„Misiune pașnică” franco-britanică pentru deblocarea strâmtorii Ormuz

„Misiune pașnică” franco-britanică pentru deblocarea strâmtorii Ormuz
Evaluaţi acest articol
(1 Vot)

Franța și Regatul Unit vor organiza, în zilele următoare, o conferință cu țările dispuse să contribuie la o „misiune multinațională pașnică destinată să reinstaureze libertatea de navigație” în strâmtoarea Ormuz, a anunțat președintele francez Emmanuel Macron.

Altfel spus, această misiune nu are menirea de a fi integrată direct în eforturile Statelor Unite în strâmtoare, notează AFP și Agerpres.

La rândul său, prim-ministrul britanic Keir Starmer a spus că nu susține blocada porturilor iraniene anunțată de SUA, prevăzută să intre în vigoare luni seara.

Citit 245 ori Ultima modificare Luni, 13 Aprilie 2026 14:36

Mai multe din această categorie:

Lasă un comentariu

Utilizatorul este singurul responsabil de conţinutul mesajelor pe care le postează şi îşi asumă toate consecinţele.

ATENTIE: Comentariile nu se publică automat, vor fi moderate. Mesajele care conţin cuvinte obscene, anunţuri publicitare, atacuri la persoană, trivialităţi, jigniri, ameninţări şi cele vulgare, xenofobe sau rasiste sunt interzise de legislaţia în vigoare, iar autorul comentariului îsi asuma eventualele daune, în cazul unor actiuni legale împotriva celor publicate.

Prin comentariul meu sunt implicit de acord cu politica de confidenţialitate conform regulamentului GDPR (General Data Protection Regulation) şi cu Termeni si condițiile de utilizare ale site-ului www.viata-libera.ro