Regizorul american Ryan Coogler, al cărui recent lungmetraj „Sinners” a fost lansat în cinematografe miercuri, lucrează la următorul său proiect: un reboot al serialului cult „X-Files” („Dosarele X”).
„Sunt entuziasmat de acest proiect de mult timp și sunt bucuros să mă pot întoarce la el”, a declarat el, într-un interviu preluat de Variety și citat de News.ro. Cineastul insistă că dezvoltarea acestui serial este noul său „proiect imediat”: „Dacă ne facem treaba bine, unele dintre aceste episoade vor fi cu adevărat înfricoșătoare”, a continuat el. „Vom încerca să facem ceva cu adevărat grozav, ceva pentru adevărații fani X-Files și poate vom crea și altele”.
Difuzat între 1993 și 2002, „X-Files” i-a avut ca protagoniști pe Mulder și Scully, doi agenți FBI însărcinați cu investigarea cazurilor paranormale. Două sezoane suplimentare au fost adăugate serialului fantastic în 2016 și 2019, actorii principali David Duchovny și Gillian Anderson revenind în rolurile lor.
Ryan Coogler, care a avut o serie de succese de box-office în ultimii ani („Creed: The Legacy of Rocky Balboa”, cele două filme „Black Panther”), susține, de asemenea, că a vorbit cu „marea Gillian Anderson” și sugerează că aceasta ar putea fi implicată: „Este grozavă, ținem pumnii”.
La începutul lunii aprilie, în cadrul emisiunii „Today Show”, Gillian Anderson nu a respins o posibilă implicare în proiect: „Ryan Coogler este un regizor genial”, a spus ea, „și nu-mi pot imagina ingrediente mai bune pentru un reboot. Dacă voi participa sau nu este o altă poveste. Nu spun nu. Cred că este foarte cool și cred că, dacă ar face-o, probabil ar fi făcută minunat. Și poate că voi apărea pentru câte ceva”.