Măsuri de ordine publică pentru meciul Oțelul Galați – CFR Cluj

Măsuri de ordine publică pentru meciul Oțelul Galați – CFR Cluj
Evaluaţi acest articol
(5 voturi)

Duminică, 24 august 2025, începând cu ora 16,15, pe stadionul Oțelul din Galați, se va disputa partida de fotbal dintre Oțelul Galați și CFR Cluj, în cadrul etapei a şaptea a sezonului competițional 2025–2026 al Superligii României.

Aşa cum am scris, o parte dintre fanii Oţelului nu vor participa la meci, în semn de protest faţă de ceea ce consideră un comportament prea strict al jandarmilor în ceea ce priveşte suporterii grupării gălăţene.

Pe de altă parte, Inspectoratul de Jandarmi Judeţean Galaţi a dat publicităţii măsurile luate pentru desfășurarea în condiții de siguranță a meciului.

Gruparea de Jandarmi Mobilă „Alexandru cel Bun” Bacău și Inspectoratul de Jandarmi Județean Galați vor acționa împreună, alături de celelalte structuri ale Ministerului Afacerilor Interne. Scopul acestor măsuri este asigurarea ordinii publice și protejarea participanților.

Accesul în stadion și măsuri de securitate

Intrarea spectatorilor va fi permisă începând cu ora 14,15. Pentru evitarea aglomerației și facilitarea unui acces rapid, se recomandă sosirea din timp la porțile de intrare.

Toți participanții vor fi supuși unui control corporal preventiv. De asemenea, autovehiculele care intră în incinta stadionului vor fi verificate suplimentar, pentru a preveni introducerea de materiale pirotehnice sau alte obiecte interzise.

Recomandări pentru spectatori:

* Respectați indicațiile forțelor de ordine și ale organizatorilor.

* Evitați implicarea în incidente ce pot tulbura ordinea și siguranța publică.

* Nu staționați pe scările de acces sau pe coronamentul arenei.

* Este interzis accesul cu obiecte pirotehnice, recipiente din sticlă ori afișe cu mesaje instigatoare la ură sau violență.

* Este strict interzisă pătrunderea pe terenul de joc.

Jandarmii le reamintesc tuturor suporterilor câteva aspecte legale importante:

Conform Legii nr. 4/2008 privind prevenirea și combaterea violenței la competițiile sportive, următoarele comportamente sunt considerate contravenții și se sancționează:

* Adresarea de injurii, amenințări sau expresii jignitoare către alți spectatori, oficiali sau forțele de ordine se pedepsește cu amendă între 150 și 400 lei, sau cu 70–120 ore de muncă în folosul comunității.

* În cazul amenințării forțelor de ordine, sancțiunile pot ajunge până la 750 lei amendă, 150 ore de muncă în folosul comunității și interzicerea accesului la competițiile sportive pentru o perioadă de 6 luni.

Jandarmeria Română reamintește că siguranța tuturor participanților este prioritară. Orice comportament antisocial va fi sancționat conform legii.

Citit 962 ori Ultima modificare Duminică, 24 August 2025 10:43

2 comentarii

  • postat de Camelia
    Duminică, 24 August 2025 12:59
    86.124.202.***
    Cine plateste sa fim protejati de HULIGANI ?
    0
    0
  • postat de Cornel
    Duminică, 24 August 2025 12:50
    86.124.202.***
    Să vină ,,hultrașii,, cînd i-oi chema eu!! SCANDAL, HUIDUIELI, JIGNIRI, BĂTĂI,ÎNJURĂTURI, TOT TACÎMUL !! Noi susținem ecihipa de suflet a Galațiului și stafull ei! HAI OȚELUL ȘI FĂRĂ HULTRAȘI!
    0
    0

Lasă un comentariu

Utilizatorul este singurul responsabil de conţinutul mesajelor pe care le postează şi îşi asumă toate consecinţele.

ATENTIE: Comentariile nu se publică automat, vor fi moderate. Mesajele care conţin cuvinte obscene, anunţuri publicitare, atacuri la persoană, trivialităţi, jigniri, ameninţări şi cele vulgare, xenofobe sau rasiste sunt interzise de legislaţia în vigoare, iar autorul comentariului îsi asuma eventualele daune, în cazul unor actiuni legale împotriva celor publicate.

Prin comentariul meu sunt implicit de acord cu politica de confidenţialitate conform regulamentului GDPR (General Data Protection Regulation) şi cu Termeni si condițiile de utilizare ale site-ului www.viata-libera.ro