Final dezastruos al unui sezon meritoriu. Oţelul - FC Botoşani 0-2

(22 voturi)

Formaţia gălăţeană Oţelul a încheiat cu un meci foarte slab un sezon în care a atras multe aprecieri, fiind învinsă, vineri, pe teren propriu, de ultima clasată, FC Botoşani, care a reuşit cu această ocazie prima sa victorie în campionat.

Ultimul meci din 2023 a fost abordat de Oţelul fără mai mulţi jucători titulari, Cisotti, Silva şi Bodişteanu fiind cele mai importante absenţe. Partida din etapa a 21-a a Superligii a început cu un joc destul de confuz, fără acţiuni coerente la cele două porţi. Şutul lui Teles, din minutul 11, parat de portarul advers, a fost prima fază de consemnat. Treptat, Oţelul s-a instalat la cârma jocului, a început să pună presiune pe defensiva adversă, dar n-a avut ocazii importante de gol. La poarta noastră, Petro a avut un şut periculos în minutul 43, scos de sub bară de Dur-Bozoancă. Repriza foarte modestă ne-a amintit de cele trei absenţe, se pare mult mai importante în angrenajul Oţelului decât era de aşteptat.

Partea a doua a început cu un gol al lui Maciel, anulat însă din cauza unui ofsaid. Oaspeţii au ratat o ocazie uriaşă, în minutul 56, când Ilicici, scăpat singur, n-a reuşit să-l învingă pe gooalkeeperul gălăţean. În minutul 66, jocul slab al Oţelului a primit o lovitură decisivă. Tânărul Rus a făcut o preluare greşită, a faultat apoi din poziţie de ultim apărător, încercând să-şi repare eroarea, astfel că a fost eliminat, iar Florescu a transformat impecabil lovitura liberă de la 18 metri acordată. La 0-1 şi cu om în minus, Dorinel Munteanu a făcut şi ultimele două schimbări, dar în jocul Oţelului nu s-a schimbat absolut nimic. Drole a fost la un pas de a majora avantajul oaspeţilor în minutul 85, reluarea sa fiind scoasă miraculos de Dur-Bozoancă, singurul jucător gălăţean care poate fi remarcat în acest meci. În minutul 90, portarul Oţelului nu s-a mai putut opune la şutul lui Florescu, care a înscris pentru 0-2, spre dezamăgirea celor 4.800 de spectatori prezenţi vineri seara pe stadionul "Oţelul".

Dorinel Munteanu a aliniat următoarea formulă de echipă: Dur-Bozoancă - Adăscăliţei ('46 Latouchent), Yabre, Cisse, Jelev -  Teles ('71 Neagu), Zivulici, Jardan ('71 Fatai) - Maciel, Pop ('63 Cîrjan), Tănasă ('46 Rus).

În clasamentul Superligii, Oţelul încheie anul pe locul 11, cu 26 de puncte, la patru puncte de play-off şi la numai două de barajul de retrogradare.

Următorul meci al gălăţenilor este programat pe 22 ianuarie 2024, în deplasare, cu FC Voluntari.

Citit 3268 ori Ultima modificare Sâmbătă, 23 Decembrie 2023 05:44