Handbalistele de la CSM Galați au disputat, miercuri, meciul cu Sepsi Sf. Gheorghe, contând pentru etapa a XII-a din play-off. Întâlnirea a avut loc în Sala Sporturilor "Dunărea" și a fost câștigată de gazde cu un scor foarte clar, 32-23 (16-7).
Cu acest succes, echipa noastră, aflată pe locul secund al clasamentului, a ajuns la 27 puncte, cu trei mai puține decât primul loc, Prahova Ploiești. Celelalte punctaje din fruntea clasamentului: locul 3 - Unirea Slobozia (20 puncte), locurile 4-5 - CSU Știința București și "U" Cluj - câte 18 puncte. Toate celelalte echipe menționate au un meci mai puțin disputat.
Iată lotul aliniat de gălăţence în meciul cu Sepsi și marcatoarele celor 32 de goluri: Micu, Petre - Iulia Eiler (8 goluri), Merlă (3 goluri), Lazăr (1), Filip, Dabevska (3), Mazilu (1), Kojici (1), Milici (1), Radayeva (5), Bichir (5), Sandu (2), Chiriac (1), Zegrean (1) şi Marcu.
De remarcat faptul că antrenoarea Daciana Balaban a luat loc în tribună, fiind suspendată după protestele vehemente de la meciul din etapa trecută, cu CSU Știința București. Aceasta va mai avea încă două etape de suspendare.
În aceeași situație, cu trei etape de suspendare pentru proteste, se află și jucătoarea Andreea Prescură.
Până la finalul sezonului, au mai rămas de disputat meciurile a două etape pentru CSM Galaţi: 14 mai - la Unirea Slobozia, 17 mai - acasă, cu "U" Cluj.