Oțelul - Poli Iași 1-0. Victorie meritată la debutul în play-out

(32 voturi)

Debut cu dreptul în faza de play-out din Superligă pentru Oțelul, după ce gălăţenii au reușit să câștige, cu scorul de 1-0, disputa de sâmbătă după-amiază cu Poli Iași.

Meciul a început destul de crispat pentru gălățeni, dar după câteva minute de acomodare au urmat mai multe faze de poartă, în special la cea a oaspeților. Golul a venit în minutul 29, când Zivulici a pasat din prima, de la mijlocul terenului, către Maciel, iar cursa portughezului s-a încheiat cu golul de 1-0.

Prima mare ocazie din repriza a doua a fost tot a roș-alb-albaștrilor, după ce Maciel și Cisotti au combinat excelent, dar pasa italianului în fața porții goale n-a mai fost ajunsă de Bodișteanu. Acesta din urmă a făcut o fază de autor, când a driblat tot ce a prins în cale, dar șutul său a fost stopat de Lung (min. 67). Lameira a ratat și el singur cu portarul, iar la poarta cealaltă oaspeții au pus presiune abia după intrarea lui Sergiu Buș. Spre final, Rusevici a irosit desprinderea, după un şut slab, din poziţie foarte bună.

⇒GOOOL! Oțelul – Poli Iași 1-0. Excelent lansat, Maciel șutează din careu și îl învinge pe Lung Jr.

Oțelul a început în formula: Pap - Adăscăliței, Yabre, Cisse, Jelev - Cisotti, Zivulici, Lamiera - Maciel, Pop, Bodișteanu. Au mai intrat: Rusevici, Tănasă, Teles, Malle.

Ca urmare a acestui rezultat, Oțelul a strâns 20 de puncte în clasamentul din play-out.

Urmează o pauză competițională de o săptămână, ca urmare a meciurilor echipelor naționale. Apoi, Oţelul va avea două meciuri la Craiova: cu FCU 1948, în campionat, respectiv, la CSU, în sferturile Cupei României.

Citit 3393 ori Ultima modificare Marți, 19 Martie 2024 03:09