Obama critică politicile „haotice” ale lui Trump

Obama critică politicile „haotice” ale lui Trump
Evaluaţi acest articol
(4 voturi)

Fostul preşedinte american Barack Obama l-a criticat sâmbătă pe Donald Trump pentru politicile sale „haotice” şi a avertizat asupra pericolelor care ameninţă democraţia americană, făcând campanie pentru democraţi înaintea unor alegeri regionale cu valoare de test în Virginia și New Jersey, relatează AFP şi Reuters, citate de News.ro.

„Economia funcţionează mai bine pentru voi? Pentru că s-a îmbunătăţit cu siguranță pentru Trump şi familia sa”, a afirmat Obama. „Pentru familiile obişnuite, costurile nu au scăzut, ci au crescut, din cauza acestei politici tarifare haotice”, a adăugat el, referindu-se la taxele vamale impuse de Trump.

Obama, preşedintele cu două mandate care se bucură în continuare de o mare popularitate în rândul democraţilor, a formulat acuzaţii dure la adresa administraţiei Trump. „Să recunoaştem, ţara şi politica noastră se află într-o situaţie destul de sumbră în acest moment”, a declarat Obama. „Este greu să ştii de unde să începi”, a spus el, „pentru că, în fiecare zi, Casa Albă le oferă oamenilor o nouă porţie de ilegalitate, imprudenţă, răutate şi, pur şi simplu, nebunie”. „E ca şi cum fiecare zi ar fi Halloween, doar că sunt numai farse şi niciun cadou”, a spus Obama, la mitingul din Newark, New Jersey.

Fostul preşedinte a recurs ocazional la sarcasm când a menţionat deciziile lui Trump, cum ar fi renovarea Casei Albe în contextul continuării blocajului federal. „Sincer să fiu, el s-a concentrat pe unele probleme critice, cum ar fi pavarea Grădinii cu Trandafiri, pentru ca oamenii să nu se murdărească pe pantofi, şi construirea unei săli de bal de 300 milioane de dolari”, a spus Obama.

Citit 376 ori Ultima modificare Duminică, 02 Noiembrie 2025 19:13

Mai multe din această categorie:

Lasă un comentariu

Utilizatorul este singurul responsabil de conţinutul mesajelor pe care le postează şi îşi asumă toate consecinţele.

ATENTIE: Comentariile nu se publică automat, vor fi moderate. Mesajele care conţin cuvinte obscene, anunţuri publicitare, atacuri la persoană, trivialităţi, jigniri, ameninţări şi cele vulgare, xenofobe sau rasiste sunt interzise de legislaţia în vigoare, iar autorul comentariului îsi asuma eventualele daune, în cazul unor actiuni legale împotriva celor publicate.

Prin comentariul meu sunt implicit de acord cu politica de confidenţialitate conform regulamentului GDPR (General Data Protection Regulation) şi cu Termeni si condițiile de utilizare ale site-ului www.viata-libera.ro