HOCHEIȘTII de la Dunărea, prima VICTORIE de trei puncte în Liga Mol

Echipa de hochei Dunărea Galați, campioana României, a câștigat, vineri seară, meciul cu echipa sârbă HK Belgrad, scor 3-2 (0-0, 1-1, 1-2), disputat în deplasare în cadrul Ligii Mol. Aceasta este prima victorie de trei puncte pentru echipa gălăţeană, la precedentele două, ambele cu formaţia maghiară Fehervari Titanok, luând câte două pucnte pentru câştigarea jocurilor în repriza suplimentară.

Dunărea a condus cu 1-0 prin golul marcat de Phil Buschbacher în inferioritate numerică (min. 24). HK Belgrad a egalat (min. 34) iar apoi, în superioritate numerică,  a trecut la conducere (min. 44). Dunărea a reuşit să îtoarcă rezultatul în favoarea sa, marcând de două în power-play, prin Krajci (min. 48) şi Rusnak (min. 53).

La acest meci, a revenit în echipa gălăţeană slovacul Rastislav Gaspar, după o pauză impusă de probleme medicale.

Următoarele două partide ale echipei gălăţene în Liga Mol vor fi tot în deplasare, în Ungaria, duminică şi luni, cu MAC Budapesta, respectiv Ferencvaros.

Citit 3049 ori Ultima modificare Sâmbătă, 08 Octombrie 2016 19:10