Galațiul rămâne sub Cod galben de caniculă și vineri

Galațiul rămâne sub Cod galben de caniculă și vineri
Evaluaţi acest articol
(1 Vot)

Valul de căldură continuă să afecteze județul Galați și vineri, 26 iunie, după mai multe zile consecutive de temperaturi ridicate.

Meteorologii au emis o nouă atenționare Cod galben, valabilă în intervalul 12.00 – 21.00, care vizează extinderea fenomenelor de caniculă și disconfort termic în mai multe regiuni ale țării, inclusiv în Moldova.

Potrivit Administrației Naționale de Meteorologie, vineri valul de căldură se va extinde la nivel național

„Vineri (26 iunie) valul de căldură se va extinde în toate regiunile. În Oltenia, Muntenia, Dobrogea, Moldova, în sudul Banatului și local în Transilvania se vor înregistra temperaturi deosebit de ridicate pentru această dată, astfel că maximele termice vor fi cuprinse în general între 30 și 34 de grade, disconfortul termic va fi accentuat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge și depăși ușor pragul critic de 80 de unități în zonele de câmpie și pe alocuri în cele de deal.”, transmit meteorologii.

Galațiul se află deja de câteva zile sub avertizări succesive de caniculă, primul Cod galben fiind emis pe 23 iunie.

Citit 561 ori Ultima modificare Joi, 25 Iunie 2026 13:51

Lasă un comentariu

Utilizatorul este singurul responsabil de conţinutul mesajelor pe care le postează şi îşi asumă toate consecinţele.

ATENTIE: Comentariile nu se publică automat, vor fi moderate. Mesajele care conţin cuvinte obscene, anunţuri publicitare, atacuri la persoană, trivialităţi, jigniri, ameninţări şi cele vulgare, xenofobe sau rasiste sunt interzise de legislaţia în vigoare, iar autorul comentariului îsi asuma eventualele daune, în cazul unor actiuni legale împotriva celor publicate.

Prin comentariul meu sunt implicit de acord cu politica de confidenţialitate conform regulamentului GDPR (General Data Protection Regulation) şi cu Termeni si condițiile de utilizare ale site-ului www.viata-libera.ro