Se încing din nou vremurile la Galaţi. Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a instituit un Cod galben pentru perioada 11 august, ora 10,00 – 12 august, ora 10,00 şi anunţă temperaturi deosebit de ridicate, local caniculă, disconfort termic ridicat, noapte tropicală.
„Marți (11 august), în Oltenia, Muntenia, sudul și local în centrul Moldovei și în cea mai mare parte a Transilvaniei se vor înregistra temperaturi deosebit de ridicate, local va fi caniculă, disconfortul termic va fi în creștere, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) pe arii restrânse va atinge pragul critic de 80 de unități. Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 33 și 37 de grade, cu cele mai mari valori în sud-vestul Olteniei. Pe arii restrânse noaptea va fi tropicală cu minime de 18-20 de grade”, transmit meteorologii.
Se poate şi mai „fierbinte”. Pentru acelaşi interval ANM a fost instituit un Cod portocaliu de caniculă pentru județele Caraș-Severin, Timiș, Arad, Bihor, Satu Mare, Sălaj și Maramureș.

