Antrenorul Dorinel Munteanu a anunțat la finalul meciului cu CFR Cluj (scor 0-1) că s-a schimbat obiectivul echipei sale pentru acest sezon
După o serie negativă de rezultate, Oțelul a ajuns în ipostaza de a-și schimba obiectivul impus de antrenor înaintea sezonului. Ambiția lui Dorinel Munteanu a fost, de când a promovat, să ajungă în play-off și să lupte pentru clasarea pe un loc de cupă europeană. Începutul de campionat părea să îi dea dreptate antrenorului roș-alb-albaștrilor, Oțelul fiind echipă de podium pentru multe etape la rând. Declicul s-a produs după ce au început problemele de lot, în special cele din defensivă, prin care s-a dereglat tot angrenajul de joc cu mutarea lui Zivulici de la mijloc în apărare. Un alt moment-cheie a fost meciul cu Dinamo, care ar fi trebuit câștigat conform jocului prestat și al celor două penaltiuri pe care gălățenii meritau să le primească.
De atunci, situația a decurs din rău în mai rău, fără nicio victorie în zece partide, dintre care nouă în campionat.
"Este clar că ne schimbăm obiectivul, acum trebuie să luptăm pentru evitarea retrogradării. Vine pauza competițională și avem timp să ne redresăm, băieții vor avea câteva zile libere. Vom vedea ce va fi, vom lua fiecare meci în parte", a spus Munteanu.
În toată această perioadă în care echipa a avut un blocaj din punct de vedere al rezultatelor, au fost și probleme financiare, care au contat în mod clar. Mai ales că sunt foarte mulți jucători străini în lot și nu sunt obișnuiți cu astfel de situații.
Alex Pop - țintă pentru Dinamo
Conform ProSport, Dinamo l-ar curta în această perioadă pe Alexandru Pop, în vederea unui transfer din vară, când atacantul Oțelului își va încheia contractul cu gruparea gălățeană. Pop a venit de la Unirea Dej după promovarea gălățenilor în primul eșalon și a fost golgheterul echipei în sezonul anterior, cu 11 goluri în 36 de partide de campionat. Și în acest sezon este unul dintre cei mai buni marcatori ai Oțelului, dar cu numai trei reușite în 16 runde. În cazul în care Dinamo ar dori să-l transfere din această iarnă, va trebui să achite o sumă de transfer ce s-ar împărți între Oțelul și Unirea Dej (club care deține 50% din drepturile sale, în cazul unei vânzări).
Lista plecărilor ar putea fi una extrem de mare în iarnă, ca urmare a evoluțiilor tot mai slabe din ultima vreme ale unor jucători. Printre cei vizați s-ar putea număra Kovalyov (portar), Miguel Silva (fundaș stânga), Yabre (fundaș central), Jelev (fundaș lateral), Roșu (mijlocaș central), Hofman (atacant) şi Djurici (extremă).