Experimente cu explozivi şi substanțe periculoase în uscătorul blocului

Experimente cu explozivi şi substanțe periculoase în uscătorul blocului
Evaluaţi acest articol
(14 voturi)

Un bărbat în vârstă de 25 de ani a fost plasat în arest la domiciliu, în urma unor percheziții într-un dosar penal ce vizează nerespectarea regimului precursorilor de explozivi și trafic de produse și substanțe toxice.

Polițiștii din cadrul Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase al IPJ Galați au descins miercuri, 8 aprilie, în municipiul Galați, la imobilul folosit de tânărul bănuit de implicare în activități ilegale legate de manipularea și deținerea unor substanțe periculoase.

“În urma percheziției, polițiștii au descoperit aproximativ 72 de kilograme și 35 de litri de diverse substanțe și compuși chimici, încadrate în categoria precursorilor de explozivi și a substanțelor toxice. O parte dintre acestea ar fi fost depozitate într-o anexă de tip uscător, amplasată pe casa scării blocului în care locuiește persoana vizată. Potrivit anchetatorilor, substanțele ar fi fost utilizate pentru realizarea unor experimente chimice”, a transmis Inspectoratul Județean de Poliție Galați.

Tânărul a fost reținut pentru 24 de ore în aceeași zi, iar ulterior a fost prezentat instanței de judecată cu propunerea unei măsuri preventive. Judecătorul de drepturi și libertăți a dispus măsura arestului la domiciliu pentru o perioadă de 30 de zile.

Cercetările continuă sub coordonarea polițiștilor specializați, pentru stabilirea întregii activități infracționale și a eventualelor persoane implicate.

Citit 2124 ori Ultima modificare Miercuri, 15 Aprilie 2026 15:30

6 comentarii

  • postat de ciasuriliii
    Joi, 16 Aprilie 2026 09:05
    5.13.189.***
    in alte tari e perfect legal,daca are facturi pt tot ce are acolo si nu au fost probleme
    s a sesizat vreo eminenta cu iq de 2 cifre care nu stia "sa citeste" si a zis ca is bombe in sticlele acelea ?
    5
    8
  • postat de Mămăliga explodează
    Joi, 16 Aprilie 2026 07:46
    5.13.130.***
    Concluzia corecta a judecatorului: nu e pericol social! Ramane acasa, cu acces la uscator, sa mai experimenteze. Poate iese totusi ceva. Paranoia din statul politienesc va ataca si gospodinele!
    6
    11
  • postat de adygl
    Joi, 16 Aprilie 2026 07:39
    92.86.16.***
    S-a descoperit principalul infractor al Galatiului si s-a eliminat pericolul eminent la care sunt expusi cetatenii din oras. De tot rasul a devenit politia in ultimul timp, iar violatorii liberi
    7
    11
  • postat de Cine a ordonat arestarea e un savant de renume mondial.Cu acele cantități doar dacă mai adăugi o canistră de benzină poți să produci explozii. Nu va strânge cascheta de atâta inteligență?
    Miercuri, 15 Aprilie 2026 19:15
    86.120.239.***
    Subst=seturile de chimist amator produse de fabrici de jucării ca Gilbert Toys&cartea"The golden book of chemistry"descria cum pot copii să își construiască propriu laborator,să facă >200 experimente
    15
    9
  • postat de Von Bergovicz
    Miercuri, 15 Aprilie 2026 19:01
    84.117.46.***
    In alte tari civilizate astfel de oameni erau apreciati si li se dadeau posturi bune de lucru. In Romania sunt apreciati retarzii care stau hipnotizati de tik tok si telefonul mobil cu IQ de 2 cifre
    7
    20
  • postat de vreau si eu sa fac aur din kkt. doar sa nu iasa bombe.
    Miercuri, 15 Aprilie 2026 17:35
    128.127.119.***
    poate omul este alchimist, trebuie folosit daca se constata ca e bun....societatea trebuie sa foloseasca oamenii deosebiti.
    14
    23

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.