Anunț privind concesionarea prin licitație publică a terenurilor, proprietate privată a Municipiului Galați situate pe:
- strada Ardeleană nr. 26
- strada Etna nr. 79A
- strada Traian Vuia nr. 23A
1. Informații generale privind concedentul, în special denumirea, codul fiscal, adresa, numărul de telefon, telefon și/sau adresa de e-mail a persoanei de contact: Municipiul Galați, CIF 3814810, adresă: Municipiul Galați, strada Domnească nr. 54, județul Galați, telefon: 0236/307.743, fax: 0236/461.460, email: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea..
2. Informații generale privind obiectul concesiunii, în special descrierea și identificarea bunurilor care urmează să fie concesionate:
a.Teren intravilan, în suprafață de 759 mp, situat pe strada Ardeleană nr. 26, aparținând domeniului privat al municipiului Gați, identificat cu număr cadastral 141328. Concesionarea se face în vederea edificării unei hale depozitare. Concesionarea se face conform O.U.G. nr. 57/2019 și Hotărârii Consiliului Local nr. 376/30.07.2026;
b. Teren intravilan, în suprafață de 1.188 mp, situat pe strada Etna nr. 79A, aparținând domeniului privat al municipiului Galați, identificat cu număr cadastral 141575. Concesionarea se face în vederea edificării unei hale depozitare. Concesionarea se face conform O.U.G. nr. 57/2019 și Hotărârii Consiliului Local nr. 375/30.07.2026;
c.Teren intravilan, în suprafață de 200 mp, situat pe strada Traian Vuia nr. 23A, aparținând domeniului privat al municipiului Galați, identificat cu număr cadastral 140521. Concesionarea se face în vederea edificării unui spațiu comercial. Concesionarea se face conform O.U.G. nr. 57/2019 și Hotărârii Consiliului Local nr. 374/30.07.2026.
3 . Informații privind documentația de atribuire: Se regăsesc în caietul de sarcini.
3.1. Modalitatea sau modalitățile prin care persoanele interesate pot intra în posesia unui exemplar al documentației de atribuire: La cerere, de la sediul Municipiului Galați – strada Domnească nr. 54.
3.2. Denumirea și adresa serviciului/compartimentului din cadrul concedentului, de la care se poate obține un exemplar din documentația de atribuire: Serviciul Concesiuni, Vânzări Terenuri, Cabinete Medicale – Municipiul Galați, strada Domnească nr. 54, camera 106, telefon: 0236/307.743, email: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea., persoană de contact: Bădărău Daniela.
3.3. Costul și condițiile de plată pentru obținerea acestui exemplar, unde este cazul, potrivit prevederilor Ordonanței de Urgență a Guvernului nr. 57/2019: 30 de lei/documentație, se poate achita numerar la Casieria Municipiului Galați, strada Domnească nr. 54.
3.4. Data limită pentru solicitarea clarificărilor este: 18.09.2026, ora 12:00.
4. Informații privind ofertele:
4.1. Data limită de depunere a ofertelor este: 25.09.2026, ora 12:00.
4.2. Adresa la care trebuie depuse ofertele: Municipiul Galați, strada Domnească nr. 54, etajul 1, camera 106 – Serviciul Concesiuni, Vânzări Terenuri, Cabinete Medicale.
4.3. Numărul de exemplare în care trebuie depusă fiecare ofertă: 1 exemplar original.
5. Data și locul la care se va desfășura ședința publică de deschidere a ofertelor: 29.09.2026, ora 13:00, la sediul Municipiului Galați din strada Domnească nr. 54, Sala de Ședințe, județul Galați.
6. Denumirea, adresa, numărul de telefon, fax și/sau adresa de e-mail ale instanței competente în soluționarea litigiilor apărute și termenele pentru sesizarea instanței: Tribunalul Galați, strada Brăilei nr. 153, județul Galați, telefon: 0236/412.130, email: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea..
7. Data transmiterii anunțului de licitație către instituțiile abilitate, în vederea publicării: 01.09.2026.
(P)

