Cum se intervine în Galați pentru combaterea poleiului

Cum se intervine în Galați pentru combaterea poleiului
Evaluaţi acest articol
(18 voturi)

Potrivit administrației locale, peste 20 de utilaje și 70 de lucrători acționează pe străzile și trotuarele municipiului Galați pentru combaterea poleiului. Până la ora 6,00, nu mai puțin de 35 de tone de sare au fost împrăștiate. S-a acționat cu precădere pe căile de acces către unități medicale, unități școlare, pe străzi principale. În prezent se intervine și în cartiere.

„Echipele noastre au intervenit și au împrăștiat sare de la primele ore ale dimineții pentru a împiedica formarea poleiului. Se acționează în continuare pe trotuare și în cartiere. În zonele unde nu se poate interveni cu utilajele din cauza spațiilor reduse, iar echipele noastre acționează manual”, afirmă primarul Galațiului, Ionuț Pucheanu, într-o postare pe pagina sa de Facebook.

În funcție de evoluția meteorologică sunt pregătite și utilaje de deszăpezire.

Reamintim, Galațiul se află sub Cod galben de vreme rea până pe 9 ianuarie.

pnl3
Citit 1713 ori Ultima modificare Luni, 08 Ianuarie 2024 11:54

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.