CSM Galați s-a întors cu un succes de la primul turneu

Liga Națională de Baschet Masculin a reușit să debuteze, după ce startul inițial a fost reprogramat din cauza cazurilor de coronavirus. CSM Galați a avut un program dificil la debut, un turneu la Oradea, alături de CSM Oradea, SCM Timișoara și CSM Tg. Jiu. Per total, echipa pregătită de Florin Nini, rămas la Galați în izolare după ce a fost testat pozitiv cu COVID-19 înainte de turneu, a reușit să lase o impresie bună și a punctat în clasament și cu o victorie, nu doar la capitolul de joc. Succesul a venit în ultimul meci din turneu, cu CSM Tg. Jiu, scor 87-71, după ce au fost în controlul partidei pe toată durata de joc. S-a remarcat tânărul George Alexandru Vlad, care a reușit 26 de puncte, dintre care 18 au fost aduse cu aruncări de la distanță.

Chiar dacă a pierdut meciurile cu SCM Timișoara și CSM Oradea, două formații ce porneau ca favorite certe înaintea jocurilor, CSM Galați a lăsat senzația că putea scoate mai mult. A fost 78-80 cu Timișoara, iar în ultimul minut gălățenii au avut de mai multe ori șansa de a tranșa partida în favoarea lor. La meciul cu CSM Oradea, principala favorită la câștigarea titlului, CSM Galați a condus la pauza mare (40-33), după ce a câștigat primele două sferturi (21-15 și 19-18), dar diferența dintre titulari și rezerve și-a spus cuvântul spre final, iar Oradea s-a impus, scor 87-69.

Citit 1152 ori Ultima modificare Luni, 14 Decembrie 2020 17:34