Gheorghe Arsenie

Gheorghe Arsenie

CSM Arcada, victorie uriaşă, calificare spectaculoasă

Sâmbătă, 26 Septembrie 2020 00:00 | Publicat în Prima Pagina
După o pauză de aproape şapte luni, la Galaţi a avut loc o competiţie oficială - meciurile primei etape a competiţiei continentale CEV Champions League, competiţie încheiată cu o partidă de… poveste. La startul turneului continental, în Grupa B, de la Galaţi, s-au întrecut echipele: Ribola Kastela (Croaţia), Levoranta Sastamala (Finlanda) şi gălăţenii de la CSM Arcada, dubli campioni naţionali. Gălăţenii au câştigat cu 3-0, la „masa verde”, cu croaţii, apoi finla ...

CSM Arcada susţine meciul calificării

Joi, 24 Septembrie 2020 07:30 | Publicat în SPORT
Ieri, la Sala Polivalentă "Dunărea" a continuat turneul pentru calificarea în etapa a doua a turneului masculin de volei contând pentru Liga Campionilor. Se poate spune că a fost o zi normală, conform programărilor iniţiale ale organizatorilor. De ce afirmăm acest lucru? Pentru că prima zi a fost fără joc oficial, meciul dintre gălăţenii de la Arcada şi croaţii de la Ribola Kastela neputând avea loc. Ajunşi cu o seară înainte la Galaţi, jucătorii din Croaţia s-au prezenta ...

Turneu internaţional de Liga Campionilor

Marți, 22 Septembrie 2020 08:00 | Publicat în SPORT
Trei echipe valoroase de volei masculin de pe bătrânul continent se întâlnesc la Galaţi, în prima etapă a Champions League. Este o ediţie specială, în care echipele vin după o perioadă în care au fost văduvite de participarea la competiţiile interne, din cauza pandemiei coronavirusului. Începând cu ediţia din acest an, competiţia continentală se desfăşoară sub formă de turnee de trei echipe, la Galaţi urmând a-şi măsura forţele reprezentantele voleiului din ţara no ...

Turneul Ligii Campionilor la volei, eveniment de primă mărime la Galaţi

Luni, 21 Septembrie 2020 06:00 | Publicat în SPORT
Oraşul nostru găzduieşte, începând de mâine, timp de trei zile, meciurile unui important eveniment sportiv – turneul primei etape a competiţiei continentale, Champions League. În Sala „Dunărea” se vor întrece trei echipe de top din campionatele europene, prima clasată urmând să se califice în etapa a doua. Cele trei formaţii sunt: CSM Arcada (Galaţi), campioana ultimelor două ediţii, Levoranta Sastamala (Finlanda) şi Ribola Kastela (Croaţia). Cum spuneam în rândurile ...

CSM Arcada, în faţa unui important examen

Joi, 17 Septembrie 2020 07:00 | Publicat în SPORT
Campioana naţională de volei, CSM Arcada Galaţi, a efectuat un turneu de patru jocuri în Bulgaria. Despre această acţiune, extrem de necesară, ne-a vorbit antrenorul principal al grupării, Sergiu Stancu. - Domnule profesor, echipa noastră se află în preajma unui foarte important examen - participarea într-o competiţie continentală, Champions League. Cum s-au desfăşurat pregătirile în această perioadă? - Am început antrenamentele cu foarte mult timp în urmă, iar în a ...

Gălăţencele, umilite pe ”Siderurgistul”

Luni, 14 Septembrie 2020 00:00 | Publicat în SPORT
Anunţat drept un derbi al primului eşalon de fotbal feminin, meciul de la Galaţi dintre FC Universitatea şi "U" Olimpia Cluj s-a încheiat cu un scor greu de anticipat: 0-7 (0-5). Chiar dacă este început de sezon şi mai sunt unele lucruri de pus la punct, înfrângerea este mult prea severă. Campioanele au dominat categoric disputa cu vicecampioana en-titre, depăşindu-le pe gălăţence la toate capitolele, iar diferenţa s-a concretizat într-o înfrângere ruşionaasă. Echipa gazdă ...

Liga I de fotbal feminin | Mare derbi la Galaţi

Sâmbătă, 12 Septembrie 2020 06:00 | Publicat în SPORT
În primul eşalon de fotbal feminin sunt programate în acest weekend meciurile celei de-a doua etape. Capul de afiş al rundei este programat la Galaţi, între vicecampioana naţională - FC Universitatea şi "U" Olimpia Cluj - multiplă campioană a României. Este un meci foarte important, în care gălăţencele nu se consideră outsidere. În prima rundă, ambele combatante au învins cu 1-0, gălăţencele - la Selena Constanţa, clujencele - la Piroş Arad. Meciul va fi găzduit de Stad ...

Primele concursuri de şah după pandemie

Vineri, 11 Septembrie 2020 13:15 | Publicat în SPORT
Practicanţii sportului minţii din Galaţi revin în competiţiile naţionale oficiale. Primele confruntări vor avea loc în weekend (11-12 septembrie), la Snagov. Se vor întrece echipele de seniori, în cadrul Campionatului Naţional de şah rapid şi blitz, unde Galaţiul va fi prezent cu echipa masculină a ACS Smart. Imediat după aceea, în perioada 13-17 septembrie, în aceeaşi localitate, se va desfăşura Campionatul Naţional (Superliga) al echipelor masculine şi feminine, la şah ...

FOTBAL | Liga a III-a, la debut. Echipele gălăţene, pregătite de un nou start

Vineri, 11 Septembrie 2020 06:00 | Publicat în SPORT
În acest weekend încep meciurile echipelor ce activează în Liga a III-a de fotbal, categorie în care sunt prezente şi trei formaţii din judeţul nostru: SC Oţelul, Sporting Lieşti şi Avântul Valea Mărului. În numărul de astăzi al ziarului îi vom informa pe cititorii noştri despre pregătirile şi preocupările celor din Lieşti şi Valea Mărului. Sporting Lieşti şi-a reluat antrenamentele după perioada pandemiei, încă din 6 iulie. La început, pe grupuri de jucători, iar ...

Patricia Ţig, victorie la Istanbul

Vineri, 11 Septembrie 2020 02:00 | Publicat în SPORT
După prezenţele la turneele de la Palermo, New York şi Praga, gălăţeanca Patricia Maria Ţig este prezentă în aceste zile la competiţia de la Istanbul. Gălăţeanca a susţinut primul meci în cursul zilei de miercuri, în compania jucătoarei sârbe Olga Danilovici, pe care a întrecut-o în două seturi, scor 6-3, 7-5. În setul decisiv, Patricia a trebuit să se întrebuinţeze serios, câştigând pe serviciul adversarei. Ieri-seară, gălăţeanca a susţinut partida din turul al ...
Pagina 1 din 137