Gheorghe Arsenie

Gheorghe Arsenie

Sportul, o profesiune de credinţă

Marți, 19 Ianuarie 2021 08:00 | Publicat în SPORT
În rubrica de faţă vom consemna rânduri despre pasiune, credinţă, devotament în tot ceea ce face un om dedicat trup şi suflet profesiei. Aceste rânduri le dedicăm profesorului de sport Florin Andronic, cel care întreaga viaţă şi-a dedicat-o pasiunii pe care a îmbrăţişat-o încă din copilărie.La cei 41 de ani împliniţi recent, Florin Andronic se poate lăuda cu o întreagă viaţă dedicată handbalului, o disciplină sportivă pe cât de plăcută (frumoasă), pe atât de s ...

Campionii se mențin în fruntea clasamentului

Marți, 19 Ianuarie 2021 07:00 | Publicat în SPORT
În weekend s-au disputat meciurile primului turneu din returul Campionatului Național - Divizia A1 de volei masculin. Gălățenii de la CSM Arcada și-au respectat statutul de campioni naționali. După două jocuri, ambele adjudecate la zero, elevii profesorului Sergiu Stancu se mențin în fotoliul de lideri. Mai mult, cele două succese au venit după prestații notabile. Mai întâi a fost victoria revanșei, 3-0 cu VM Zalău, iar în ultima zi, scorul s-a repetat și în meciul cu mai mo ...

VOLEI | Campionii, revanșă cu un succes clar

Duminică, 17 Ianuarie 2021 21:10 | Publicat în SPORT
În acest weekend, au avut loc, în patru oraşe din ţară, turneele de debut în returul Diviziei A1 la volei masculin. Primul meci de la Galaţi a adus și primul succes în contul echipei noastre în fața sălăjenilor de la VM Zalău. A fost o victorie dorită de toată lumea din tabăra gălățenilor, în compania echipei care în tur a produs gălățenilor singura înfrângere. Chiar dacă în setul de debut a existat un oarecare echilibru, continuarea a fost net favorabilă elevilor ...

VOLEI. Campionii de la Arcada, la vânătoare de puncte

Vineri, 15 Ianuarie 2021 00:00 | Publicat în SPORT
Ieri a fost ultima zi din vacanța competițională a echipelor masculine participante în primul eșalon de volei. Începând de astăzi și până duminică, în patru orașe din țară, Galați, București, Baia Mare și Craiova, se dispută primele meciuri din retur. În turneul de la Galați se întrec echipele dublă-campioană a ultimelor două ediții, CSM Arcada, VM Zalău și Unirea Dej. Turneul se anunță interesant, cu meciuri aprige pentru cucerirea primelor puncte din acest an. G ...

Încredere și optimism pentru un retur de foc

Miercuri, 13 Ianuarie 2021 06:45 | Publicat în SPORT
Actuala echipă vălmăreană are o istorie foarte scurtă. În vara anului trecut a încheiat Liga a IV-a pe primul loc, după ce a dominat foarte clar competiția. A participat la barajul de promovare, unde a învins-o pe campioana Vrancei, Victoria Gugești, scor 2-1, și a încheiat la egalitate, 0-0, cu brăilenii de la Sportul Chiscani. În campionatul celui de-al treilea eșalon a fost repartizată în seria a doua, iar trecerea de la un nivel la altul a necesitat, firesc, și unele îmb ...

Evoluții notabile în cupele europene

Miercuri, 06 Ianuarie 2021 08:00 | Publicat în SPORT
Echipa gălățeană de volei masculin CSM Arcada, campioana ultimelor două ediții, se poate lăuda cu evoluții notabile, în competițiile organizate de Confederația Europeană a Volei (CEV).  Champions League În scurta sa participare în Liga Campionilor și în Cupa CEV, Arcada s-a remarcat deja prin câteva succese la nivelul bătrânului continent. În prima ediție și-a împărțit victoriile cu sârbii de la Vojvodina Novi Sad. Elevii profesorului Sergiu Stancu au învins la ...

”Universitarele”, clasare onorabilă, după un tur dificil

Marți, 29 Decembrie 2020 07:00 | Publicat în SPORT
Echipa feminină de fotbal Universitatea Galaţi a încheiat turul campionatului cu un bilanț bun, finalizat printr-o clasare între primele șase echipe, ce vor susține meciurile turneului play-off. O discuție pe această temă am purtat cu antrenorul GABRIEL CĂLINESCU. - În acest sezon competițional foarte special, ați încheiat pe locul 6, după ce în competiția anterioară ați primit titlul onorific de vicecampioni. Cum a fost? - Într-adevăr, un sezon special, foarte greu, marca ...

CSM Arcada, spre al treilea titlu

Luni, 28 Decembrie 2020 08:00 | Publicat în SPORT
Cele mai bune echipe din campionatul masculin Divizia A1 au parcurs deja jumătate de competiție, prilej și pentru noi de a formula unele concluzii. Evident, acest lucru îl realizăm în cadrul unui dialog cu apreciatul antrenor, profesorul Sergiu Stancu. - Pentru echipa noastră, dublă-campioană națională a ultimelor ediții, prima parte a sezonului 2020-2021 a fost deosebit de fructuoasă. Doriți să detaliem acest lucru?- Indiscutabil, încheiem o perioadă bogată în evenimente pen ...

Interviu cu antrenorul Paul Bogdan, la finalul turului Diviziei A1 de volei feminin

Marți, 22 Decembrie 2020 00:01 | Publicat în INTERVIURI
Primul eșalon feminin de volei se află în pauza competițională dintre tur și retur. O jumătate de sezon desfășurată în condiții speciale, uneori chiar improprii, cauzate de pandemia cu coronavirus. O succintă analiză a primelor 11 etape am trecut în revistă cu Bogdan Paul, antrenorul celor de la CSU Belor Galați. - Ne aflăm la jumătatea campionatului. Cum caracterizați acest prim parcurs? - Fără discuție, pandemia și-a pus foarte serios amprenta pe buna desfășurare a ...

CSM Arcada, prezență notabilă în "Cupa CEV"

Sâmbătă, 19 Decembrie 2020 04:30 | Publicat în SPORT
Campionii naționali și-au încheiat misiunea în competițiile continentale. Prin prestațiile avute în Liga Campionilor și "Cupa CEV", competiții organizată sub egida Confederației Europene de Volei, gălățenii de la CSM Arcada au lăsat o impresie favorabilă prin prestațiile și rezultatele avute. Zilele acestea au avut loc ultimele meciuri în turneul de la Moscova, din Cupa CEV, cu participarea a patru echipe. Gălățenii au debutat cu succes, învingând echipa olandeză din G ...
Pagina 1 din 142