S-a declarat din proprie inițiativă „șoricelul” dispus să-l ajute pe „leul” rus, remarcă ce l-a făcut să râdă chiar și pe interlocutorul său, nimeni altul decât Vladimir Putin. S-a declarat cel mai important aliat din Europa al lui Donald Trump, cu care își trimitea bezele virtuale peste Ocean, și s-a bătut cu cărămida-n piept pe acest subiect ori de câte ori a avut ocazia. A vorbit la telefon cu liderul de la Casa Albă inclusiv marțea trecută, pe scena unui miting de campanie. Iar JD Vance, venit special la Budapesta ca să-l sprijine și să promită maghiarilor „sprijinul necondiționat” al Statelor Unite, mai că nu l-a pupat pe gură, ca să arate tuturor cât de mult îl iubește America pe Viktor Orban.
Toate astea, însă, nu au fost de ajuns pentru (de-acum) fostul premier al Ungariei. Contracandidatul său, Peter Magyar, i-a dat cu terenul în cap, în termeni fotbalistici, obținând o victorie la un scor pe care puțini îl credeau posibil cu o lună în urmă. A ajutat la acest lucru și mobilizarea fără precedent a electoratului maghiar, care a înregistrat o prezență-record la vot, de circa 80%.
În acest context, mesajele de felicitare pentru noul lider de la Budapesta nu au întârziat să apară. După ce a scrâșnit din dinți săptămâna trecută, când Vance a venit la Budapesta să acuze Uniunea Europeană de ingerință în timp ce el făcea exact acest lucru, Europei i-a venit inima la loc. „Ungaria a ales Europa” și „în această seară, inima Europei bate un pic mai repede în Ungaria”, și-a exprimat satisfacția președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, la anunțul rezultatelor, devansându-i pe președintele francez Emmanuel Macron, cancelarul german Friedrich Merz și premierul spaniol, Petro Sanchez, care i-au adresat de asemenea felicitări lui Peter Magyar.
De cealaltă parte, Kremlinul a felicitat sec noua conducere politică a Ungariei și a declarat că speră să continue „contactele pragmatice” cu aceasta.
Iar Donald Trump, ei bine, acesta nu a spus absolut nimic. El a plecat din fața reporterilor atunci când aceștia l-au întrebat despre înfrângerea dură a aliatului său din Ungaria.
Imediat după anunțarea rezultatelor din alegeri, forintul maghiar s-a apreciat spectaculos față de euro și de toate monedele din regiune. Investitorii anticipează o nouă politică economică și deblocarea fondurilor europene înghețate. Odată cu victoria Tisza, relația tensionată dintre Budapesta și Bruxelles s-ar putea detensiona semnificativ.
Există însă și avertismente. Unii analiști amintesc că Magyar este la rândul lui un conservator, nu un liberal-democrat, că a fost parte a Fidesz, și că în unele privințe ar putea împărtăși pozițiile lui Orban. În campanie, el s-a angajat să restabilească orientarea Ungariei către Occident, dar a spus de asemenea că va urmări „relații pragmatice” cu Moscova. Magyar nu respinge în principiu dreptul Ucrainei de a adera la UE într-o zi, dar programul Tisza nu susține aderarea rapidă a Kievului. Tisza are și o opinie sceptică față de anumite politici europene. Se opune cotelor UE pentru primirea migranților și ar menține, de asemenea, gardul de frontieră construit sub Orbán pentru a ține la distanță migranții ilegali.

