Pugilistul gălăţean Alex Suvache, medaliat cu argint la Europene (UPDATE)

(8 voturi)

UPDATE vineri, 20 august. Pugilistul gălăţean Alexandru Suvache a câştigat medalia de argint la Campionatul European de box pentru cadeţi, după ce a fost învins la puncte în finala categoriei 54 kg de ucraineanul Ivan Bezuglîi, cu scorul de 4-1. România a încheiat competiţia de la Sarajevo cu şase medalii, dintre care două de argint şi patru de bronz.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

UPDATE joi, 19 august. Alexandru Suvache l-a învins, joi, la puncte pe sârbul Strahinja Rasovic şi s-a calificat în finala Campionatului European pentru cadeţi, unde va boxa, vineri, cu ucraineanul Ivan Bezuglîi.

Pugilistul gălăţean Alex Suvache şi-a asigurat o medalie la Campionatul European de box pentru cadeţi, care se desfăşoară la Sarajevo. Suvache s-a calificat, marţi după-amiază, în semifinalele categoriei 54 kg, după ce l-a învins la puncte (5-0) pe albanezul Riduan Gashi, asigurându-şi astfel medalia de bronz.

Alexandru Dumitru Suvache este legitimat la CSM Dunărea Galaţi, unde este pregătit de antrenorul emerit Costel Burlacu. În primul tur al compettiţiei din Bosnia Herţegovina, Suvache l-a învins, tot la puncte (5-0), pe Mohammed Ahmed (Israel).

În semifinale, gălăţeanul îl va întâlni, joi, pe sârbul Strahinja Rasovic, în încercarea de a transforma medalia de bronz într-una mai strălucitoare.

Citit 1620 ori Ultima modificare Vineri, 20 August 2021 23:17