S-au dezmorţit campionii - Oţelul, 2-0 sub Pietricica

* GALERIE FOTO Roş-alb-albaştrii lui Dorinel Munteanu au învins Ceahlăul după o repriză de chin şi două decizii potrivnice ale arbitrului Florin Marcu * Filip şi Pena, din 11 metri, sunt marcatorii primei victorii „oţelare” în ediţia 2011-2012 a Ligii I

CEAHLĂUL PIATRA-NEAMŢ – OŢELUL GALAŢI 0-2 (0-0)

Meci disputat duminică în etapa a 3-a a Ligii I;

Stadionul „Ceahlăul” – 4.000 de spectatori;

Au marcat: Filip 65’, Pena 83’ pen.;

Cartonaşe galbene: Gafiţa 42’ / Neagu 51’, Perendija 58’;

Echipele utilizate:

CEAHLĂUL: Villadsen – Dumitraş, Forminte, Cazan, Barna – Achim (68’ Lucas), Monroy (84’ Muscalu) – Bădescu (52’ Chiacu), Cebotaru, Stana – Gafiţa. Antrenor: Constantin Enache.

OŢELUL: Grahovac – Râpă, Perendija, Costin, Ljubinkovici – Neagu, Filip – Iorga (59’ Frunză), Ibeh, Buş (52’ Antal) – Paraschiv (81’ Pena). Antrenor: Dorinel Munteanu.

Au arbitrat: Arbitri: Florin Marcu (Oradea) – Adrian Ghinguleac (Bucureşti), Bogdan Hârlab (Braşov). Rezervă: Emil Voicu (Bacău).

Mai întâi 33 de minute seci precum căldura care a revenit în ultimele zile, doar încă suntem în sezonul estival.

Apoi un gol de atacant speculant, e vorba de Paraschiv, şi o decizie de arbitru afectat de caniculă, Florin Marcu din Oradea. Deşi vârful „oţelar” i-a furat regulamentar mingea lui Forminte în 10 metri, nemţeanul prăpădindu-se artistic, deschiderea scorului s-a amânat.

Şi n-a fost 1-0 nici în minutul 54, când acelaşi Forminte s-a apărat ca la handbal în careu la voleul lui Costin (n.a. – penalti, aceasta era hotărârea aferentă unui asemenea gest!), ci 11 minute mai târziu. Ibeh a intrat ca un sfredel în suprafaţa de pedeapsă, a şutat şi, pe respingerea portarului Villadsen, a apărut Filip cu un lat superb de la 16 metri!

Oţelul începea uşor să arate ca echipa care a cucerit două trofee până la jumătatea anului 2011. Şi a învins cu 2-0 la Piatra-Neamţ, golgheterul Pena transformând lovitura de la 11 metri care până la urmă s-a dat.

Antal şi Râpă fuseseră bruscaţi în zona de pedeapsă, însă nu Marcu a dat cu arcu’ spre punctul cu var, ci asistentul Bogdan Hârlab. Deşi campionii se dezmorţiseră, centralul orădean încă dormea în minutul decisiv 83.

Citit 1526 ori Ultima modificare Luni, 30 Noiembrie -0001 02:00