Tânăr ucis la reședința lui Trump din Florida

Tânăr ucis la reședința lui Trump din Florida
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)

Serviciul Secret al SUA a anunțat, duminică, că agenții săi au ucis un bărbat care avea în jur de 20 de ani și care încercase să intre ilegal într-un perimetru securizat de la Mar-a-Lago, reședința președintelui american Donald Trump din Florida, potrivit Reuters și The Telegraph, citate de HotNews.

Serviciul Secret a spus că incidentul a avut loc în cursul nopții. Persoana în cauză a fost observată în apropierea intrării nordice și avea asupra ei ceea ce păreau a fi o armă și o canistră de combustibil, potrivit Fox News.

Agenții Serviciului Secret, împreună cu un adjunct al șerifului din Palm Beach au deschis focul, suspectul fiind eliminat. În incident nu a fost rănită nicio altă persoană.

În momentul incidentului, președintele Trump și prima doamnă Melania Trump nu se aflau la Mar-a-Lago, ci la Casa Albă.

Donald Trump a fost vizat de două tentative de asasinat în perioada campaniei electorale din 2024. Pe 13 iulie, republicanul a fost rănit la ureche de un glonț în timpul unui miting din Butler, Pennsylvania, în urma căruia Serviciul Secret l-a ucis pe atacator.

Două luni mai târziu, pe 15 septembrie, Trump și Steve Witkoff jucau golf în West Palm Beach, când, la doar câteva sute de metri, a fost observat un individ înarmat cu un AK-47. În februarie 2026, bărbatul respectiv, Ryan Routh, a fost condamnat la închisoare pe viață pentru încercarea de a-l asasina pe Trump, potrivit BBC.

Citit 123 ori Ultima modificare Duminică, 22 Februarie 2026 17:38

Mai multe din această categorie:

Lasă un comentariu

Utilizatorul este singurul responsabil de conţinutul mesajelor pe care le postează şi îşi asumă toate consecinţele.

ATENTIE: Comentariile nu se publică automat, vor fi moderate. Mesajele care conţin cuvinte obscene, anunţuri publicitare, atacuri la persoană, trivialităţi, jigniri, ameninţări şi cele vulgare, xenofobe sau rasiste sunt interzise de legislaţia în vigoare, iar autorul comentariului îsi asuma eventualele daune, în cazul unor actiuni legale împotriva celor publicate.

Prin comentariul meu sunt implicit de acord cu politica de confidenţialitate conform regulamentului GDPR (General Data Protection Regulation) şi cu Termeni si condițiile de utilizare ale site-ului www.viata-libera.ro