Mai mulţi bani de la bugetul local pentru Clubul Oţelul

Mai mulţi bani de la bugetul local pentru Clubul Oţelul
Evaluaţi acest articol
(38 voturi)

Dorinel Munteanu a cerut susținere în Consiliul Local.

Finanţarea de la bugetul local a Asociaţiei Clubul Sportiv Suporter Club Oțelul Galaţi a fost majorată la 2,6 milioane de lei, graţie amendamentului depus de PSD prin vocea viceprimarului Sorin Enache. Suplimentarea cu 600.000 de lei a sumei alocate iniţial a fost aprobată cu 21 de voturi favorabile, în şedinţa de joi, 23 martie, a Consiliului Local, întrunire la începutul căreia antrenorul Dorinel Munteanu li s-a adresat aleşilor.

„Suntem în faţa unui moment foarte important al clubului nostru şi al oraşului nostru, de a reveni în fotbalul mare din România. Să fim alături în această bătălie fotbalistică cu echipe care au un buget mult mai mare decât al nostru. Atacăm Liga I cu speranţă, cu încredere, dar pentru aceasta avem nevoie de susţinere prin finanţare”, a declarat la începutul şedinţei ordinare a Consiliului Local, antrenorul Dorinel Munteanu. Mulţumind pentru susţinerea şi implicarea financiară de până acum, antrenorul a pledat pentru o mărire a bugetului alocat Clubului Oţelul.

Mulţumindu-i antrenorului pentru tot ceea ce a făcut pentru această echipă emblematică a oraşului nostru, primarul Ionuţ Pucheanu a replicat: „Face destule sacrificii dumnealui, cred că e momentul să mai facem şi noi încă un sacrificiu pentru această echipă”.

Aşa cum aţi putut afla din ziarul „Viaţa liberă”, Clubul Oţelul ar fi urmat să beneficieze, conform proiectului de hotărâre ajuns pe masa aleşilor, de o finanţare de 2 milioane de lei de la bugetul local. Viceprimarul PSD Sorin Enache a propus un amendament de majorare a acestei sume. Politicianul a arătat că bugetul pentru susţinerea cluburilor sportive este mai mic decât anul trecut. „Având în vedere etapa superioară în care se găseşte Clubul Oţelul, rezultatele bune pe care le-a înregistrat, ne-au solicitat ca, în cazul în care nu putem să le dăm cât au solicitat – aproximativ 6,9 milioane de lei - măcar să le asigurăm suma de care au beneficiat anul trecut adică 2,6 milioane de lei. Am făcut o rectificare pentru încă 600.000 de lei, astfel încât clubul să beneficieze de suma de care a beneficiat şi anul trecut”, a propus Sorin Enache.

Cu 21 de voturi „pentru”, atât amendamentul, cât şi proiectul în sine au fost adoptate.

Citit 6365 ori Ultima modificare Marți, 28 Martie 2023 09:23

18 comentarii

 • postat de Hai Oțelul
  Sâmbătă, 25 Martie 2023 08:35
  51.179.38.***
  Mulți sunt pro, Mulți contra finanțării clubului Oțelul. Toate bune și frumoase însă puțini sunt ăia care s-au dus la vot. Păi actuala structură politică care a decis finanțarea clubului Oțelul o merităm. Este rezultatul votului sau nevotului nostru. De exemplu eu as vota pe cel care vrea să desființeze poliția locală și care are în plan să lupte cu puturoșii speciali de la poliția națională și jandarmerie să-și facă treaba pentru care sunt plătiți extrem de bine. Nu am găsit candidatul sau partidul ăla însă am votat ce se asemăna cât de cât. Di n păcate lumea nu a ieșit la vot semn că sunt foarte mulțumiți de actuala conducere. Nu inteleg multumitii ăia care se plâng pe internet in anonimat că Oțelul este finanțat. Pentru ca să votăm au murit oameni și votul este singura cale de schimbare. Nu vă mai luați după toți de la tv că votul nu contează. Bă contează enorm. Să vă vărsați frustrările în anonimat nu vă rezolva problemele, ba din contră, dacă depășiți anumite bariere puteți fi găsiți și trași la răspundere.
  0
  0
 • postat de ne-am saturat de milogi in orasul asta. la munca!
  Vineri, 24 Martie 2023 22:58
  89.39.81.***
  nu inteleg. comenteaza frustratii pe salar minim. ati invatat ceva in viata asta ca sa vrewti salariu mare? ati performat intr-o activitate de pfa macar ca sa avetiu venituri mai bune? o frecati ca mai bine sa ne dea....ce sa va dea? luati singuri. vreti sa nu avem sport in galati pentru ca voi nu a-ti invatat, nu a-ti muncit, sinteti frustrati.....la tara frate, acolo poti sa cumperi o casa din ce apartament ai si muncesti si nu te mai freaca de otelul....bine fac astia de la cl ca stiu ca banii publici mai bine se duc la otelul decit sa le tot dai la milogi....nu avem. dar vrem.
  0
  0
 • postat de observator
  Vineri, 24 Martie 2023 18:24
  178.138.98.***
  băiețașii ăștia care nu știu altceva decât fotbalul de duzină gălățean probabil că nu știu ce înseamnă să muncești ptr salariu.unii se spetesc ptr 2000 lunar in mână și din taxele plătite statului nu văd decât cheltuieli aiurea.cand își poate permite, orașul, să subvenționeze sportul. până atunci... privații care vor. în viață dacă nu îți permiți pantofi de 400 îți iei de 100..nu fotbaliștii aduc beneficii orașului. ptr 3 km alergați in 90 min la meci cam mare salariul. antrenamentele nu le fac serios ,dovada că după 30 min gâfâie pe teren.... la muncă nu la întins mâna !!! rezolvați problemele pe care le are orașul nu figurile câtorva maimuțoi care merg la stadion să înjure ...
  0
  0
 • postat de nu-i bagati in seama. sint gunoaie
  Vineri, 24 Martie 2023 16:50
  89.39.81.***
  eu cred ca solutia este ca v.l sa nu mai scrie nimic despre otelul. asta daca pun inainte ideea de promovare a unei echipe din galati in fata ideii de trafic pe net si reclama ziarului, da asta tine de patronul ziarului. a doua solutie este ca nimeni din suporterii otelului sa nu-i bage in seama pe hatteri si troli. eu zic ca cei ce sint asa vehementi impotriva otelului NU SINT GALATENI. SINT SIGUR. hai sa ne facem treaba in galati , cu otelul la promovare si sa-i lasam in pace pe troli. hai otelul!
  0
  0
 • postat de eu
  Vineri, 24 Martie 2023 15:04
  86.124.202.***
  Sor, nu plătesc 700 lei, tocmai asta e problema! Dar și dacă plăteam 700, tot ai mei erau pentru că nu-i găsesc dimineața în toaletă, tot muncesc pentru ei. Este interzis prin lege să se dea bani publici, dar aduce voturi și nu aplică nimeni legea, toate administrațiile folosesc aceeași metodă de a le da bani. Jucătorul de la Poli nu s-a întors cu echipa, nu am cum să dovedesc, crezi ce dorești. Numai bine!
  0
  0
 • postat de sor
  Vineri, 24 Martie 2023 12:49
  86.124.200.***
  Pt eu , nici eu nu sunt de acord cu intrarea aceea , dar pana la netransportabil e mult. Vezi ca finalul de meci a fost pe banca de rezerve.Acesti bani s-au dat dintotdeauna in sport , in toate judetele , dar acum suntem prea saraci si pare suma mare , vedeti ca si la United s-a dat 1.000 000 si acolo cheltuielile sunt mult mai mici . Oace bucurestenii ce sa mai spuna ca Neagu la CSM are 100 000 lei pe luna DOAR EA. Cu 700 platiti la impozit vreti drumuri , locuri de joaca , autobuze si tramvaie noi , transport gratuit , aeroporturi ...sa fceti primul 11 la Otelull
  0
  0
 • postat de Niles
  Vineri, 24 Martie 2023 10:43
  77.111.247.***
  Gicu matriteru, acum Otelul are o tribuna speciala pentru ce vrei tu. Se numeste zona Family Zone. Plateste bilet doar adultul iar copiii sub 14 ani au intrarea gratuita. Poti veni de exemplu cu familia la meciul de acasa cu Dej. Sunt sanse mari sa nu auzi injuraturi.
  0
  0
 • postat de Gogu
  Vineri, 24 Martie 2023 08:40
  109.166.131.***
  Dorinele, ce ai promist tu in fata consiliului local de te-au crezut aia si gata ti-au mai dat 600k la tescherea? Ca vor castiga baietii toate meciurile si vor promova??? Daca nu promovati nici cu ajutorul fondurilor primite, mergeti in C acolo unde va e locul. Apropo, banii astia merg in muschii baietilor, le dezvolta creierul sa vada oprotunitati de a marca, le imprima viteza, tactica, alonja? Sa nu zici ca ptr salariile lor ca nu te cred. Cei de la Liberty au dat ceva, ia zii matale, da sau ba?!
  0
  0
 • postat de eu
  Vineri, 24 Martie 2023 07:51
  86.124.202.***
  Sunt curios ce salariu are din bani publici derbedeul ăla de la Oțelul care i-a dat cu talpa în tâmplă jucătorului de la Poli Iași....Apropos, știți că nu a plecat cu echipa spre Iași, este ( era cel puțin ieri ) netransportabil bietul om, pentru că așa se joacă fotbal la Galați, cu crampoanele la tâmplă...Văd că mai întreabă cineva aici, pe mine ca și contribuabil m-a întrebat cineva dacă sunt de acord ca din banii mei să le plătească salariile acestor păcălici? Asta e echipă? De asemenea, văd că pune cineva problema galeriei, păi ce, poți să te duci ca oamenii cu copilul ori cu familia să vezi un meci de fotbal care până la urmă e un spectacol ? Avem și noi ultrași în partea aia de sat, ce să zic....Din câte știu, copiii nu au teren de fotbal pe care să se antreneze de când cu Baza sportivă Ancora și Primăria nu are altă grijă decât să le plătească salariile sălbaticilor ăștia care sar cu crampoanele la capul adversarului ? Pentru că asta înseamnă susținerea de către Primărie, salarii pentru marii foLbaliști ...
  0
  0
 • postat de Viorel
  Vineri, 24 Martie 2023 06:23
  109.166.128.***
  Măi oameni buni , ne trebuie o echipă fanion cum e otelul,hai să facem ceva, vor veni și investitori dacă sunt rezultate ,și jucătorii își da silința, meciurile vor aduce și bani,faimă, vizitatori ,locuri de muncă.....la asta nu ne gândim?....
  0
  0
 • postat de Gicu matriteru
  Joi, 23 Martie 2023 22:35
  178.138.98.***
  Laurențiu cel deștept :))) emblema pentru oraș sunt gălățenii Tănase, V Stefan, Tofan, Rainea, Morohai, Ioan Nicu...etc fotbaliști gălățeni , băiatule...pune mana pe DEX și citește despre fotbalul gălățean panaramă ce ești !
  0
  0
 • postat de me
  Joi, 23 Martie 2023 22:28
  178.138.98.***
  @ Laurențiu: du-te cu vaca !!! P.S. : ia și lanțul !
  0
  0
 • postat de Nicolae labiș
  Joi, 23 Martie 2023 21:43
  51.179.39.***
  Dacă mă veți vota pe mine primar o să desființez poliția locală și redirectionez banii spre Oțelul. Avem poliție națională și jandarmerie. Să-și facă treaba trantorii ăia ca degeaba își iau salariile și viitoarele pensii speciale.
  0
  0
 • postat de Laurentiu
  Joi, 23 Martie 2023 21:21
  86.124.201.***
  Pentru handicapatul de,,ME,,se cunoaste ca ai cap de guma!!!N-avem pretentii la de-al-de -tine!!!Dorinel este o emblema pt orasul nostru dar si pt fotbalul in sine!Felicitari DORINEL, mergi mai departe ca ai girul galatenilor care toti te iubim!!!
  0
  0
 • postat de otelar
  Joi, 23 Martie 2023 21:11
  89.136.7.***
  Nici eu nu sunt de acord ! Cine vrea fotbal sa plateasca din banii lui, a fanilor , sponsori dar nu din banii adunati de la noi din taxe si impozite cand sunt atatea probleme in oras ! E simplu..nu ai bani stai in liga 2, 3 ca in liga 1 nu sunt sanse .
  De exemplu la Rapid...a venit Sucu cu bani a luat echipa si baga banul lui si face treaba ! Daca era echipa primariei si galatenii erau de acord da dar asa nu ! Si sa fim seriosi...Otelul nu are jucatori sa se bata pt liga 1. Eu nu fac fata la astia din liga 2 si se bat ei cu aia din liga 1...
  Nu comparati otelul cu echipa de atunci cand a castigat campionatul cu astia de acum. E diferenta uriasa ! Asa pe maidan da e ok si echipa asta..sa iei asa gol cu poli iasi...prea de tot...nu sunt profesionisti! Nu ai voie sa pierzi asa ! Pai tu echipa otelul stai si dormi pe teren o repriza jumate si dupa ce iei un gol atunci incepi sa ataci ?! Pai nu mai ai timp si asta trebuie sa o faci inca din primul minut ! Mori cu ei de gat pe teren dai vreo 3-4 golui apoi dormi pe teren pana la final dar nu la 0-0 !
  0
  0
 • postat de Gicu matriteru
  Joi, 23 Martie 2023 20:45
  178.138.98.***
  să trăiască din încasări și sponsorizări .aș merge cu soția și copiii sa îi susțin la meciuri dar nu îi pot duce să asculte invectivele celor care se erijează in sustinatori-galerie ! needucați ....conducerea clubului nu ar trebui să le mai permită accesul pe stadion !
  0
  0
 • postat de observator
  Joi, 23 Martie 2023 20:40
  178.138.98.***
  analizând,chiar sunt de acord sa nu fie obligați gălățenii să susțină obligatoriu echipa de fotbal. poate unii empatizeaza cu boxul, atletismul, handbalul...sunt cam 100 de suporteri fanatici in galerie care intra gratis ceilalți plătesc bilete sau abonamente.aveti mai mulți simpatizanți ,vor fi mai multe încasări.ca la orice spectacol : e vizionat, are încasări. fotbal privat : patronul investește pentru a câștiga financiar ! nu ai susținere...la revedere.
  0
  0
 • postat de me
  Joi, 23 Martie 2023 19:18
  86.124.201.***
  pe cine au intrebat daca sunt de acord sa plateasca din bugetul contribuabililor bani acestuia club??? eu unul nu sunt de acord sa ii sustin . sunt cauze mai importante care merita si trebuie sa fie sustinute din banii galatenilor.
  0
  0

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.