Serbările Galaţiului şi 1 Decembrie vor fi sărbătorite FĂRĂ ARTIFICII

Serbările Galaţiului şi 1 Decembrie vor fi sărbătorite FĂRĂ ARTIFICII
Evaluaţi acest articol
(17 voturi)

Serbările Galaţiului şi ziua de 1 Decembrie, prilejuri de distracţie prelungită pentru gălăţeni, vor fi marcate, în acest an, de tragedia din clubul "Colectiv". Până acum, doi gălăţeni şi-au pierdut viaţa, iar numărul deceselor creşte de la o zi la alta. În aceste condiţii multe administraţii locale din ţară au luat decizia să renunţe la fastul şi la focurile de artificii specifice zilelor de petrecere populară. Iată ce se va întâmpla la finele acestei luni, la Galaţi.

Apel pe Facebook

Zilele trecute, Bogdan-Radu Brînzan, preşedintele Asociaţiei „Galaţi, oraşul meu” - organizaţie non-guvernamentală, non-profit şi apolitică, a cărei misiune este promovarea civică şi culturală a oraşului nostru - a postat pe Facebook un mesaj pentru primarul Marius Stan: "Ca urmare a tragediei din 30 octombrie, de la ‪Colectiv, în semn de solidaritate şi respect pentru victime şi familiile acestora, îi propun primarului oraşului Galaţi, dl. Marius Stan, organizarea în condiţii decente, cu cheltuieli minime, a Zilei patronului oraşului Galaţi, Sf. Apostol Andrei (30 noiembrie) şi a Zilei Naţionale a României (1 decembrie). Totodată, consider că este inoportună folosirea artificiilor şi petardelor la manifestările din zilele respective". Postarea s-a bucurat de numeroase aprecieri şi a fost urmată de un răspuns, postat de Bogdan-Radu Brînzan, prin care acesta mărturisea că primarul oraşului avea aceeaşi intenţie.

"Serbările Galaţiului de anul acesta se vor organiza fără focuri de artificii. Programul va fi adaptat perioadei pe care o traversăm. Considerăm că toate manifestările prilejuite de Serbările Galaţiului în ultimii ani au fost organizate în condiţii decente", ne-a comunicat purtătorul de cuvânt al Primăriei Galaţi, Emanuela Turcu.

Decizii similare în ţară

Presa naţională a consemnat deja că, din solidaritate cu victimele incendiului din clubul bucureştean Colectiv, primăriile din Cluj-Napoca şi Alba Iulia au decis să renunţe la tradiţionalul foc de artificii. ”Am luat decizia ca de 1 Decembrie să nu mai organizăm focul de artificii tradiţional, ca o formă de respect pentru victimele de la Colectiv. Este o formă de exprimare a solidarităţii noastre pentru oamenii care au murit acolo. Am considerat că organizarea focurilor de artificii, la o lună de la tragedie, nu este de bun-simţ. De asemenea, dacă legea ne va permite, vom încerca să donăm victimelor banii pe care i-am fi cheltuit pentru spectacolul de artificii", a spus primarul Emil Boc.

La Alba Iulia, decizia s-a luat în şedinţă de Consiliu Local, după ce un grup de aproximativ 300 de localnici au spus că anul acesta, în semn de solidaritate cu victimele de la clubul "Colectiv", nu vor artificii de Ziua Naţională a României şi de Revelion. În acest moment Primăria Alba Iulia se ocupă de redimensionarea sărbătorii de 1 Decembrie la un nivel simbolic.

Vineri, 13 noiembrie, bilanţul tragediei din clubul bucureştean "Colectiv" ajunsese la 55 de morţi, printre victime numărându-se şi doi gălăţeni, Valentina Florea şi Bogdan Claudiu Istrate.

Citit 9559 ori Ultima modificare Miercuri, 18 Noiembrie 2015 20:55

11 comentarii

 • postat de eugen
  Marți, 01 Decembrie 2015 11:20
  5.13.193.***
  In acest an cei alesi de noi sa fie acolo, in fotolii bine platite, ne-au dat cu tifla distrugand ce s-a construit in atatia ani !
  Aveam si noi odata o zi in care un motiv comun ne unea si ne determina sa iesim in strada cu toata familia, nu pentru a striga lozinci ci pentru a fi bucurosi. Cred ca marea majoritate a galatenilor au amintiri minunate legate de aceasta zi.
  Urat domnilor, foarte urat din partea voastra ! Credeam ca orasul asta mai are o speranta dar ieri Galatiul era mai mult decat trist. Respectand traditia, eu am iesit cu familia si prietenii in oras si ... noroc de noi ca avem semafoare si am mai vazut si noi ceva luminite palpaind !
  Am vazut aseara un oras plangand, un oras parasit de bucurie.
  Stiu ca veti veni cu justificari si explicatii, (mereu au fost puerile) mereu ne luati drept prosti si va faceti mendrele fara sa va pese de noi. Interesele voastre sunt mult mai importante pentru ca voi sa puteti vedea dincolo de ele.
  Branzan.. ? Cine e Branzan ? Este Branzan vocea galatenilor ? Cati membrii are organizatia dv dle Branzan ? Este ea reprezentativa ? Se poate ea erija in "vocea galatenilor" ?
  Si bun.. importante nu erau artificiile, nu-i asta buba !
  Tot veniti cu gaselnita parcului de la shopping city.. chiar nu v-a spus nimeni ca este o proasta idee ? Ca acolo ne simtim ca intr-un borcan.. inghesuiti precum muraturile ? Ca nu ne dorim sa fim aruncati intr-o periferie a orasului de ziua noastra, de ziua orasului nostru ?
  Oare nu merita acest oras (si locuitorii lui) sa isi petreaca sarbatoarea in centrul lui ?????? De ce in periferie???????
  Aaaa... sunt niscaiva chestii de facut.. circulatie, etc .. va e greu ?
  Ziua acestui oras nu e o zi obisnuita de targ domnilor !!!
  Puteti sa dati orasului importanta lui ?
  Va pricepeti ?
  Daca da, dovediti !!!
  Daca nu ....

  Sa plecati din acele fotolii !
  Nu le meritati !
  Ne sfidati si ne desconsiderati !
  Ne tratati doar ca pe niste buzunare din care va luati "malaiul" !
  Pai incercati voi sa ii contraziceti pe tinerii care strigau in strada acum o luna !
  N-aveau ei dreptate ????????
  Singurul sentiment cu care am plecat spre casa aseara a fost cel de lehamite !
  0
  1
  Raportează
 • postat de George
  Duminică, 15 Noiembrie 2015 18:24
  84.117.219.***
  Ce legatura are merele cu perele? Daca observati distanta e mare in timp. Vai ia apucat pe ei mila. Hai sa fim seriosi si realisti. NU AU BANI! Stiti de unde aveau bani anii trecuti? Se imprumutau. Vine acum anu electoral si trebuie saaiba bani sa ne mituiasca. FMI ii cam stramtoreaza.
  Decihai sa fim seriosi, realisti si rationali.
  3
  5
  Raportează
 • postat de madame
  Duminică, 15 Noiembrie 2015 12:52
  5.13.245.***
  Ar fi bine daca serbarile Galatiului vor veni inapoi la vechea locatie,pe faleza, loc accesibil tuturor cartierelor din Galati.Faceti un sondaj de opinii daca va pasa parerea galatenilor
  3
  6
  Raportează
 • postat de Moldovan Mihai
  Duminică, 15 Noiembrie 2015 09:25
  5.13.163.***
  Ce legătură are comentariul anterior cu articolul? Sub acest nume publica mereu aceeași nulitate, același om de nimic care nu e în stare nici măcar sa-si facă propria meserie cum trebuie. Hai sa latram ca sa ne facem auziți. ... ca tot e momentul prielnic!
  5
  22
  Raportează
 • postat de galatenu
  Duminică, 15 Noiembrie 2015 07:39
  5.13.201.***
  In articol se spune ca Bogdan-Radu Brinzan propune pe facebook primarului dl. Marius Stan organizarea in condiii decente a Zilei patronului orasului Galati si considera inoportuna folosirea artificiilor si petardelor si apoi tot Bogdan-Radu Brinzan marturiseste ca primarul orasului avea aceeasi intentie. Atunci care a fost scopul propunerii publice pe facebook? O solicitare catre primarie nepublicata s-a facut? Sotia domnului Brinzan, ca director de scoala a organizat pe 9 noiembrie ziua scolii fara sa solicite nimic legat de tragedie cadrelor didactice si elevilor, considerand ca nu este cazul, intr-o perioada in care cu 2-3 zile inainte cel putin10 victime de la Colectiv erau decedate si neinmormantate (9 dintre ele in aceeasi zi) iar autoritatile anuntasera ca sunt inca multe victime in stare foarte grava. Atunci dl Brinzan a considerat ca trebuie sa propuna ceva (public sau nepublic) si nu cunosc galatenii?
  20
  6
  Raportează
 • postat de jegosuu
  Sâmbătă, 14 Noiembrie 2015 23:11
  5.13.157.***
  Pana la coada, voi vreti distractii , artificii, piei satana....MARȘ la biserica, daa numai la aia ortodoxa
  9
  4
  Raportează
 • postat de Andrei
  Sâmbătă, 14 Noiembrie 2015 22:09
  79.116.3.***
  Deja e PSIHOZA!!! Oameni buni, aceste decizii nu sunt in semn de omagiu sau pentru a fi alaturi de familiile victimelor (a da banii spectacolelor victimelor), pentru ca oricum autoritatile au zis ca vor ajuta familiile din banii de rezerva ai statului, pana la urma tot banii nostri din impozite si taxe!
  In fond, prin asta nu s-ar face decat sa ii scutim pe ei de cheltuirea bugetului lor suplimentar pe spinarea noastra directa. Practic sa ia din buzunarul nostru direct, decat sa ia din ce le-am dat deja de bunavoie prin TVA si impozite.

  Oare n-o sa avem nici artificii la trecerea dintre ani?
  Daca ar fi vorba de teama de raniti din cauza unor detonari pirotehnice defecte, atunci sa izoleze pe 500-800 metri perimetrul din jurul lansarii lor si totul va fi okay.
  5
  12
  Raportează
 • postat de Bula
  Sâmbătă, 14 Noiembrie 2015 19:42
  95.76.37.***
  Eu propun sa nu mai sarbatorim nimic de acum,(Craciun,Paste,etc.) in semn de omagiu ptr. "martirii"din club Colectiv.
  P.S. :Am fost ironic(pentru prosti)
  13
  17
  Raportează
 • Sâmbătă, 14 Noiembrie 2015 12:26
  5.13.214.***
  Ce aberatii! Cand zeci de oameni au murit in exploziile din combinat, nimeni nu le-a adus nici un omagiu (si nu doar)! Se profita cam mult de pe urma accidentului din colectiv, pacat ca unii nu vad.
  19
  24
  Raportează
 • postat de dragos
  Sâmbătă, 14 Noiembrie 2015 11:23
  5.2.209.***
  Emanuela Turcu ar trebui sa spuna daca banii o sa fie donati celor care au nevoie justificata sau vor fi impartiti ca si prime de sarbatori sefilor din primarie!
  11
  13
  Raportează
 • postat de hai cu manipularea primiti??
  Sâmbătă, 14 Noiembrie 2015 07:33
  5.13.184.***
  banii de artificii sau dus in marirea salariala a domnului primar sa harneasca si el neuronii aia ce consuma o gramada de energie
  11
  25
  Raportează

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.