Baschetbaliştii de la Phoenix şi-au atins obiectivul la jumătatea campionatului

Echipa de baschet masculin Phoenix a pierdut, scor 94-108 (41-52), meciul susţinut vineri seară, în deplasare, în faţa echipei SCMU Craiova, într-un meci din cadrul etapei a 11-a, ultima a turului Ligii Naţionale.

Un meci inconstant pentru echipa gălăţeană, care a fost dominată încă de la început, cele mai mici diferenţe de scor fiind în primele minute de joc (8-6, 10-8 şi 12-10), tot atunci înregistrându-se singura răsturnare de scor (6-5) şi singura egalitate (8-8). A urmat un al doilea sfert, în care Phoenix a reuşit să se apropie de echipa gorjeană la şase puncte, (36-30, min 13), pentru ca spre sfârşitul meciului să ajungă şi la diferenţe de 20 de puncte (86-66, min 30 şi 95-75, min 32).

Antrenorul Florin Nini spune că meciul a fost unul cu lipsuri atât pe apărare, cât şi pe recuperare. “A fost un meci în care am plătit lipsa apărării agresive şi a duelurilor recuperărilor. Un joc cu mult contact fizic la care nu am reacţionat tocmai bine. Am demonstrat că putem fi o echipă bună, dar trebuie să fim mai constanţi în joc”, a declarat Nini.

Realizatorii de la Phoenix au fost: Lemyk (foto) 22 puncte, 2 recuperări şi o pasă decisivă, Bojovic (18-2-3), Pesic (13-6-4), Tresac (12-2-0), Threatt (10-1-2), Petică (7-3-2), Rohde (5-4-1), Borşa (4-5-0) şi Pârlog cu 3 puncte.

În clasamentul la zi, Phoenix se află pe locul nouă, cu 15 puncte (patru victorii şi şapte înfrângeri), la egalitate cu Energia Tg. Jiu, care are un meci mai puţin. “Turul a fost bun, dar ne dorim un retur şi mai bun, iar acest lucru depinde doar de noi. Suntem în obiectiv la jumătatea campionatului şi trebuie să ne menţinem ritmul pentru a rămâne în continuare în obiectiv, atât la masculin, cât şi la feminin”, a concluzionat Nini, care este totodată şi managerul clubului.

Următorul meci al echipei gălăţene se va disputa sâmbătă, 12 decembrie (ora 19,00), pe teren propriu, cu formaţia Energia Tg. Jiu, formaţie la care Florin Nini a fost antrenor principal, în sezonul 2013-2014.

Citit 815 ori Ultima modificare Luni, 07 Decembrie 2015 10:28