Ionel Corciovă: salvarea hocheiului gălăţean vine de la... Viena!

Ionel Corciovă: salvarea hocheiului gălăţean vine de la... Viena!
Evaluaţi acest articol
(2 voturi)

Ionel Corciovă - născut în 1969, primul antrenor - Sorin Ciubotaru. A jucat hochei pe gheaţă la C.S. Şcolar Nr. 2 şi Dunărea Galaţi, dar şi la Steaua Bucureşti în perioada 1976 - 1991.

A fost component  al echipelor naţionale de juniori, tineret şi seniori. Stabilit la Viena din 1991, joacă şi în prezent, în timpul liber, la Wien Favorit ( Liga a III-a austriacă).

De ceva vreme a hotărât să ajute hocheiul gălăţean, disciplină care i-a oferit numeroase satisfacţii sportive. 

Prezent la Galaţi zilele acestea, nu am ratat prilejul de a purta un dialog cu domnia-sa. 

Reporter: Aţi lăsat Viena şi aţi venit să sprijiniţi hocheiul din Galaţi. Ce va determinat să faceţi acest pas ?

Ionel Corciovă: Nu am părăsit Viena, la Galaţi vin din când în când. La întrebarea dumneavoastră ar fi simplu să spun că sângele apă nu se face. Dar, după dispariţia lui Stelian Rusu – mare om de hochei (al cărui elev am fost) am ţinut tot timpul legătura cu oraşul meu de baştină.

Pentru că numărul celor care sprijină hocheiul a scăzut îngrijorător, am zis că dacă cineva nu ia iniţiativa, acest sport va dispărea la Galaţi. Aşa am hotărât să mă implic. Am urmat exemplul lui Nea Stelu (S. Rusu), care ştia să strângă în jurul lui mulţi oameni de bine.

Avem un proiect pe termen lung. Am spus, avem pentru că am plecat la drum cu prietenii mei Cătălin Geru, Andrei  Nuţu, Viorel Radu şi Cristi Munteanu, la care trebuie să-l adăugăm şi pe Mihai Brandabur, preşedintele clubului.

Reporter: Vă veţi implica în întreaga activitate de hochei de la CSM Dunărea sau numai la echipa mare?

Ionel Corciovă: Mai întâi trebuie să punem pe noi baze activitatea de la echipa de seniori, să construim, de fapt, o noua echipă. Asta pentru a aduce oamenii din nou la patinoar, mă refer la spectatori. Dar şi pentru a da un semnal pozitiv pentru hocheiştii gălăţeni plecaţi acum la alte echipe, în special la Steaua Bucureşti.

Pentru spectatori intenţionăm să  emitem legitimaţii de susţinători, iar pe jucătorii gălăţeni plecaţi la alte formaţii să-i determinăm să se întoarcă acasă, convingându-i că intenţionăm să facem o treabă serioasă.

Reporter: Care este primul pas al noii formaţii?

Ionel Corciovă: Echipa se pregăteşte pe uscat. În scurt timp va veni şi noul tehnician. Am stabilit ca antrenor principal să fie slovacul Eduard Hartmann - acesta urmând a avea şi calitatea de jucător, alături de patru conaţionali, toţi sportivi de valoare. Ei sunt foarte tineri, de mare perspectivă şi  au jucat în ultimul sezon în campionatul Slovaciei.

Acestora li se vor alătura cei trei corifei: Cătălin Geru, Andrei Nuţu şi Viorel Radu, cei care au dus greul echipei în ultimul timp. Lotul va fi completat de tinerii din pepiniera proprie: Necula, Glovaschi, Andrei, Vlase, Manole, Hamza, Munteanu şi Hanganu şi trei jucători de la Miercurea Ciuc.

În privinţa staffului tehnic, acesta va fi  format din Hartmann, Cristi Munteanu, Marius Trandafir şi Teodor Munteanu.

Reporter: Proiectul prezentat este interesant. Entuziasmul este, de asemenea, contagios. Nu vă temeţi de greutăţi? Veniţi dintr-o societate aşezată, caracterizată prin multă rigoare. Sunteţi un om de afaceri, nu vă temeţi de greutăţi?

Ionel Corciovă: Sunt sportiv şi sunt învăţat să înving obstacolele, ca de altfel, şi prietenii şi partenerii mei, dar contez şi pe sprijinul oricărei persoane dispuse să ajute hocheiul gălăţean. De aceea fac apel la toţi cei pentru care acest sport înseamnă ceva, să ni se alăture - persoane fizice sau societăţi. Visez să avem iarăşi patinoarul plin, ca pe vremea când ne băteam cu Steaua, Dinamo sau Miercurea Ciuc.

Suntem în discuţii avansate pentru a obţine organizarea „Cupei României” la Galaţi, pentru prima după ediţia din 1988, când am câştigat acest trofeu. Vrem să ieşim în lume. Am găsit parteneri la Viena pentru acţiuni sportive internaţionale, nu numai la nivel de seniori ci la toate eşaloanele de vârstă .

Reporter: În numele amatorilor sportului gălăţean, şi în special al celor care îndrăgesc sportul cu pucul şi crosa, vă dorim mult succes!

Explicaţie foto: În fotografie (de la stânga): Ionel Corciovă, Cătălin Geru şi Cristi Munteanu

Citit 4292 ori Ultima modificare Luni, 30 Noiembrie -0001 02:00

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.