată, câştigând categoric, scor 3-0 (22, 27, 17), partida susţinută duminică, în deplasare, cu Tricolorul Liceul „Mihai Viteazul” Ploieşti, din etapa a doua a returului primei ligi. Echipa gălăţeană a trecut cu bine peste oboseala deplasării de la mijlocul săptămânii trecute în Franţa şi a controlat în permanenţă disputa.

În primele două seturi, echipa ploieşteană a reuşit să ofere o replică puternică, dar mai mereu Arcada s-a aflat la conducere: 6-6, 9-10, 14-19, 22-24 în primul set; 4-7, 9-14, 16-18, 20-21, 24-24 în setul secund.

În setul al treilea, gazdele au mai rezistat doar până la 10-10, din acel moment Arcada sprintând spre o victorie de trei puncte.

Antrenorul Marian Apostu a mizat pe „sextetul” Despotovski, De Pra, Sysoev, Radovici, Suson, Marquez – Cristudor (libero). Spre final a mai intrat Cerşemba.

În aceeaşi etapă, liderul SCMU Craiova a pierdut susprinzător un punct pe teren propriu, câştigând doar cu 3-2 în faţa ultimei clasate, VCM LPS Piatra Neamţ, astfel că Arcada s-a apropiat la cinci puncte de echipa olteană înaintea meciului direct, programat miercuri (ora 17,30), la Galaţi.

Citit 1265 ori Ultima modificare Luni, 08 Februarie 2016 10:49