CSU Galaţi - CSM Focşani 22-19, în etapa a 2-a a Diviziei A

În etapa a doua a Campionatului Diviziei A, la Galaţi s-au întâlnit echipele masculine CSU şi CSM Focşani. O confruntare a două formaţii orgolioase, care au dorit cu orice preţ victoria.

Şi preţul a constat în faze tensionate, extrem de multe faulturi, eliminări cu nemiluita. Din  păcate, acest joc a "beneficiat" şi de un arbitraj slab, al cuplului bucureştean Iliescu-Manea.

Tensiunea s-a instalat pe teren încă din  primele minute, când focşănenii au dat o replică dârză. După 2-1 şi 4-3, scorul a evoluat o bună perioadă de timp în favoarea oaspeţilor: 5-6 (min. 20), 6-8 şi 8-10 la pauză.

La reluare au fost chiar trei  goluri în favoarea vrâncenilor, în min. 35: 10-13. Din acest moment, însă, elevii antrenorului Mihai Pantea au schimbat registrul tactic, au fost mai tranşanţi şi rezultatul s-a văzut pe tabela de scor: 14-14 (min. 45), 18-16, 21-18 şi 22-19 la fluierul final.

Echipa învingătoare a folosit următorii jucători: Andronic, Bârjoveanu - Vieru 6, Costea 5, Dospinescu 4, Soare 1, Ragea 4, Tudorache 2, Aniţa, Lăpuşneanu, David, Ştefan şi Bursuc.

În etapa viitoare, „studenţii” vor juca în deplasare, cu Poli Iaşi.

Citit 487 ori Ultima modificare Luni, 30 Noiembrie -0001 02:00