Două înfrângeri la semicerc. Din sportul gălățean

Două înfrângeri la semicerc. Din sportul gălățean
Evaluaţi acest articol
(1 Vot)

HANDBAL. În weekend, cele două echipe gălățene din primele eșaloane ale competițiile naționale de handbal au disputat noi jocuri.

La feminin, CSM a întâlnit SCM Craiova, în deplasare, în ”Liga Florilor”, și a pierdut: scor 23-34. Jucătoarele folosite de antrenoarea Daciana Balaban și marcatoarele: Micu, Prodan, Petre - Sandu 6 goluri, Mazilu 6, Eiler 4, Jipa 4, Prescură 2, Berbec 1, Merlă, Zegrean, Trincă, Marcu și Lazăr. Din turul campionatului a mai rămas de disputat o etapă, programată pe 23 decembrie, întrucât în următoarea perioadă sunt programate pregătirile și participarea la Campionatul Mondial.

În competiția masculină, CSU Galați - Teutonii Ghimbav (liderul Diviziei A) 24-38. Principalii marcatori gălățeni: Costea 9 goluri, Ionescu și Mârșiu - câte 4.

HOCHEI. CSM Galați a susținut o dublă partidă, în deplasare, la Red Hawks Bucureşti. Mai întâi, în campionat, scorul a fost 3-0, pentru ca o zi mai târziu tabela să arate 4-0, în ”Cupa României”, ambele în favoarea gazdelor.

RUGBY. RC Gura Humorului - CSM Galați 52-10 (28-0), în turneul play-off al Diviziei Naționale de rugby. Pentru Galați au punctat Burlacu și Chiper - câte o încercare (eseu). În ultima etapă a turului, CSM va juca acasă cu RC Bârlad.

VOLEI. În Campionatul Național de volei al juniorilor Under 17, echipa CSM Arcada Galaţi a câștigat toate partidele din turneul de la Brașov, cu 3-0. Partenere: Colegiul Național ”Mihai Viteazul” Ploiești, Corona Brașov și CSS-CSM Constanța.

Citit 1282 ori Ultima modificare Luni, 17 Noiembrie 2025 14:27

Nu se mai pot comenta articolele mai vechi de 30 zile.