Evaluaţi acest articol
(5 voturi)
Fii primul care postează comentarii!

Concursul Internaţional ”Miniatura Romantică”, al cărui director artistic sunt, a fost onorat de mai multe personalităţi: preşedinte - prof. univ. dr. Constantin Stanciu – membru al Cvartetului ”Voces”; violonistul Florin Ionescu – Galaţi, pianistul Vlad Dimulescu - solistul Ateneului Român; cornistul Gabriel Luca; muzicologul Gheorghe Duţică; prof. Wolfgang Klos din Viena. La competiţia organizată de Liceul de Artă au participat 200 de elevi din toată ţara, iar concurenţii gălăţeni au obţinut peste 20 de premii la cele şapte secţiuni: pian, corzi, suflători – percuţie, canto clasic, muzică de cameră, teorie muzicală şi muzică psaltică.

Concursul Naţional ”D. Cuclin”, ce s-a desfăşurat în luna decembrie, s-a bucurat de o participare impresionantă - 170 de concurenţi. Liceul nostru a avut în gala finaliştilor patru elevi: Cristian Daniel Duminică, clasa a III-a, vioară, prof. îndrumător - Manuela Călăraşi; Rebeca Nicoleta Răducanu, clasa a III-a, pian, prof. îndrumător - Gabriela Irina Gogoncea; Ionelia Carmen Călin, clasa a VIII-a, flaut, prof. îndrumător – Nicu Mihai şi George Zăgan, clasa a X-a, clarinet, prof. îndrumător – Gheorghe Constantinescu.

Pe lângă aceşti finalişti, liceul nostru a mai obţinut un număr de 47 de premii la toate cele şase secţiuni la care s-a desfăşurat concursul: pian, corzi, suflători – percuţie, canto clasic, canto tradiţional şi muzică de cameră.

Citit 1513 ori Ultima modificare Marți, 03 Ianuarie 2017 18:24

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.