FOTBAL/ Victorii pentru ambele echipe gălăţene

În penultima etapă a Ligii a III-a de fotbal, echipele gălăţene au înregistrat victorii, după evoluţii notabile. Metalosport (locul 5) a jucat la Vaslui, cu localnicii de la Atletico (locul 12). Gălăţenii au început în forţă, elevii antrenorilor Viorel Tănase şi Tudorel Pelin deschizând scorul încă din primul minut, prin mijlocaşul Adăscăliţei.

Deşi au dominat categoric până la final, oaspeţii nu au mai marcat, întâlnirea încheindu-se cu un succes la limită: 1-0. Cu un lot modest valoric, vasluienii nu prea au trecut de centrul terenului.

Echipa aliniată: Olteanu - Blănaru, Cârjă, Gâţă, Silviu Ilie - Munchiu, Adăscăliţei - L. Iancu, Mihu, Zaharia - Bahnaşu. Au mai jucat: Lungu, I. Constantinescu, Tudose  şi Cană.

Sporting Lieşti (locul 6) a primit pe teren propriu replica formaţiei Petrotub Roman (locul 4). Gazdele s-au impus cu scorul de 2-1, după ce au condus cu 2-0, prin reuşitele lui Iancu şi Munteanu. A fost un joc frumos, echilibrat, Sporting obţinând trei puncte pentru consolidarea locului din clasamentul Seriei I.

Antrenorul Ionuţ Niculcea a aliniat următorul „unsprezece”: Anghel - Filimon, Sandu, Preda, Serea - M. Iancu, Lovin, Manea, Popov - Bârlădeanu, Adamache. După pauză, au mai intrat: Crihană, Balaban, Munteanu şi Borşan.

După aceste partide, Metalosport a acumulat 42 de puncte şi ocupă locul al cincilea, iar lieştenii sunt pe şase, tot cu 42 de puncte, dar golveraj inferior. În ultima rundă (sâmbătă, ora 18,00), Metalosport joacă acasă cu Aerostar Bacău, iar Sporting se deplasează la Olimpia Rm. Sărat.

Citit 1948 ori Ultima modificare Joi, 26 Mai 2016 20:02