„O cercetare arheologică preventivă desfășurată la Băleni, județul Galați, în punctul Movila/Kurganul «Bisericuța» (Movila Călugărița), a scos la lumină patru morminte de înhumație, dintre care unul dublu, cu elemente funerare care oferă indicii prețioase despre ritualurile unei comunități preistorice”, anunţă Universitatea „Dunărea de Jos” din Galaţi pe pagina sa de Facebook.
Descoperirea a fost realizată de o echipă formată din conf. univ. dr. Mihaela Iacob, cercetător dr. Petre Colțeanu și muzeograf dr. Paul Ciobotaru, în cadrul activităților derulate de Centrul Interdisciplinar de Cercetare în Arheologie și Patrimoniu Cultural (CICAPC) al Universității „Dunărea de Jos” din Galați, în colaborare cu mediul privat. Prin acest Centru Interdisciplinar de Cercetare în Arheologie, Universitatea aduce împreună cercetarea academică, expertiza specialiștilor și colaborarea cu instituțiile de cultură și mediul privat, transformând patrimoniul arheologic într-o sursă de cunoaștere pentru generațiile de astăzi și de mâine.
„Acum mai bine de 5.000 de ani, pe teritoriul Galațiului, cineva a ridicat un tumul peste mormintele celor plecați. Astăzi, cercetătorii Universității «Dunărea de Jos» din Galați le spun povestea”, dezvăluie instituţia de învăţământ superior.

