Evaluaţi acest articol
(37 voturi)
25 comentarii

UPDATE, duminică, 25 aprilie 2021. David, un copil în vârstă de zece ani, din zona Bârladului, a fost strivit de o placă de beton de la Stadionul "Dunărea" şi a încetat din viaţă la scurt timp, la spital.

"Cupa Iepurașului", o competiție care poate n-ar fi trebuit să aibă loc de la bun început, a scos la iveală nivelul dezastruos al bazelor sportive din Galați, în urma unei drame cumplite. La Stadionul "Dunărea", pe terenul "Dunărea 2", şi pe Stadionul "Siderurgistul", au fost organizate jocuri de fotbal pentru copii cu vârste cuprinse între 7 și 12 ani, în cadrul unei competiții neoficiale, care se pare că nu a respectat întrutotul normele de organizare ale unor astfel de întâlniri. Dincolo de condițiile precare ale bazei sportive pe care s-au desfășurat partidele amicale, n-a existat nici avizul Direcţiei de Sănătate Publică (DSP).

Drama care a marcat întreaga țară a avut loc sâmbătă dimineață, pe terenul "Dunărea 2". În spatele porții se aflau niște plăci de beton, cu o gaură la baza acestora. La un moment dat, când a vrut copilul să se ducă la toaletă, a folosit gaura de sub placa de beton ca o cale de acces în exterior. A fost zdrobit în zona capului de placa ce a căzut peste el ca o ghilotină, conform celor prezenți la fața locului.

"Din primele verificări, a rezultat faptul că minorul, un băiat în vârstă de 10 ani, dintr-un sat din județul Vaslui, în timp ce participa la o competiție sportivă, s-ar fi apropiat de gardul împrejmuitor, moment în care două plăci de beton s-ar fi desprins și ar fi căzut peste acesta, cauzându-i mai multe răni la nivelul capului și al corpului", a transmis agent-șef principal Ciprian Teodor Stoica.

Copilul a fost preluat, în stare gravă, de un echipaj de Ambulanţă și transportat de urgență la spital. După zeci de minute în care s-a încercat resuscitarea, minorul a decedat. În consecință, s-a  întocmit un dosar penal cu privire la infracțiunea de ucidere din culpă, urmând a fi stabilite ulterior cauzele producerii acestui accident tragic.

Cine ar putea fi cei trași la răspundere

Criminaliștii au început ancheta, iar câteva persoane ar putea avea de suferit după decesul copilului.

Luat în vizor de autorități ar putea fi antrenorul copilului, Ovidiu Mangu, care purta responsabilitatea supravegherii copiilor de la clubul său, printre care și cel decedat. Mai mult, se pare ca înainte de copilul care avea să-și găsească sfârșitul, alți doi colegi de-ai săi au folosit aceeași cale. Antrenorul îi acuză pe organizatori, că aceștia le-ar fi indicat copiilor locul pentru a merge către zona împădurită, ca să-și facă nevoile. "Într-o pauză, David și colegii săi au cerut să meargă la toaletă, au întrebat organizatorul unde să meargă și acesta le-a zis să se ducă după gard. S-au dus printr-o gaură, eu nici măcar n-am văzut unde era gaura aia din gard până când s-a produs tragedia", a spus Mangu, pentru "Vremea Nouă".

Un altul care ar putea plăti este Tiberiu Grosu, organizatorul competiției. Faptul că a organizat o competiție neoficială în condiții improprii l-ar putea indica drept responsabil pentru cele întâmplate.

Alte persoane trase la răspundere ar putea fi Gelu Popescu, administratorul bazei sportive, și Florin Mirea, președintele Fundației Sportul Gălățean, care are în subordine administrarea Stadionului "Dunărea". "Copiii se jucau pe acolo, au trecut mai mulți, încă doi copii înaintea celui decedat. A fost lipsă de supraveghere totală din partea antrenorului. Ei s-au hârjonit întâi, a trecut unul, l-a văzut, era în apropiere, la vreo 5-6 metri, era aproape de copil. Acolo era un loc foarte strâmt, era gardul de beton și un gard de plasă de protecție pentru ca mingile să nu se ducă în spatele porții, era o distanţă de maximum un metru. S-a băgat după amândouă gardurile, să treacă pe sub dalele alea", a spus Gelu Popescu.

Din câte se pare, nu a existat niciun document de solicitare din partea clubului Sporting, organizator al competiției, către Fundație. S-a mers la înțelegerea dintre cele două părți, care au un protocol de colaborare în desfășurare, pentru ca Sporting să poată folosi baza sportivă pentru jocuri și antrenamente.

David, copilul de zece ani decedat, era unicul copil din familie și fusese însoțit la competiția de la Galați de tatăl său.

(Florin Radu)


(24 aprilie 2021) Un copil în vârstă de 10 ani și-a pierdut viața, după ce a fost strivit de o bucată de gard.

Accidentul a avut loc astăzi, la stadionul "Dunărea", loc în care băiatul era prezent pentru competiția "Cupa Iepurașului", organizată de clubul Sporting. Copilul, de loc din Bârlad, era prezent pentru un meci de fotbal împotriva celor de la Luceafărul Galați, însă o placă de beton din gardul ce împrejmuiește terenul s-a desprins și a căzut peste el.

„Din primele verificări, a rezultat faptul că minorul, un băiat în vârstă de 10 ani, dintr-un sat din județul Vaslui, în timp ce participa la o competiție sportivă, s-ar fi apropiat de gardul împrejmuitor, moment în care două plăci de beton s-ar fi desprins și ar fi căzut peste acesta, cauzându-i mai multe răni la nivelul capului și al corpului”, transmite agent-șef principal Ciprian Teodor Stoica.

Copilul a fost preluat, în stare gravă, de un echipaj de salvare și transportat de urgență la spital. După zeci de minute în care s-a încercat resuscitarea minorului, acesta a decedat. În consecință, s-a întocmit un dosar penal cu privire la infracțiunea de ucidere din culpă, urmând a fi stabilite ulterior cauzele producerii acestui accident tragic. (Beatrice Dumitriu)

Citit 9409 ori Ultima modificare Miercuri, 28 Aprilie 2021 00:07

25 comentarii

  • postat de Galatean, din pacate Luni, 26 Aprilie 2021 13:24 81.12.150.*** Link la comentariu
    13
    11

    "Iscir se ocupa doar de echipamente nu de garduri. Asocierea gardului cu ISCIR este tendențioase și de prost gust, lăsând la o parte lipsa de informare".

    Cum, naiba, de sunt 14 destepti care nu sunt de acord cu acest pasaj ???? Dislike? Voi habar nu aveti de ce existati pe fata pamantului. Sau, stiti foarte bine: sa pupati ca sa castigati ! Asa sa faceti mereu, cu capul inainte fara sa ganditi !!!

    RUSINE SA VA FIE !!!

    Raportează
  • postat de Alexutz Luni, 26 Aprilie 2021 12:12 5.2.205.*** Link la comentariu
    0
    20

    Normal ca se intampla si tragedii cand toate zac in paragina.

    Raportează
  • postat de florin Luni, 26 Aprilie 2021 10:33 86.124.205.*** Link la comentariu
    11
    25

    Politic la Galati este clar vinovat PSD-ul!!!Si cei care formeaza acest partid!!!De la primul pina la ultimul membru de partid!Orasul Galati a ajuns intr-o stare deplorabila !!!!In toate....Drumuri,invatamint,baze sportive, sanatate ,justitie......Toate au fost distruse de POLITICA!!!!!
    Dar stiti care este marea problema a Galatiului si chiar a tarii?Si celelalte partide sunt formate tot de "pesedisti"!!!!
    Singurul lucru care ar putea incepe sa schimbe ceva ar fi ca sa de venim intradevar un popor reactiv !Deocamdata suntem mult prea linistiti pentru ce se intimpla in jurul nostru!Si in plus cind reactionam reactionam la diferite teme false !Vedeti acum citiva ani coruptia ucidea!Dar acum deodata coruptia nu mai ucide!Oare de ce???Pentru ca in Bucuresti sunt la conducere cei care strigau acum citiva ani ca coruptia ucide???Si daca la Galati sar striga acum in strada ca coruptia a ucis un copil nevinovat ar putea ca focul sa ajunga si in alte parti unde coruptia ucide si nu ar fi pesedisti la conducere??????

    Raportează
  • postat de Galatean, din pacate Luni, 26 Aprilie 2021 10:05 81.12.150.*** Link la comentariu
    14
    20

    Inca o dovada ca multi din cei care comenteaza sunt dusi cu capul .

    La comentariul corect:
    "Iscir se ocupa doar de echipamente nu de garduri. Asocierea gardului cu ISCIR este tendențioase și de prost gust, lăsând la o parte lipsa de informare". - 9 destepti dau dislike !!!
    Sunteti de cea mai joasa speta !!! Lumea condamna vinovatii, care se stiu cine sunt, iar voi sunteti contra. Aparati-va sefii !! Rusine sa va fie !!!

    Dumnezeu sa-l odihneasca pe copil si putere familiei !

    Raportează
  • postat de puie MSD Luni, 26 Aprilie 2021 09:38 92.82.78.*** Link la comentariu
    15
    24

    astia care dati dislike... cu cat va plateste partidul? sau mai bine zis cat cotizati la partid sa va tina locurile caldute? Condoleante familiei!

    Raportează
  • postat de Iancu Jianul Luni, 26 Aprilie 2021 07:28 91.9.242.*** Link la comentariu
    12
    17

    Acelasi tip de gard de beton a curmat viata unui minor biciclist anul trecut pentru ca nu purta casca in curba de pe partea cealalta a bazei!

    Partidele murdare de jur de 31 de ani in specian cancerul rosu... DIRECT VINOVATE! Lipsa de infrastructura, modernizari, legi pe genunche ca si fostul ministru genunche! exact ca=n gluma de la o emisunea sa va traiasca! Nu... multa sanatate!... suntem atat de talambi la caracter incat cautam vinovatii CINE? Pai PASIVITATEA!
    is multe.... Dzeu sa-l ierte! Parca a avut vre-o vina... De ce nu sunt toatele mobile de genul Dixie sau Toustui????
    Am inteles ca la unele baze sportive, unii sunt fortati sa faca 2..3 job-uri pentru ca organigrama nu permite angajarea a inca unui om pe post... ca DE... ai de sus au de sfinat banul public al federatiei si ala ciuruit la greu! HALA TARA...

    Raportează
  • postat de Dan D Luni, 26 Aprilie 2021 06:34 109.166.131.*** Link la comentariu
    5
    21

    Mesaj pentru Mitrofan Dorel:
    dacă citeați cu atenție comentariul și prescripția tehnica ISCIR în vigoare, acolo scrie clar că este vorba nu de garduri ci de echipamentele din parcurile de distracții și spațiile de joacă. In aceste spațiil nu se pot produce accidente datorită acestor echipamente?? Echipamente, nu garduri. Aveți dumneavoastră informația ca aceste echipamente din toate spațiile de joacă din Galați au fost autorizate? Sau ca de verificările tehnice periodice se ocupă un operator RSVTI autorizat și chiar se fac, conform prescripției R19? Personal am discutat si întrebat la iscir și va spun ca nu. Pentru oricine dorește, această prescripție se găsește pe http://www.iscir.ro la secțiunea prescripții tehnice. Totul este bine până când se întâmplă un accident nefericit. Când se întâmplă și încep anchete sau dosare penale, autoritățile responsabile fac tot posibilul să se spele pe mâini, tipic la noi din păcate.

    Raportează
  • postat de Mitrofan Dorel Duminică, 25 Aprilie 2021 19:00 84.232.141.*** Link la comentariu
    17
    33

    Iscir se ocupa doar de echipamente nu de garduri. Asocierea gardului cu ISCIR este tendențioase și de prost gust, lăsând la o parte lipsa de informare.

    Raportează
  • postat de parere Duminică, 25 Aprilie 2021 14:32 89.39.81.*** Link la comentariu
    5
    49

    e clar. copilul din vaslui a murit in galati. vinovatii sint din galati si trebuie sa plateasca. antrenorul din vaslui nu stia starea dezolanta si pericolul stadionului ce este in proprietatea orasului galati. nu stiu de unde putea sa stie. administratorul bazei platit din bani publici vrea sa arunce pisica la antrenorul vasluian. cum se ajunge angajat din banii nostrii? ce competente are, ce studii, ce abilitati de administrare? cine l-a pus in functia asta? intrebari la care ar trebui sa avem raspunsuri ca contribuabili la banii din mina primariei. sint toate aceste intrebari la indemina celor ce dau bani prin taxe si impozite? primarule, daca ai avea un pic de rusine fata de cetatenii orasului ai face cumva sa lasi locul unuia ce stie ce trebuie facut. atitea orase din tara asta se ridica si noi sintem un santier continuu, cu canalizati una sus ,una jos pe strazi reparate ce in citiva ani au numai gauri.

    Raportează
  • postat de Iuliana Duminică, 25 Aprilie 2021 11:42 79.112.213.*** Link la comentariu
    1
    76

    Cuvintele sunt inutile.Cunosc familia, am cunoscut copilul(era cel mai bun prieten al băiatului meu cel mic),și doar atât pot să spun:este cumplit,este horror,este inimaginabil.Rugați-vă pentru părinții devastați de durere(era unicul lor copil) și pentru sufletul lui David.

    Raportează
  • postat de Katia Duminică, 25 Aprilie 2021 10:54 89.136.0.*** Link la comentariu
    10
    60

    Condoleante famiiliei ! Atentie mare parintilor care-si lasa copii la astfel de manifestari culturale si sportive ! Si, poate o mai mare atentie este necesara si actului de votare in sine!
    Vinovati pot fi multi nominalizati (de la politicienii si primarii de dupa 1990, pana la cei care-si asuma deplasarle cu copiii, dar nu cred ca pot apare astfel de accidente, care tot culpa/vina se numeste)!
    Totusi in acest ultim caz este vina mare a gospodarului sef, adjunctilor acestuia si a angajatilor cu competente pe zona de administrare a bazelor sportive, a acelor membri ai consiliilor de administratie a cluburilor sportive, care cred ca sunt numiti acolo doar pentru a incasa bani, fara a avea alte competente, decat postarile pe retele sociale - pupacioase in partile moi ale sefilor de partid care-i sustin, respectiv jocurile pe calculator (de genul solitaire ce nu presupune un nivel minim de educatie)!
    Intr-o tara civilizata, cei vinovati prin prisma inactiunii, plecau singuri din functiile publice extrem de generos platite. Dar am spus "tara civilizata". Ori noi nu ne aflam in aceasta situatie!

    Raportează
  • postat de dan Duminică, 25 Aprilie 2021 10:52 5.13.234.*** Link la comentariu
    0
    53

    Condoleante familiei indurerate.

    Raportează
  • postat de Ion Duminică, 25 Aprilie 2021 09:48 109.166.132.*** Link la comentariu
    8
    47

    Tragic. Dacă autoritățile tot au pus "buline roșii" pentru blocurile ce stau să cadă de ce n-au văzut și gardurile din beton? Sute de oameni trec zilnic pe lângă acestea fără să bănuiască că există un pericol. Dumnezeu să-l ierte pe acest copil.

    Raportează
  • postat de Popovici Duminică, 25 Aprilie 2021 08:42 5.13.142.*** Link la comentariu
    7
    57

    Și... Ca de obicei o comisie va stabili ca, copilul este vinovat ca nu și-a luat masuri de prevedere!Orașul e plin de trotinete, se plimba copii fără nicio casca sau măsură de prevedere!Cine a dat voie la asa ceva?

    Raportează
  • postat de florin Duminică, 25 Aprilie 2021 08:23 86.124.201.*** Link la comentariu
    14
    36

    Cind Galatiul un oras binecuvintat de Dumnezeu este locuit de romani asta de intimpla!MOR COPII!!! VINOVATI SUNTEM NOI ASTIA DE POPULAM ACEST LOC SI STAAAAM INDIFERENTI CUM TOATE SE DISTRUG!INCLUSIV VIETI ,DESTINE DE COPII!

    Raportează
  • postat de Galatean Duminică, 25 Aprilie 2021 06:54 5.13.244.*** Link la comentariu
    6
    76

    Cind lipsa de investitii in terenuri de sport si baze sportive si a celor care iau bani degeaba de prin primarie, fara a verifica in prealabil strctura de gard din beton fiind de atitia ani asezata acolo, neverificata vreodata de cineva , se putea pune plase ca mingea sa nu ajunga sau sa sara gardul dar caliceala la bani uite unde s-a ajuns

    Raportează
  • postat de Cadd6 Sâmbătă, 24 Aprilie 2021 22:14 109.166.135.*** Link la comentariu
    17
    28

    De ce este poza cu stadionul daca nu acolo s-a intamplat?

    Raportează
  • postat de Condoleante familiei indurerate! Sâmbătă, 24 Aprilie 2021 22:08 89.137.230.*** Link la comentariu
    6
    61

    E o mare pierdere si tragedie ce s-a intamplat. A fost un accident. Cunosc zona si stiu ce inseamna acel gard din placa de beton. Acele placi se rup foate usor daca le lovesti mai tare si multe nu sunt fixate bine intre stalpi pe canale. Cu siguranta copilul s-a urcat pe gard sau a sarit gardul sau cineva a miscat gardul si placa a cazut peste el.
    Nu avea de unse sa stie un copil de 10 ani pericolul sau sa isi dea seama dar daca la gardul ala cineva facea o inspectie sau indepartau placile nesigure sau le fixau accidentul era evitat. Nu caut vinovati dar se putea preveni deoarece cine administreaza ceva trebui sa stie unde e pericolul si unde nu e. Asa e si cu strazile cu gropi, cu podurile subrede si asa mai departe. Cineva nu face verificare la gardurile periculoase care cad peste copii. Un copil se joaca , se urca peste tot, e curios si zburdalnic si nu stie pericolul dar adultul trebuie sa stie un potential pericol. Acolo sunt si canalizari fara capac din cate imi amintesc. Principalul factor de educatie al unui copil sunt parintii, apoi profesorii si apoi autoritatile sau cei mai mari ca el si trebuiau sa ii explice cand pleaca in alta zona ce sa nu faca, sau ce pericole il pot pandi. Pacat! Acum mor si copiii nu doar batranii. A plecat intr-un loc mai bun!

    Raportează
  • postat de Trandafir Ionel Sâmbătă, 24 Aprilie 2021 21:57 86.124.122.*** Link la comentariu
    13
    77

    Oare autoritatile locale stiu in ce an suntem ???
    2021 domnilor. O rusine de oras. Nu exista o baza sportiva cum trebuie in acest oras. Dar ce sa mai discutam de baze sportive cand avem o rusine de spital.

    Raportează
  • postat de Dan D. Sâmbătă, 24 Aprilie 2021 20:34 109.166.131.*** Link la comentariu
    18
    41

    În oraș există multe spații de joacă, spații unde oricând se poate întâmpla un accident nedorit. În acest sens există și se află în vigoare o PRESCRIPŢIE TEHNICĂ ISCIR,
    PT R 19 - 2002,
    "CERINŢE TEHNICE DE SECURITATE PRIVIND
    ECHIPAMENTELE ŞI INSTALAŢIILE MONTATE ŞI UTILIZATE
    ÎN CADRUL PARCURILOR DE DISTRACŢII
    ŞI SPAŢIILOR DE JOACĂ".
    Conform prevederilor acestei PT ISCIR, deținătorul parcului de distracţii sau a spaţiului de joacă, (adică Primăria), trebuie să obţină autorizaţia de funcţionare a acestora, indiferent dacă se află pe un amplasament temporar sau definitiv. Echipamentele și instalațiile montate în parcurile de distracţii și spațiile de joacă pot fi date în exploatare numai după obținerea autorizației de funcționare eliberate de ISCIR, plus alte obligații și răspunderi menționate clar. Câte astfel de spații sunt autorizate conform PT ISCIR și verificate periodic?

    Raportează
  • postat de D Sâmbătă, 24 Aprilie 2021 20:20 86.121.74.*** Link la comentariu
    13
    74

    Iar plătim toți incometenta autorităților locale! Sunt curios câte daune vom fi obligați sa plătim.

    Raportează
  • postat de ro Sâmbătă, 24 Aprilie 2021 20:19 5.13.207.*** Link la comentariu
    13
    91

    Moral, primaria orasului este de vina. Banii si organizarea bazelor sportive ii apartin.

    Raportează
  • postat de Marian Sâmbătă, 24 Aprilie 2021 19:42 86.187.162.*** Link la comentariu
    14
    74

    Industria este baza dezvoltării tututor infrastructurilor inclusiv din sport , această prăbușire ce a curmat o viață poate fi tradusă în modul în care după ce ați vândut economia țării dezastrul din urma faptelor voastre politice murdare ucide viitorul națiunii .
    Mulțumim din inimă tuturor partidelor și politicienilor ce s-au perindat 31 de ani !

    Raportează
  • postat de ss Sâmbătă, 24 Aprilie 2021 19:30 5.13.160.*** Link la comentariu
    20
    73

    jungla urbana Galati, felicitari primariei!

    Raportează
  • postat de dan Sâmbătă, 24 Aprilie 2021 17:09 89.39.81.*** Link la comentariu
    10
    87

    trebuie sa existe un serviciu de la primaria galati care sa se ocupe de acest loc, stadion pe care se permite accesul persoanelor . cineva trebuie sa aiba in fisa postului si verificarea d.p.d.v a sigurantei de acces. trebuie inteles. stadionul este al orasului, cineva are responsabilitatea faptului. persoanele si organismele ce se umplu de bani bugetari, din bani publici trebuie sa-si faca treaba. exemplu e sa inchida un stadion daca e o ruina. sint sigur ca nimeni nu a cerut expertize, vinovat e copilasul din vaslui care a vrut sa faca sau sa vada un eveniment sportiv la galati.

    Raportează