Un bărbat cu dublă cetățenie, româno-moldovenească, în vârstă de 22 de ani, a fost depistat cu un permis de conducere fals. Polițiștii de frontieră din cadrul Punctului de Trecere a Frontierei Oancea efectuează cercetări în acest caz, după ce asupra tânărului a fost descoperit un permis de conducere aparent emis de autoritățile române, cu datele și fotografia acestuia.
Duminică, bărbatul s-a prezentat pentru efectuarea formalităților de intrare în țară, ca pasager al unui autoturism înmatriculat în Belgia. În baza profilului de risc, polițiștii de frontieră au efectuat un control amănunțit asupra tânărului și bagajelor, ocazie cu care a fost descoperit documentul.
În urma verificărilor, s-a stabilit că permisul de conducere nu îndeplinește condițiile de formă și fond ale unuia autentic, fiind fals total.
În cauză se efectuează cercetări pentru complicitate la fals material în înscrisuri oficiale, urmând a fi dispuse măsurile legale.

