Asociația „Pro Natura Galați” a organizat recent o amplă acțiune de ecologizare a Lacului Brateș, în cadrul proiectului „Clean and Green minds for an environmental friendly behaviour”.
Evenimentul a avut o importantă componentă internațională, marcând prezența partenerilor din Republica Moldova, România și Georgia, veterani în lupta pentru un mediu mai curat în regiunea Bazinului Mării Negre.
„Ne bucurăm că un număr mare de persoane au ales să fie alături de noi - partenerii de proiect, cetățeni din comunitatea locală, reprezentanți ai instituțiilor publice, cadre didactice și elevi din instituții de învățământ, ONG-uri, dar și seniori activi, toți uniți de dorința comună de a proteja natura”, transmite Asociația „Pro Natura Galați”.
Proiectul prin care s-a desfășurat această acțiune este finanțat de ”Programul Interreg NEXT Bazinul Mării Negre”, cofinanțat de Uniunea Europeană, și beneficiază de un buget total de 432.734 de euro.