Autorizații de plată pentru fermieri

Autorizații de plată pentru fermieri
Evaluaţi acest articol
(0 voturi)

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) a autorizat la plată peste 90 la sută din totalul fermierilor declarați eligibili în campania aferentă anului de cerere 2024, se arată într-un comunicat de presă al instituției.

Astfel, în perioada 2 decembrie 2024 - 17 ianuarie 2025, au fost autorizați la plată 644.634 de fermieri, cu suma totală de 362,9 milioane de euro (1,8 miliarde de lei), reprezentând plăți finale aferente anului de cerere 2024.

Potrivit sursei citate, până la acest moment, în conformitate cu atribuțiile ce îi revin, APIA a plătit din Fondul European de Garantare Agricolă (FEGA) suma totală de 311,5 milioane de euro (1,6 miliarde de lei), pentru un număr de 641.662 de beneficiari.

În Campania 2024, plățile din FEADR și BN1 pentru intervențiile de dezvoltare rurală se efectuează de către Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (AFIR). Plățile pentru intervențiile finanțate din FEGA se efectuează în lei, la cursul de schimb de 4,9753 lei/euro, iar plățile pentru măsuri finanțate din FEADR, la cursul de schimb valutar de 4,9756 lei/euro.

Citit 1147 ori Ultima modificare Luni, 20 Ianuarie 2025 07:51

Lasă un comentariu

Utilizatorul este singurul responsabil de conţinutul mesajelor pe care le postează şi îşi asumă toate consecinţele.

ATENTIE: Comentariile nu se publică automat, vor fi moderate. Mesajele care conţin cuvinte obscene, anunţuri publicitare, atacuri la persoană, trivialităţi, jigniri, ameninţări şi cele vulgare, xenofobe sau rasiste sunt interzise de legislaţia în vigoare, iar autorul comentariului îsi asuma eventualele daune, în cazul unor actiuni legale împotriva celor publicate.

Prin comentariul meu sunt implicit de acord cu politica de confidenţialitate conform regulamentului GDPR (General Data Protection Regulation) şi cu Termeni si condițiile de utilizare ale site-ului www.viata-libera.ro