* Omul de afaceri, obligat în continuare să nu comercializeze
Măsurile restrictive impuse de magistraţi omului de afaceri Dumitru Neculai au fost prelungite ieri de către procurorii Direcţiei Naţionale Anticorupţie (DNA). Este de aşteptat ca acesta să atace decizia aşa cum a mai făcut-o.
Reamintim că urmare a cercetărilor care se efectuează în dosarul în care sunt acuzaţi Dumitru, patronul grupului de firme Albo, şi fostul şef al Direcţiei Sanitar Veterinare şi de Siguranţa a Alimentelor (DSVSA), Viorel Gheorghiţă, judecătorii, la propunerea DNA, i-au impus primului să nu părăsească oraşul plus alte câteva măsuri, inclusiv aceea de a nu comercializa.
Aceasta din urmă l-a obligat pe omul de afaceri să demisioneze din conducerea societăţii Top Meat Food. Spre deosebire de omul de afaceri, care s-a ales cu o libertate restricţionată, Gheorghiţă a fost arestat, măsură care a fost prelungită lună de lună.
DNA, acuzată că nu este echidistantă
Procurorii gălăţeni ai DNA îi reproşează lui Dumitru, printre altele, faptul că ar fi falsificat alimente la umbrela protecţiei lui Gheorghiţă, care deţinea funcţia de şef al DSVSA.
Chiar dacă urmărirea penală nu este finalizată, în timpul şedinţelor de judecată care au fost publice s-au putut afla multe amănunte. De curând, s-a vorbit despre faptul că o unitate de stat, cum este DSVSA, nu doar că este decapitată, dar foarte mulţi dintre cei care lucrează aici sunt chemaţi la DNA, în diverse calităţi, motiv pentru care activitatea instituţiei este paralizată. De multe ori s-a vorbit despre faptul că dosarul ar număra 17 învinuiţi, printre care şi societatea Top Meat Food. În lumina noilor informaţii, se pare că cifra este mult mai mare.
O altă informaţie este că, cel puţin, cei doi, ale căror nume au fost făcute publice, nu au dat nicio declaraţie în faţa procurorilor. Avocatul lui Dumitru a fost, de altfel, extrem de categoric atunci când le-a spus magistraţilor că nici nu se va întâmpla acest lucru. „Nu vom da nicio declaraţie. Când DNA va fi un organ echidistant, atunci o vom face”, a spus acesta.