O nouă zi fără medalii pentru România

Ziua de joi, 29 iulie 2021, n-a fost deloc una prielnică pentru delegația sportivilor români în cadrul Jocurilor Olimpice de la Tokyo. Cu toate că erau mari speranțe vizavi de sportivii intrați în concurs, nicio medalie n-a mai fost adăugată la cele patru cucerite până în prezent.

CANOTAJ. Barca de 8+1 feminin la care se puneau speranțe chiar de medalie de aur a clacat în marea finală, încheind doar pe locul al șaselea. Motivul s-ar părea că ar fi faptul că una dintre fetele din barcă s-a simțit foarte rău încă dinainte de cursă.

ATLETISM. Alin Firfirică, primul atlet român intrat în concurs, a ratat calificarea în finala la aruncarea discului.

JUDO. Românul Vlăduț Simionescu a trecut de primul tur, însă a fost eliminat apoi în optimi, la categoria +100 kg. Simionescu a fost învins de ucraineanul Khammo, cotat al șaptelea favorit al competiției.

Citit 865 ori Ultima modificare Vineri, 30 Iulie 2021 23:56