Poliţiştii din cadrul Punctului de Trecere a Frontierei Galați Rutier au descoperit la controlul de frontieră un cetăţean român care a prezentat o poliță de asigurare obligatorie falsă pentru automarfarul condus. Bărbatul, în vârstă de 42 de ani, s-a prezentat pe 23 aprilie, în jurul orei 12.00, pentru efectuarea formalităților de control, la volanul unui ansamblu rutier format din tractor şi semiremorcă, ambele înmatriculate în România. Printre documentele prezentate la control, s-au aflat şi polițele de asigurare obligatorie pentru vehiculele cu care se deplasa. În urma verificărilor efectuate în bazele de date specifice, s-a constatat că autocamionul nu figurează ca fiind asigurat, documentul prezentat fiind fals. În cauză se efectuează cercetări sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de fals în înscrisuri sub semnătură privată și uz de fals, la finalizare urmând a se lua măsurile legale care se impun.
Poliță de asigurare falsă, descoperită la frontieră Scris de Raluca Ichim
Etichetat cu
Raluca Ichim
Articole recente - Raluca Ichim
Evaluarea Naţională. Absolvenții de gimnaziu au susținut proba la Matematică „Poveste de pluș” încheie stagiunea la „Gulliver” „Natura prin fir de ață”, la Complexul „Răzvan Angheluță” Prichindeii au „rupt” scena cu „Joc Voios de Românaș” Peste 3.400 de absolvenți de gimnaziu intră în focurile examenelor la Galați1 comentariu
-
postat de LiviuJoi, 25 Aprilie 2024 16:3986.126.113.***Consecintele condusului fara asigurare obligatorie pot include sanctiune contraventionala de la 1000 la 2000 de lei si chiar retinerea talonului si a placutelor de inmatriculare conform https://www.i-drpciv.ro/.00

