O, brad frumos şi scump!

O, brad frumos şi scump!
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)

* Criza a „ieftinit” bradul de Crăciun cu 2.064 de lei *

Anul trecut, când criza nu îşi arătase colţii prea tare, bradul de Crăciun de care ne-am bucurat în parcul Cloşca ne-a costat 66.300 de lei. Anul acesta, pentru că e criză, şi nu sunt bani, şi viaţa e grea, autorităţile locale îl închiriază de la aceeaşi firmă, dar cu un preţ mai mic cu 2.000 de lei. Oare nu puteam beneficia şi de un discount de fidelitate ? 

Viceprimarul PSD Nicuşor Ciumacenco a anunţat ieri că licitaţia pentru închirierea bradului de Crăciun a fost câştigată de sigura firmă care s-a prezentat - SC Artelectro SRL Constanţa.

„Valoarea serviciului de închiriere a bradului este de 64.236 lei. Pomul se închiriază pe o perioadă de 40 de zile, între 2 decembrie 2009 şi 10 ianuarie 2010. Bradul va avea o înălţime de 15 m, este construit din structuri metalice, fibră de sticlă şi cetină artificială, are forma conică cu diametrul bazei de cel puţin 5 m”.

„Designul ornamental conţine: 400 becuri cu LCD tip Flash, 150 globuri de diverse culori, diverse figurine (fulg, steluţe, clopoţei, etc.), şiruri luminoase de diverse culori cu leduri care să îmbrace în totalitate bradul. Acesta va fi pus în funcţiune pe data de 5 decembrie”, a declarat Ciumacenco.

Anul trecut, factura pentru bradul artificial închiriat de la aceeaşi firmă care s-a prezentat tot singură la licitaţie, s-a ridicat la 17.000 de euro, la cursul de atunci 66.300 de lei, adică 663 de milioane de lei vechi.

Anul acesta e 642 de milioane de lei vechi. Vicele a admis că ar cam trebui ca Primăria să-şi cumpere propriul brad. Bună idee!

Serbările Galaţiului au nevoie de votul aleşilor

Faleza Superioară va fi închisă din 27 noiembrie până pe 1 decembrie pentru a face loc comercianţilor de Sărbătorile Galaţiului. Gimnasta Ana Porgras a fost propusă alături de Vasile Şeicaru la titlul de Cetăţean de Onoare al Galaţiului.

Programul Serbărilor Galaţiului va fi aprobat astăzi în şedinţa Consiliului Local. Alături de artistul Vasile Şeicaru, gimnasta Ana Porgras ar putea primi titlul de Cetăţean de Onoare al Galaţiului.

Premianţii din acest an vor fi votaţi, tot astăzi, în Consiliul Local. Autorităţile ar trebui să se gândească şi la un premiu mai consistent – eventual un apartament - pentru tânăra campioană a gimnasticii mondiale care merită mai mult decât un titlu pe hârtie.

În ceea ce priveşte partea „comercială” a sărbătorii, din seara de 24 noiembrie comercianţii îşi vor putea monta corturile şi tarabele pe trotuarele de pe strada Brăilei. Faleza Superioară va fi închisă circulaţiei rutiere de pe 27 noiembrie pentru a putea oferi spaţiu de expunere şi vânzare comercianţilor stradali.

Citit 1317 ori Ultima modificare Luni, 30 Noiembrie -0001 02:00

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.