Chinezii vor să CONSTRUIASCĂ la Galaţi APARTAMENTE IEFTINE

Chinezii vor să CONSTRUIASCĂ la Galaţi APARTAMENTE IEFTINE
Evaluaţi acest articol
(68 voturi)

Primarul Marius Stan a anunţat în şedinţa de miercuri, 30 septembrie, a Consiliului Local că a primit o scrisoare de intenţie din partea unei firme chineze dornice să investească în Galaţi.

"O firmă foarte-foarte mare din China, China Civil Engineering Construction Corporation (CCECC), care anul trecut a înregistrat o valoare totală a contractelor nou-semnate de 13,8 miliarde USD şi o cifră de afaceri de 3,28 miliarde USD, şi-a manifestat intenţia în scris de colabora cu Primăria municipiului Galaţi, în domeniul construcţiilor rezidenţiale şi nu numai. Firma are competenţe pe tot ceea ce înseamnă infrastructură, autostrăzi, poduri, clădiri, lucrări municipale. Trebuie să le dăm un răspuns agreat de toţi şi el nu poate fi decât pozitiv. Pe data de 9 îl vom avea musafir la Galaţi pe ambasadorul Chinei", a anunţat edilul.

În scrisoarea de intenţie semnată de Si Haiyang, care a ajuns pe masa aleşilor, CCECC propune un parteneriat în vederea dezvoltării unui amplu complex rezidenţial de blocuri de apartamente, ieftine şi sociale.

"Propunerea noastră presupune ca municipalitatea să pună la dispoziţie terenul necesar construcţiei şi infrastructura de servicii specifice. De cealaltă parte, compania noastră va furniza finanţarea necesară, planurile construcţiei, asistenţa tehnică pe parcursul realizării construcţiei şi construcţia propriu-zisă a blocurilor de apartamente, noi vom finaliza integral proiectul şi vom livra locuinţele «la cheie», cu finisajele şi dotările la nivelul de calitate agreat cu municipalitatea", se arată în document.

Firma mai precizează că prin administrarea în pieţele sale externe a numeroase proiecte în domeniile căilor ferate, autostrăzilor, podurilor, clădirilor şi lucrărilor municipale şi având un nivel excepţional de calitate a serviciilor a fost inclusă timp de 14 ani consecutivi între primii 225 de contractori internaţionali din lume.

Citit 6718 ori Ultima modificare Vineri, 02 Octombrie 2015 10:36

20 comentarii

  • postat de George
    Miercuri, 25 Noiembrie 2015 18:21
    109.98.93.***
    Macar de s-ar construi ceva. Ideea este ca daca or sa construiasca chinezii or sa isi aduca si muncitorii lor.
    0
    1
    Raportează
  • postat de pentru cine se simte ...
    Sâmbătă, 03 Octombrie 2015 10:17
    5.13.224.***
    Mai panaramelor consumati oxigenul de pomana prin orasul asta ! Lasa-ti sa se miste ceva si sa se dezvolte ceva in orasul asta ! Nimic nu vreti si nimic nu va convine . Plecati naibii in alt oras sau tara unde va place si stau caiinii cu colacii in coada si va asteapta . Dar pe voi nici apele nu v-ar inghiti la cata rautate si prostie emanati in jurul vostru.
    2
    45
    Raportează
  • postat de Cap normal
    Sâmbătă, 03 Octombrie 2015 06:49
    84.117.40.***
    @Cap limpede,
    Esti Cap tulbure, pt ca in oras sunt o multime de case si blocuri goale (peste jumate din total.).. Chinejii construiesc case ieftine daca li se da terenul gratis de catre primarie ! Asa ar construi ieftin si degeaba oricine.
    46
    4
    Raportează
  • postat de Marius STANika
    Sâmbătă, 03 Octombrie 2015 06:44
    84.117.40.***
    Populatia Galatiului s-a prabusit de la 320.000 locuitori in 1990 la sub 250.000 locuitori in 2014 si procesul continua in ritm maxim cu actualul primar, dupa ce s-au inchis majoritatea fabricilor importante, iar cele existente sunt in faliment mascat. Cui ii trebuie case goale si ieftine ? Arabilor ?
    47
    4
    Raportează
  • postat de Marius Stan cel mai bun primar dupa 89
    Vineri, 02 Octombrie 2015 14:32
    5.13.194.***
    Ar fi inca o realizare a lui Stan , in ciuda tuturor carcotasilor si pupincuristilor altor politruci care spun , ca nu primarul actual nu a facut nimic .Si uite asa va mai castiga un mandat . Doamne ajuta !
    6
    51
    Raportează
  • postat de Cap limpede
    Joi, 01 Octombrie 2015 22:33
    5.13.190.***
    Din cate observ, multi nu prea au inteles ce vor sa faca chinezii...deci,vin cu banii lor,pe care-investesc in construirea de locuinte....cu siguranta vor angaja forta de munca autohtona si nu bor veni cu muncitori tocmai din China...deci vor crea si locuri de munca! Dupa ce construiesc vor vinde sau inchiria locuinte,astfel isi vor recupera investitia si vor scoate si profit in timp...
    5
    52
    Raportează
  • postat de Ioan
    Joi, 01 Octombrie 2015 18:19
    82.137.11.***
    Eu nu înțeleg , de sunteți unii împotriva construirii de locuințe de către chinezi ,mai ales ca sunt ieftine?Până acum va plangeati ca nu se fac case iar acum,nu vreti.Daca ai noștri nu sunt in stare sa facă ,atunci sa facă chinezii .Nici asa , nici asa .Calitatea si preturile contează.Altfel mai așteptăm 25 de ani sa facă cineva locuințe.
    5
    57
    Raportează
  • postat de Anodin
    Joi, 01 Octombrie 2015 17:29
    89.121.158.***
    Domule Bogdan, am recitit articolul si tot n-am inteles despre ce investitie este vorba. M-am uitat si in dex si am gasit ca investitia este o plasare de capital in industrie, agricultura sau comert. Ori construirea unei locuinte nu inseamna investitie, poate bani inmormantati, daca s-ar muta puradeii din casele istorice. Dar din doua rele.....
    57
    12
    Raportează
  • postat de Anghel Tiberiu
    Joi, 01 Octombrie 2015 16:06
    5.13.233.***
    Aeroport international intre Galati si Braila este cea mai mare realizare pe care ar putea-o avea acest primar. Ar deservi cele doua orase si am avea si noi sansa sa ne vina investitori straini.si sa mai saltam economia un pic. Cu masina de la Otopeni la Galati pe drumuri desfundate nu vine niciun investitor serios, asa ca momentan de asta nu ne calca nimeni prin batatura, ca prea suntem izolati de restul lumii!
    49
    14
    Raportează
  • postat de bogdan
    Joi, 01 Octombrie 2015 15:58
    5.13.254.***
    Domnule Anodin ,primarul nu lasa galatenii sa munceasca ? Pai primarul nu angajeaza oameni la munca , el faciliteaza orice conditii ,fiscale si de alta natura , pentru cine vrea sa investeasca in Galati .Cati ati vazut sa se inghesuie sa investeasca ? Ce a putut face primaria cu banii proprii a facut . Aceste locuinte sociale . In rest nu poate decat sa astepte investitori iar acestia au venit din China . Acum ce sa facem ?Sa-i gonim ? Si asa vin putini ,spre deloc .
    7
    63
    Raportează
  • postat de Dinastia Ming
    Joi, 01 Octombrie 2015 15:14
    109.166.208.***
    uraaaa: vrea sa vina cineva la noi, ca sa munceasca!
    Asa cum era normal, construiesc mai intai locuinte ieftine, ca sa aiba unde sa cazeze muncitorii care accepta sa lucreze pe echivalentul ajutorului social, ca la ei ajutorul social e un kil de orez de pasti si de craciun, dar numai in Anul Taurului!
    57
    9
    Raportează
  • postat de Anodin
    Joi, 01 Octombrie 2015 15:14
    89.121.158.***
    Nu ma intereseaza palmaresul chinezilor . Avem firme si oameni priceputi in Galati gen Arcada , Vega etc. Domnule Primar , dati posibilitatea galatenilor sa munceasca . Cand cumpar un lapte , aleg de Panda , ulei de Prutul, chiar daca costa 6,5 lei. Daca am proceda toti la fel ,poate ca s_ar schimba spre bine soarta noastra.
    60
    13
    Raportează
  • postat de ene
    Joi, 01 Octombrie 2015 14:16
    217.73.162.***
    Titlu spune totul, vor sa construiasca apartamente IEFTINE. Daca le construia Vega ieseau la pret de vila cu piscina in Miami, doar ca nu venea Iohanis in vizita. Firmele romanesti care au facut afaceri cu statu la vanticel de DNA pica precum mustele. La chinezi daca furi, enasol rau de tot, pedeapsa e mai mare decat pentru crima deci...
    57
    15
    Raportează
  • postat de Io
    Joi, 01 Octombrie 2015 11:48
    5.13.160.***
    Dar este asa mare nevoie de apartamente la Galati? Populatia orasului a scazut cu aproape 70.000 in ultimii 25 de ani, deci probabil multe apartamente sunt goale. Pentru cine mai construiti altele noi?
    67
    20
    Raportează
  • postat de Diana72
    Joi, 01 Octombrie 2015 11:41
    81.12.149.***
    1. Înainte de a ne construi ceva chinezii, trebuie să avem o STRATEGIE clară de dezvoltare a municipiului şi a zonei noastre şi apoi să apelăm la ei să facem ceea ce vrem NOI, nu chinezii!
    2. Primarul nostru poate lua legătura şi cu primarul oraşului vecin, Brăila, şi să stabilească împtreună ce OBIECTIVE comune putem realiza în zonă (ex. pod peste Dunăre, aeroport, parc de distracţie, drum expres, metrou, uzine, fabrici, sere, piste de biciclete, etc.. etc..)
    3. Dacă chinezii vor neaparat acum să construiască doar locuinţe sociale, să mai aşteptăm puţin să vedem ce număr de refugiaţi sirieni vom primi şi să construim doar pentru ei, dar evident la marginea oraşului, un campus separat şi cu decontări din fondurile europene.
    4. Este bine de menţinut legătura cu această firmă şi să mai căutăm şi alţi colaboratori pentru a alege partenerul cel mai avantajos pentru noi din toate punctele de vedere.
    49
    20
    Raportează
  • postat de ?????????
    Joi, 01 Octombrie 2015 10:45
    79.116.105.***
    Daca construieste Vega ...nu e bine ,daca construieste Unicom nu e bine .....daca mai construieste nu stiu ce firma ,spuneti ca e lui cutare sau cutare .....daca construiesc chinezii ....tot nu e bine ....!!!!!!!! da' dupa voi ......cine naiba e bine sa construiasca in tara asta plina de tampiti ???
    16
    76
    Raportează
  • postat de Realitatea
    Joi, 01 Octombrie 2015 09:52
    109.166.135.***
    cata umilinta ,cata bataie de joc, adica avem 20 000 de someri , in municipiul Galati,care bietii de ei cauta de munca , si vine rasa galbena sa ne construiasca locuinte, dar unde sunt firmele gen UNICOM,VEGA, s.a. m. d. cate interese murdare ,adica noi suntem statui, nu suntem in stare sa ne facem infrastructura...bravo!
    66
    19
    Raportează
  • postat de pai da
    Joi, 01 Octombrie 2015 09:03
    193.194.132.***
    @Gopo, ce TGV domnule, chiar credeti ca toata lumea face naveta cu TGV-ul? Aveti idee cat costa un bilet cu un TGV in Farnta sau cat costa un bilet la trenul de viteza din Japonia? La noi in Romania pana si trenul merge incet, foarte incet, si mai este si scump biletul... foarte scump...
    52
    21
    Raportează
  • postat de gopo
    Joi, 01 Octombrie 2015 00:38
    5.13.242.***
    TGV
    45
    28
    Raportează
  • postat de gopo
    Joi, 01 Octombrie 2015 00:36
    5.13.242.***
    Tgb, aeroport, drum expres si eliminarea consilierilor corupti. De asta are nevoie Galatiul, apartamente goale sunt destule.
    64
    43
    Raportează

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.