Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, se află sâmbătă, 9 august în vizită în judeţul Galaţi. Alături de preşedintele Consiliului Judeţean Galaţi, Costel Fotea, ministrul a poposit, pentru început, la Spitalul Municipal „Anton Cincu” din Tecuci, unde a discutat cu medicii şi cu pacienţii, şi a inspectat lucrările aflate în desfăşurare pentru un spital nou.
„La Tecuci, prinde contur un spital modern, construit după cele mai înalte standarde medicale, care va deservi peste 120.000 de locuitori din centrul și nordul județului. Ministerul Sănătății va sprijini dotarea noului spital cu aparatură și echipamente medicale moderne, pentru ca pacienții să beneficieze de tratamente de ultimă generație chiar acasă, la Tecuci. Doar în ultimul an, spitalul actual a avut peste 68.000 de cazuri la CPU, peste 62.000 de pacienți în ambulatoriu și peste 1.000 de nașteri”, a declarat ministrul.
Politicianul s-a declarat impresionat de mărturia unui medic tânăr care i-a spus: „Nu-mi trimit pacienții la Spitalul Județean decât atunci când e absolut necesar. Fac tot ce pot aici, în spitalul nostru, pentru că știu că pacienții au nevoie de noi aproape de casă. Și rămân lângă ei până la capăt”
Noua clădire a Spitalului Municipal „Anton Cincu” va avea:
• 105 paturi (10 ATI), saloane de 2 paturi cu baie proprie și rezerve individuale
• 4 săli de operație + 2 pentru intervenții endoscopice
• Heliport pe acoperiș
• Echipamente performante și digitalizare completă
Valoarea investiției este de peste 190 milioane lei din bugetul Consiliului Judeţean Galați. Data de finalizare este septembrie 2026
„Este un proiect vital pentru cei peste 120.000 de locuitori din centrul și nordul județului Galați”, afirmă preşedintele Costel Fotea.