Gheorghe Arsenie

Gheorghe Arsenie

CSM Galați joacă acasă

Marți, 15 Octombrie 2019 06:30 | Publicat în SPORT
Handbalistele de la CSM Galați vor juca, astăzi, pe teren propriu (de la ora 15.00), cu Național Brașov, în meciul contând pentru etapa a cincea din eșalonul secund. Partida, programată inițial pentru sâmbătă, a fost reprogramată la cererea conducerii clubului brașovean. Oaspetele prezintă un lot foarte tânăr, format numai din junioare, printre care și trei handbaliste de la CSM Galați: Andreea Prescură, Mălina Bichir și Roxana Ivanov. Până în prezent, echipa noastră, ...

Dublă victorie în Divizia A1 de VOLEI

Duminică, 13 Octombrie 2019 16:30 | Publicat în SPORT
Meciul de debut al echipei masculine gălăţene CSM Arcada în noul campionat de volei nu a fost un simplu act de prezenţă, aşa cum şi-ar fi închipuit spectatorii prezenţi la Sala „Dunărea”. Aşa ar fi fost de dorit în compania unei nou-promovate - Gloria Buzău. Profitând de unele inexactități din jocul echipei noastre, buzoienii s-au mobilizat exemplar, punându-le destule probleme campionilor. Aşa s-au petrecut lucrurile în mai toate seturile, dar în special în primul, ...

VOLEI | Două victorii, din două pentru echipele gălățene

Sâmbătă, 12 Octombrie 2019 07:00 | Publicat în SPORT
Campioana României - CSM Arcada Galați a câștigat, scor 3-1, în fața nou promovatei Gloria Buzău, în etapa inaugurală a Diviziei A1 de volei masculin. Fetele de la CSU Belor au reușit primul succes din actualul campionat (Divizia A1), după ce s-au impus, 3-0, în disputa cu FC Argeș (etapa secundă).  Echipele gălățene susțin, astăzi, noi partide în Divizia A1. Campionii de la CSM Arcada joacă, acasă, în prima etapă, cu nou-promovata Gloria Buzău, adversară cu un lot ...

BADMINTON | Gălăţenii au luat patru medalii la Campionatul Naţional pentru juniori Under 13 şi Under 19

Vineri, 11 Octombrie 2019 00:00 | Publicat în SPORT
Cei mai buni 97 de sportivi de la categoriile de vârstă 13 şi 19 ani s-au întrecut la Galaţi, timp de trei zile, în meciurile fazei finale a Campionatului Naţional. Au avut loc nu mai puţin de 185 de meciuri, care i-au pus la încercare pe sportivi, arbitri şi organizatori. Cluburile participante au fost: CSM Timişoara, Sportul Studenţesc, CSS 6 Bucureşti, CSS Onești, ACS Armada Sud București, ACS Andriany Piatra Neamţ, CSS Berceni (Prahova), PNC Bucureşti, CS Botoşani, ACS Dan ...

„Trofee”, cuvântul de ordine la CSM Arcada. INTERVIU cu Sergiu Stancu, antrenorul campioanei

Vineri, 11 Octombrie 2019 06:00 | Publicat în SPORT
Ne aflăm în preajma startului într-un nou sezon al primei ligi masculine, Divizia A1, competiție urmărită sezon de sezon cu foarte mare interes în Galaţi, oraşul deţinătoarei titlului de campioană naţională, CSM Arcada. Acest moment este un prilej și pentru noi de a purta un nou dialog cu antrenorul principal al echipei, Sergiu Stancu. - Sâmbătă începe o nouă ediție de campionat. Cum se prezintă echipa gălățeană? - De la început vreau să spun că ne prezentăm după ...

Fruntașele, etapă fără probleme

Miercuri, 09 Octombrie 2019 06:30 | Publicat în SPORT
După disputarea partidelor etapei a șasea a celui de-al patrulea eșalon de fotbal, o constatare este clară, echipele aflate pe primele șase locuri ale clasamentului s-au impus categoric, semn că și-au păstrat și locurile din clasament. Totuși era de așteptat ca Zimbrul Slobozia Conachi să câștige mult mai clar. De data aceasta, ”zimbrii” au trecut de Voința Cudalbi cu doar... 3-0 (la juniori 5-2). Interesantă a fost evoluția scorului în meciul Quantum Club și Avântul Vale ...

Echipele SC Oțelul, în continuare pe primul loc

Luni, 07 Octombrie 2019 15:00 | Publicat în SPORT
Bilanț foarte bun pentru echipele gălățene de juniori, participante în Campionatul Național al juniorilor A și B. În runda a șasea, penultima a primului retur (se joacă două tururi și două retururi), au jucat patru dintre cele șase echipe gălățene, cele ale CS Municipal având etapă liberă. După cum ne-am obișnuit, echipele SC Oțelul, ambele lideri în Seria a II-a, au făcut legea și duminică, încheind cu victorii disputele contra colegilor de la LPS Focșani. Juniorii ...

CSM Galați, victorie la Brăila

Luni, 07 Octombrie 2019 16:30 | Publicat în SPORT
Runda a patra a celui de-al doilea eșalon feminin de handbal a programat și derbiul brăileano-gălățean. În Sala ”Dunărea” din orașul vecin s-au întâlnit fetele de la CS Municipal Galați și echipa a doua a HC Dunărea Brăila. Un meci cu ceva probleme în primul mitan, când cele două combatante au mers cap la cap. Brăilencele s-au prezentat cu o echipă bine pregătită, echilibrată, care a dat o replică neașteptată. Pe parcurs, însă, elevele prof. Alexandrina Soare s-au ...

Start în campionatul feminin de VOLEI. CSU Belor, fără şanse în faţa campioanei

Duminică, 06 Octombrie 2019 16:30 | Publicat în SPORT
Startul actualului sezon al Diviziei A1 a adus la Galaţi un adversar puternic, multipla campioană Volei Alba Blaj, oaspetele câştigând fără emoţii, scor 0-3 (12-25, 22-25, 18-25). La final, nemulţumirea antrenorului Bogdan Paul nu era legată de rezultat, unul previzibil, ci de jocul propriei echipe. „Nu sunt deloc mulţumit de evoluţia fetelor. La o competiţie de acest nivel nu avem voie să facem atâtea greşeli neforţate de adversar, în toate fazele jocului. Va trebui să ne ...

VOLEI. Start în Divizia A1 feminină. CSU Belor începe cu un duel contra campioanei

Vineri, 04 Octombrie 2019 06:00 | Publicat în SPORT
Cele mai bune 11 echipe din ţară încep astăzi bătălia pentru puncte din primul eşalon. Deschiderea va fi făcută de partida Dinamo - Rapid (ora 14.00, TVR 3), iar mâine intra în focul competiţional şi echipa gălăţeană CSU Belor, schimbată substanţial faţă de ediţia anterioară. Iniţial, la startul Diviziei A1 feminine urmau să fie 12 echipe, dar mai întâi s-a retras CSM Bucureşti, iar federaţia de profil a decis să o înlocuiască cu formaţia CSO Voluntari, care are ...
Pagina 1 din 121