Un control al comisarilor de mediu gălățeni privind modul de gestionare a deșeurilor rezultate din lucrări de demolare desfășurate pe raza municipiului Galați a identificat mai multe neconformități.
Conform Gărzii de Mediu Galați, printre principalele deficiențe constatate s-au numărat nerespectarea condițiilor stabilite prin actele de reglementare privind gestionarea deșeurilor; predarea unor deșeuri către un operator care nu deținea actele necesare pentru desfășurarea activității; completarea necorespunzătoare a documentelor privind transportul; nerespectarea obligațiilor privind valorificarea și tratarea deșeurilor rezultate din demolări.
Comisarii de mediu au stabilit măsuri obligatorii de conformare și termene clare de realizare. În plus, s-a aplicat o amendă de 50.000 de lei, pentru nerespectarea prevederilor legislației privind regimul deșeurilor și s-a dat un avertisment pentru nerespectarea obligațiilor privind documentele de transport al deșeurilor.
Garda de Mediu Galați nu a făcut public numele operatorului sancționat.

