Un proiect de lege semnat de zeci de parlamentari din aproape toate formațiunile politice și depus pe 24 iunie le-ar putea oferi românilor posibilitatea de a retrage suma dorită de la orice bancomat, indiferent de bancă sau de instituția care a emis cardul.
În prezent, numeroși utilizatori care folosesc cardul la ATM-ul unei alte bănci sunt obligați să aleagă dintre câteva valori fixe, de tipul 100, 200, 500 sau 1.000 de lei, fără opțiunea de a introduce manual suma dorită, scrie Mediafax. Astfel că, dacă suma de bani pe care doresc să o retragă nu figurează printre opțiunile rapide afișate la ATM, acei utilizatori se văd obligați să efectueze retrageri mai mici, succesive, până se ajunge la suma dorită, fiecare astfel de operațiune fiind taxată prin comisionul aferent.
În practică, există și varianta în care un client poate ajunge să retragă mai mulți bani decât are nevoie, mai ales atunci când suma dorită nu apare printre opțiunile rapide.
Proiectul de lege prevede că prestatorii de servicii de plată care operează bancomate trebuie să pună la dispoziția utilizatorilor posibilitatea introducerii unei sume personalizate pentru retragerea de numerar. Regula ar urma să se aplice tuturor cardurilor emise de prestatori autorizați să funcționeze în România, indiferent de emitentul cardului.
Inițiativa nu elimină variantele de retragere rapidă cu sume prestabilite. Acestea vor putea rămâne pe ecranul ATM-urilor, dar nu vor mai putea înlocui complet opțiunea de introducere manuală a unei sume, conform sursei citate.
Proiectul prevede și amenzi, cuprinse între 50.000 și 100.000 de lei, pentru prestatorii de servicii de plată care nu respectă regula, în termen de 90 de zile de la intrarea în vigoare a legii.
Proiectul nu este încă lege. Propunerea legislativă se află la Senat, prima Cameră sesizată. Pentru a intra în vigoare, proiectul trebuie adoptat de Parlament, promulgat de președinte și publicat în Monitorul Oficial.

