Gheorghe Arsenie

Gheorghe Arsenie

HANDBAL. CSM Galați, ultimul meci acasă al sezonului

Miercuri, 25 Mai 2022 04:00 | Publicat în SPORT
În eșalonul al doilea de handbal feminin, CSM Galați primește, astăzi, vizita echipei a doua a CSM București, meci ce va fi găzduit de Sala Sporturilor "Dunărea", de la ora 17:00. Este penultimul meci din acest sezon și, totodată, ultimul de pe teren propriu, pentru echipa noastră, care se află în prim-plan pentru promovarea în "Liga Florilor". Ultimul meci, decisiv pentru promovare, va avea loc duminică, în deplasare, la CSU Neptun Constanța. La ora actuală, gălățencele au ...

Voința Cudalbi, la întrecere cu Braniștea

Miercuri, 25 Mai 2022 02:00 | Publicat în SPORT
Etapa a XX-a a Ligii a IV-a de fotbal a înregistrat un scor prin care echipa din Cudalbi concurează cu reușitele celor de la Braniștea. Duminică, Voința Cudalbi a învins, scor 13-2, pe Răzeșii Valea Mărului, meci în care Eduard Dumitru a înscris 9 goluri, anunțând un duel al principalilor marcatori din campionat, între acesta (cu 35 de goluri la total) și Constantin Spînache (40). Iată și celelalte rezultate: Avântul Vânători - Quantum Club 1-3, Agrostar Tulucești - Glori ...

Final de sezon cu victorie clară pentru fetele de la Universitatea

Marți, 24 Mai 2022 05:00 | Publicat în SPORT
Pentru FC Universitatea a fost ultimul meci de pe teren propriu (la Schela!) şi a coincis cu un succes rarisim pentru acest sezon, 7-0 cu CSS Târgoviște, o colegă de eșalon alături de care va părăsi prima ligă. După această victorie, ultimele locuri din play-out le vor reveni celor două formații, poziții pe care nu mai au cum să le evite, întrucât au mai rămas de disputat jocurile unei singure etape.Cele șapte goluri din victoria cu CSS Târgoviște au fost realizate de fetele ...

"Tricolorii" au plecat în Albania, pentru primul meci oficial

Luni, 23 Mai 2022 05:00 | Publicat în SPORT
Actuala campanie a echipei naționale masculine de volei debutează mâine, la Tirana, unde "tricolorii" noștri vor juca împotriva țării gazdă, în Liga de Argint. Lotul nostru s-a pregătit la Galați, sub comanda lui Sergiu Stancu, din 2 mai, iar astăzi pleacă spre Albania. Au făcut deplasarea 14 din cei 18 jucători din lot, iar patru au rămas acasă: Cristi Bartha, Druță, Chițigoi și Marian Bala - gălățeanul fiind ușor accidentat. Lotul deplasat îi cuprinde pe: Constantin, ...

Ne vizitează Steaua București

Sâmbătă, 21 Mai 2022 04:09 | Publicat în SPORT
Liga Națională de rugby continuă cu meciurile etapei a IV-a a Grupei B. Astăzi, de la ora 11.00, Stadionul "Municipal" găzduiește o partidă foarte interesantă, între echipa gălățeană CS Municipal și Steaua Bucureşti - una dintre fruntașele rugbiului românesc. Evident, nu se pune problema învingătoarei, dar echipa noastră va trebui să se străduiască pentru un joc cât mai bun, pentru a-i mulțumi cu un spectacol agreabil pe amatorii sportului cu balonul oval. ...

Noi etape pentru echipele gălățene de fotbal

Sâmbătă, 21 Mai 2022 05:00 | Publicat în SPORT
Campionatul județean, duminică Meciurile din acest weekend au loc duminică, în ambele ligi. Etapa a 20-a din Liga a IV-a (ora 12:00): Avântul Vânători - Quantum Club (Stadionul "Portu Roșu"), Agrostar Tulucești - Gloria Ivești, Voința Cudalbi - Răzeșii Valea Mărului, Covurluiul Tg. Bujor - Victoria Independența, Viitorul Umbrărești - Avântul Drăgănești, iar meciul Unirea Braniștea - Muncitorul Ghidigeni a fost amânat. În Liga a V-a, etapa a 24-a, ora 11:00: Siretul Piscu ...

Aqua Sport, bilanț excelent la "Naționale"

Joi, 19 Mai 2022 05:00 | Publicat în SPORT
Orașul Reșița continuă să fie o gazdă primitoare pentru înotătorii prezenți la finalele Campionatelor Naționale de natație. Pe lângă stabilirea ierarhiei naționale, concursul a avut și misiunea de a stabili baremurile care să-i trimită pe sportivi la "Europenele" (masters) ce vor avea loc în toamnă, la Roma. La acest concurs reprezentativ pentru înotătorii cu vârste de peste 25 de ani, s-au înscris și sportivii Clubului Aqua Sport Galați, alături de alte 20 de grupări ...

Echipa lui Basalic a furnizat surpriza campionatului

Miercuri, 18 Mai 2022 05:00 | Publicat în SPORT
Câteva surprize și... alte noutăți: Gloria Ivești a pierdut acasă, Cosmeștiul - la prima înfrângere, liderul Ligii a IV-a - scorul etapei, iar Spânache a ajuns la 40 de goluri înscrise, Răzeșii - al doilea punct al sezonului. În Liga a IV-a, Unirea Braniștea a făcut din nou scor, 8-0 cu Avântul Drăgănești, Constantin Spânache a marcat de trei ori, ajungând la 40 de reuşite în total. Stoian a înscris tot trei goluri, iar celelalte două au fost opera lui Lăutaru. Surpri ...

"Speranțele" gălățene, între cele mai valoroase din țară

Marți, 17 Mai 2022 05:00 | Publicat în SPORT
Echipele de speranțe (9-14 ani), cea dintâi categorie de vârstă a voleiului din țara noastră, au avut turneul final de desemnare a campioanei acestui an. Pentru prima dată, între cele mai bune opt echipe din țară a ajuns și Combinata CSS - Arcada, după ce în sezonul trecut s-a oprit la turneul semifinal. Cele opt echipe au fost repartizate în două grupe, gălățenii jucând cu CSS Ștei, în fața căreia a cedat (scor 0-3), cu CSS Zalău (victorie cu 3-2) și cu CSM București ( ...

Daniel Mânzat, vicecampion național

Joi, 12 Mai 2022 06:00 | Publicat în SPORT
Sportul luptelor continuă să producă rezultate la Galați. La copii, seniori sau juniori, succesele nu întârzie să apară sezon de sezon. Așa s-a întâmplat și zilele acestea, când un sportiv foarte tânăr, juniorul Daniel Mânzat, a urcat pe treapta a doua de premiere a Campionatului Național Under 15. Este sportiv legitimat la CSM Dunărea și pregătit de antrenorii Dumitru Buleandră și Octavian Berbeci și, la competiția de la Tg. Mureș, s-a aflat printre protagoniștii în ...
Pagina 1 din 171