Oțelul riscă să rămână fără jumătate din echipă

Oțelul riscă să rămână fără jumătate din echipă
Evaluaţi acest articol
(23 voturi)

Mai mulți jucători ai echipei de fotbal Oţelul Galaţi au ajuns la final de contract, odată cu ratarea obiectivului de a promova în Liga a II-a, după eșecul cu Dacia Unirea Brăila, din finala barajului, 1-2 la general.

Oțelul a rămas fără antrenorul Petre Grigoraș, al cărui contract nu s-a mai prelungit automat, cum ar fi fost în cazul promovării, dar a rămas și fără mai mulți jucători, care au ajuns la sfârșitul înțelegerilor. Jucătorii care au ajuns la final de contract sunt: Cristi Sîrghi, Stelian Cucu, Cosmin Stoian, Fernando Dobre, George Cârjan, Georgian Păun, Dan Popescu și Marquinhos. Plus Mihai Manău, care fusese oricum împrumutat la Sporting Liești.
Sîrghi nu mai e dorit de suporteri, în vreme ce Marquinhos n-a putut fi folosit în mare parte din perioada petrecută la Galați, din iarnă până la finalul sezonului.
Situația nu este deloc roz nici în cazul celor care au contracte, dar vor să părăsească echipa. Printre aceștia se numără portarul Iulian Dinu, care ar avea oferte de la echipe din liga secundă. Tot cu posibilitatea de a pleca la mai bine ar fi Nica și Farcaș, care au impresionat pe parcursul sezonului. De asemenea, Dacia Unirea Brăila a pus ochii pe Gavrilă și pe alți câțiva jucători aflați încă sub contract cu Oțelul, iar Neagu ar putea pleca și el către alte echipe, după ce a fost îndelung contestat de suporteri după ratarea promovării.
Incertă este situația jucătorilor Gabriel Răducan și Aurelian Petrache, împrumutați pe două sezoane, dar care ar putea pleca și ei, în cazul unor oferte mai bune, dacă grupările care îi dețin doresc acest lucru. Un alt jucător care și-ar face bagajele este juniorul Alecu, care ar putea alege drumul Capitalei pentru studii, așa cum a făcut și Nemțanu, în urmă cu un an.
Tot sub contract cu Oțelul se mai află Filip Dima, rămas fără echipă din iarnă, plus Mădălin Grădinaru, care a fost împrumutat la Sporting Liești în partea a doua a sezonului.
Pe lângă cei menționați mai sus, sub contract cu Oțelul se mai află: Ursu, Stancu, Mereuță, Crihană, Ghiocel, Sevastian, Jurj și Cireș.

Apostol a plecat, dar nu prea

Altfel, situația a rămas incertă și la vârful clubului gălățean. Dacă președintele Moisescu și-a anunțat demisia, așa cum i-au cerut mai mulți suporteri, Iulian Apostol, unul dintre principalii vizați de fani pentru a pleca de la club, a oferit un mesaj lung și ambiguu referitor la situația sa. Acesta a precizat că se va adresa instanțelor de judecată referitor la amenințările primite, le-a mulțumit colaboratorilor săi și a specificat că va face un pas în spate, fără să menționeze demisia sau renunțarea cu efect definitiv la rolul său din cadrul clubului. De altfel, nu este prima dată când Apostol și Moisescu au anunțat că renunță, fără a se întâmpla acest lucru, astfel că rămâne de văzut dacă de această dată vor avea alt efect deciziile anunțate.
Cel de-al treilea conducător a cărui demisie a fost cerută de unii fani, Cristian Munteanu, încă n-a ieșit în față cu nicio declarație referitoare la situația sa ori a clubului.

Citit 3295 ori Ultima modificare Miercuri, 02 Iunie 2021 21:15

13 comentarii

  • postat de vreti fotbal? mergeti la liesti la meciuri
    Vineri, 04 Iunie 2021 21:48
    89.39.81.***
    sint sigur ca toti din conducere se intorc. ciinele nu pleaca de linga macelarie.. grig nu. primaria va da bani incontinuare dar OTELUL va fi doar o afacere de primarie, cu prietenii lor. nu vom promova niciodata pentru ca e un mare cui. intretinerea stadionului care cere bani muuuulti. jucatori de liga 3, 4, pe bani publici de la primarie, sponsori niciodata doar niste sociosi care mai cred in alba ca zapada si bani bagati in stadion. asta e , capra riioasa sta cu coada in sus.......a fost odata cind erau bani multi bagati in OTELUL, ne-am bucurat dar acum trebuie sa intelegem ca fara bani fotbalul nu exista la nivel de liga 3. atentie la retrogradare in liga 4.......
    2
    1
    Raportează
  • postat de un oarecare
    Joi, 03 Iunie 2021 19:56
    5.13.244.***
    Sant multe firme in oras , Combinatul , Damen, Navrom Bac, etc ,sa le mai insir cate si mai cate, daca s-ar unii toti cu cate din putinul lor se ajunge la o suma consistenta pentru echipa , dar numai sa se vrea . Echipa trebuie sustinuta de toti oamenii de ,,bine ,patroni din oras,, Acesti copii minunati nu trebuie lasati sa plece , poate reusim la anul , daca sant si bani. Trebuie sa mergem cu desaga in spinare la fiecare firma ca
    sa sustina echipa asta minunata
    3
    6
    Raportează
  • postat de comunismul
    Joi, 03 Iunie 2021 16:50
    5.13.154.***
    eu zic spun sa ramana paun, gavrila, stoian, neagu! atat! restul drum bun si cale batuta! sa vina altii! de preferat mai experimentati!
    7
    2
    Raportează
  • postat de Tribuna 2
    Joi, 03 Iunie 2021 15:35
    109.166.129.***
    Acum sa vad clubul, fără Romeo.
    El era echilibrul acolo. Era speranța.. Omul asta nu a păcălit pe nimeni.
    Dar asa este lumea.. Facerea de bine.. Sa te înveți minte, Moisescule!
    7
    5
    Raportează
  • postat de Tiberiu
    Joi, 03 Iunie 2021 15:25
    178.138.192.***
    Acțiunile așa zișilor suporteri care se bat cu cărămidă in piept că fac deplasări, dar după urma cărora clubul a plătit destule amenzi, sunt nedemne și de evitat. Oțelul că supraviețui cu greu și tocmai din cauza suporterilor ultrasi, teama și teroare. Nu înțeleg de ce au treabă cu ce se întâmplă în club??
    Mare greșeală fac cei care se uită în gura la acești indivizi. Apostol Iulian, ai greșit cu pasul în spate..Despre Moisescu, nu știu ce să spun, sa fie ales altcineva..nu plânge nimeni după el.
    Mă fac socios!
    5
    4
    Raportează
  • postat de AdrianN
    Joi, 03 Iunie 2021 13:40
    89.136.5.***
    Stati liniștiți ca din conducere nu pleacă nimeni. Abia acum când au învățat și ei cum se împarte ciolanul? Otelul a devenit o vaca de muls pentru unii și atât. Ultrasii știu eu ce știu și nu degeaba cer aceste demisii.
    9
    19
    Raportează
  • postat de sorin
    Joi, 03 Iunie 2021 11:50
    193.231.148.***
    parerea mea ca echipa era una destul de solida ,dar lipseau atacantii ,bine ca era loc de mai bine dar cu 2,3 jucatori la locul lor puteam promova la pas,acum nu trebuie distrus tot ,trebuie plecat de aici si cu ceva schimbari sa mergem in b,rafuielele nu-si au locul la o echipa care doreste performanta,discutii constructive da
    . ps .a plecat moisescu ,sa plece si apostol si sa ne punem pe treaba ,alegeti noua conducere rapid si succes
    3
    18
    Raportează
  • postat de vasea
    Joi, 03 Iunie 2021 10:39
    193.231.148.***
    cum sa lase ciolanul
    10
    10
    Raportează
  • postat de socios
    Joi, 03 Iunie 2021 09:27
    92.85.145.***
    Abia acum inteleg unii cum functioneaza Otelul, daca va mai functiona in cazul in care renunta Moisescu. Presedintele se alege prin votul democratic al membrilor Socios. In cei 5 ani de zile nimeni in afara de Moisescu nu a dorit sa-si mai depuna candidatura. Este o bataie de cap foarte mare sa faci ca o echipa sa existe si s-o aduci la limita promovarii in Liga 2. Problemele descrise in articol (incheiere contracte, imprumuturi, finantari etc) au existat la finalul fiecarui sezon si daca au fost depasite in cei 5 ani este meritul lui Moisescu pentru ca mereu a revenit asupra deciziei si nu a lasat echipa sa se desfiinteze. Este usor sa stai pe margine si sa spui "acela nu e bun", "acela nu se pricepe", "acela nu face". Sponsorii nu pompeaza bani daca nu sunt si niste rezultate vizibile. Chiar si primaria realizeaza finantarea cluburilor din Galati in functie de performante. Daca treci in Liga 2, normal ca ai un alt buget. Consiliul local sustine financiar si alte sporturi, nu numai fotbal, atat la seniori cat si la copii, dar in functie de rezultatele competitiilor. Sper sa rezisti OTELUL!
    6
    17
    Raportează
  • postat de Radler
    Joi, 03 Iunie 2021 09:10
    194.105.20.***
    Pai cam gata si cu echipa asta de fotbal , cum a mai scris un suporter la comentariu " Iar o luam de la ZERO" alti bani alta distractie ......DAR sa vedem ce bani si ce jucatori o sa mai avem , s-ar putea sa ne batem la retrogradare in Liga 4 . Sa vedem ce buget o sa aloce primaria pentru noul sezon (privati nu vin si nu vor mai veni )....din ce am inteles situatia financiara o sa fie si mai grea ... si nu vorbesc nu numai de fotbal dar si pentru alte ramuri sportive .....Hochei , Hanbal , Volei , Futsal , Baschet .....
    Pe scurt propun domnului Florin Radu - sa scrie un articol , cu un sondaj de opinie in legatura cu un subiect pe care tot il sustin de catva timp la comentarii , si anume unificarea celor doua echipe de fotbal ale municipiilor Galati si Braila (Otelul si Dacia Unirea) si crearea unei forte fotbalistice in regiune - gen : Dunarea Metropolis (ca denumire - ca avem un numitor comun - Dunarea) . Pentru mine este singurul mod (la ora actuala) ca cele doua orase sa mai vada Liga 2 si "visul" Liga 1 - fara investitori privati . Acest lucru Nu este imposibil ci doar o "realitate" in viitorul foarte apropiat. Galatiul nu are bani , Braila nu are bani - din doua faci unul .
    7
    14
    Raportează
  • postat de batranul fara nume
    Joi, 03 Iunie 2021 08:13
    178.138.97.***
    Se duce de rapa tot proiectul newOtelul! Antrenorul a plecat, jucatorii nu mai vor sa vina la echipa din urmatorul sezon, sponsori cu potenta financiara nu prea sunt prin Galati, dar voi "ULTRASII" vreti ca echipa sa faca minuni pe stomacul gol! Voi, ULTRASII, ce aport aveti la echipa aceasta? Doar sa strigati ca niste bezmetici si sa va bateti cu alti dementi pe stadioane sau in afara lor? Acum ce veti face, va duceti la pescuit sa faceti galerie la obleti? Un team adevarat se construieste in timp, cu transpiratie multa, cu sange care tasneste din venele jucatorilor, dar pentru asta trebuie rabdare, trebuie unitate! Daca se intampla ce scriu ziarele, puteti retrage echipa din Liga a 3a si s-o inscrieti in campionatul viitor in esalonul inferior! Fotbalul nu se face pe amenintari si huiduieli, care cad greu pe stomacul (gol) al jucatorilor...
    4
    19
    Raportează
  • postat de Viata noua!
    Joi, 03 Iunie 2021 07:55
    194.105.20.***
    Radule, mai invata sa scrii un articol...tu ai vorbit face to face cu cei 3? i-ai cautat? sau scrii din amintiri? Un ziarist trebuie sa fie obiectiv si cu mai putine pareri personale! Moisescu si-a dat demisia , desi nu trebuia, inainte sa ceara asta cineva, Studiaza ce inseamna fenomenul socios si organizarea acestui club!
    5
    12
    Raportează
  • postat de un oarecare
    Joi, 03 Iunie 2021 07:21
    5.13.244.***
    Si uite asa iar incepe destramarea echipei si iar se i-a totul de la ,,o;'', daca o sa mai avem cu care jucatori , iar o luam de la inceput , iar vre0 2-3 ani pina se omogenizeaza echipa si tot asa , Sponsori nu sant de gasit nicaieri in orasul asta? dar masini bengoase si alte zeci de mii de masini de mii de euro se falfaie pe strada ,asta inseamna ca omul o duce bine dar cand e vorba de bani sau de o donatie santem saraci lipiti pamintului , avem arici in buzunare .La Braila PREMIERA SA FACUT SI CU BANI DE INMORMANTARE, ca oras santem mai puternic industrial decat ei chiar nu se vrea un sponsor sau mai multi ptr echipa asta sa o ducem pina in liga a doua si chiar mai sus?
    6
    22
    Raportează

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.