Traficul rutier la ieșirea pe digul care leagă Galațiul de Brăila a fost perturbat, marți dimineață, din cauza unui accident rutier provocat de graba unui conducător auto, care s-ar fi apropiat prea mult de un autoturism care circula în aceeași direcție.
Cele două mașini, Volkswagen Passat și, respectiv, Skoda, au intrat în coliziune, cea de-a doua ajungând pur și simplu pe plafonul mașinii de fabricație germană. Din fericire, niciun alt vehicul aflat în trafic nu a fost angrenat în spectaculoasa coliziune, însă unul dintre șoferi a suferit câteva leziuni ușoare, motiv pentru care a fost solicitată intervenția unui echipaj SMURD, care i-a acordat îngrijiri la fața locului.
Polițiștii rutieri au concluzionat că accidentul a fost provocat de nerespectarea distanței regulamentare de către șoferul Passatului, pe care l-au amendat cu 810 lei și trei puncte penalizare. Pagubele materiale sunt considerabile și vor fi, cel mai probabil, remediate prin firma de asigurări.

