Grijile retrogradării pot fi considerate uitate pentru Oţelul, după ce gălăţenii au reușit să câștige al patrulea meci la rând în play-out, scor 2-0, cu Unirea Slobozia.
În victoria de vineri după-amiaza, de la Galați, cel mai bun jucător a fost din nou portughezul Frederic Maciel, care a marcat un gol superb și a oferit o pasă de gol.
Prima repriză a fost una cu mult peste așteptări ca nivel de joc. Marea surpriză a fost faptul că Unirea Slobozia a arătat mult curaj și că a venit la Galați să câștige. După un start cu momente bune într-un ritm alternativ la cele două porți, în care fiecare dintre echipe putea deschide scorul, finalul primei reprize i-a aparținut în totalitate Oțelului.
Bicfalvi, Bourard și Maciel au ratat șanse importante, dar cea mai mare oportunitate de gol avea să apară în minutul 34, când belgianul Bourard a fost faultat în careu de Blazek și centralul Găman a acordat penalti. Din păcate, Bicfalvi a șutat prea moale de la punctul cu var, iar portarul Krell a reușit să respingă în lateral.
Atacantul roș-alb-albaștrilor avea să se revanșeze în minutul 43, când a pus presiune pe fundașul Antoche, la centrarea perfectă a lui Maciel, iar apărătorul echipei din Slobozia a marcat în propria poartă.
Prima parte a meciului a fost marcată și de accidentarea lui Zivulici, schimbat cu Joao Lameira - revenit și el de curând după o accidentare.
Partea a doua a început așa cum se terminase și prima, cu Oțelul fiind echipa mai bună. Iar jocul bun avea să fie concretizat cu golul de 2-0, o capodoperă marca Maciel. Portughezul a intrat în centru de pe partea dreaptă, o scurtă combinație cu Bourard, apoi o fentă urmată de un șut imparabil cu piciorul stâng (min. 50).
Se putea face chiar avantaj de trei goluri la numai cinci minute distanță, când Teles și Tănasă au scăpat singuri spre poarta lui Krell, dar șutul celui de-al doilea a fost stopat de pe linia porții, după ce golakeeperul advers fusese depășit.
Jocul s-a calmat după 2-0, iar spectacolul s-a mutat în tribune, unde fanii au aclamat și s-au bucurat ca în vremurile bune.
Oțelul a jucat în formula: Dur-Bozoancă - Jelev, Cisse, Stevanovici, Miguel Silva - Teles, Zivulici, Bourard - Maciel, Bicfalvi, Tănasă. Au mai intrat: Joao Lameira, Cojocaru, Plaza, Roșu, Andronache.
Echipa lui Balint a ajuns la 28 de puncte, fiind pe locul al șaptelea în acest moment (primul din play-out).
În următoarea etapă, Oțelul se va deplasa pentru meciul cu Sepsi, vineri, 25 aprilie, de la ora 20:30.